Yorgan Altında Kimse Kalmasın Hareketi Ankara ve İstanbul’da

“Engel bir gözün görmemesi  veya bir elin tutmaması demek değildir,
Engel bireyleri yorgan altında  saklayıp onların hiçbir şey ya da  hiç kimse olmalarına sebep olmaktır.”

Engelsiz Sanat Derneği’nin “Yorgan Altında Kimse Kalmasın” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında hazırlanan Yorgan isimli fotoğraf sergisi 13 Mayıs’ta Ankara’da, 16 Mayıs’ta İstanbul’da olacak. Sergi Ankara’da Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Sanat Galerisi’nde, İstanbul’da ise ERA Kolejleri Çamlıca Kampüsü’nde ziyaret edilebilecek.


Türkiye’de toplum tarafından göz ardı edilen, çoğu zaman acıma duygusu ile yanlış tutum ve davranışlarda bulunulan engelli bireylerin, “duygu sömürüsü” yapılmadan gerçek bir çalışmanın özneleri olmasını sağlamak amacıyla “Yorgan altında kimse kalmasın” sloganıyla hazırlanan sergi Türkiye’nin pek çok ilini gezecek.

2007 yılında kurulan ve “Engelsiz Sanat” projesi ile birçok ödüle layık görülen Engelsiz Sanat Derneği’nin, yorgan altında bir ayıp gibi saklanan engelli bireylerin topluma karışması için başlattığı kampanyanın ilk adımı olan sergi, ailesi tarafından yorgan altında saklanmayan, doğduğu evde bir günah değil de gerçek bir birey olarak algılanan, sosyal ve profesyonel yaşamda başarılı gençlerin estetik fotoğraflarından oluşuyor. Fotoğraf sergisinde yer alan engelli bireylerin hayat hikayelerinin, izole bir yaşam süren diğer engelli bireylere ve ailelerine model olması amaçlanıyor. Kendi girişimleriyle işini kuranlardan profesyonel basketbol oyuncularına kadar birbirinden başarılı, sıra dışı ve rol model oluşturacak pek çok kişinin fotoğraflarının yer aldığı serginin, “artık yorganın altından çıkmak istiyorum” diyenlere ilham olması bekleniyor.

Meraklısına: http://www.yorganaltindakiler.org/