Yazar Aslı Erdoğan tutuklandı

Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan’ın emniyetteki ifade işlemleri bitti. “Örgüt propagandası yapmak”, “Örgüt üyesi olmak” ve “Halkı kışkırtmak” suçlamaları yöneltilen Erdoğan, tutuklandı.


Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) sosyal medya hesabından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edilen Erdoğan’ın tutuklandığını duyurdu. Özgür Gündem baskını sonrası polis baskınıyla gözaltına alınan başarılı yazar, ifadesinde Yayın Danışma Kurulu’nun sembolik ve formalite icabı olduğunu belirtti.

 

asli_erdogan
Gazeteye talimat, öneri vermelerinin söz konusu olmadığını söyleyen Erdoğan, yayın politikası ve kimlerin ne tür yazı yazacağı konusunda da müdahale yetkilerinin olmadığını dile getirdi. Kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Aslı Erdoğan, “2011 yılının Mart ya da Nisan ayında Özgür Gündem’de yazmaya başladım. Edebiyatçı olduğumdan 7 adet romanım bulunmaktadır. 15 dile çevrilmiştir. Fil ve Kara Karga edebiyat dergilerine de yazılar yazıyorum. Benim hiçbir terör örgütüyle hiçbir şekilde ilişkim yoktur. Yayın danışma kurulunun kimler yazı yazacak, yayın politikası nasıl olacak şeklinde bir müdahalesi kesinlikle yoktur. Tamamıyla formalite icabı künyede gösterilmekteyim. Üzerime atılı hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

 

ASLI ERDOĞAN KİMDİR?

İstanbul Amerikan Robert Lisesi, ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını CERN’de (Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) hazırladı. Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti, iki yıl Güney Amerika’da yaşadı. 1994’te ilk kitabı yayımlandı.

1997’de Deutsche Welle’nin düzenlediği yarışmada Tahta Kuşlar öyküsüyle birincilik ödülü aldı. Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. “Tahta Kuşlar” kitabı, dokuz dile çevrildi. “Mucizevi Mandarin” Fransa’da Actes Sud tarafından basıldı. “Kırmızı Pelerinli Kent” romanı Norveç Gyldendal Yayınları’nın Marg -omurilik- Serisi’ne seçildi. Kitabın Fransızca baskısı yine Actes Sud tarafından yapıldı. Romanın Bulgarca, Almanca, İngilizce ve Yunanca baskıları hazırlandı.

Uluslararası basında pek çok övgüyle adını duyuran yazar Lire dergisince “geleceğin 50 yazarı” arasında gösterildi.
“Hayatın Sessizliğinde” adlı şiirsel- düzyazı metni 2005 yılında yayınladı. Kitap, Dünya Yayınları’nca düzenlenen “yılın kitabı” ödülünü kazandı. “Hayatın Sessizliğinde” metninin bir bölümü Piccolo tiyatrosunda sahnelendi. Ayrıca kitaptan bölümler, dans tiyatrosuna dönüştü. Gazete yazıları ve çeşitli dergilerde çıkan öykülerinin toplandığı iki seçki; “Bir Kez Daha” ve “Bir Delinin Güncesi” adı altında 2006 yılında yayınlandı.

Meet bursunu kazanarak, St.Nazere’e davet edildi. Yurt içi ve yurt dışı pek çok sergide metinleri yer aldı. 2010 yılında Taş Bina ve Diğerleri adlı eseriyle Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı.

 

Kitapları

Kabuk Adam 1994
Mucizevi Mandarin 1996
Kırmızı Pelerinli Kent 1998
Hayatın Sessizliğinde 2005
Bir Yolculuk Ne Zaman Biter 2000 (Gazete Yazıları)
Bir Delinin Güncesi 2006 (Denemeler – I)
Bir Kez Daha 2006 (Denemeler – II)
Taş Bina ve Diğerleri 2009 (Öykü)