UNICEF kanalıyla tarım işçisi çocuklara destek

15 Temmuz 2015 Tarihinde Tarafından Emek, Göçmen Kategorisinde Yayınlanmıştır.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile gerçekleştirdiği iş birliği çerçevesinde Unicef’in Türkiye’de yürüttüğü projeleri destekleyen Palmarina Bodrum Hotel, bünyesinde bulunan Çocuk Cenneti’nden elde edeceği gelirin bir kısmını ‘Tarımda Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Projesi’ne aktaracak.

Bildiğiniz üzere Türkiye’deki istihdamın yüzde 25’i tarım sektöründe gerçekleşiyor. Her yıl, 1 milyon civarında mevsimlik işçi yaşadıkları köyleri, kentleri terk ederek çalışmak üzere başka illere göç ediyor. Tarlalara kurulan derme çatma barakalarda, çadırlarda yaşayan ailelere çocuklar da eşlik ediyor. Çocuklar içme suyunun, kanalizasyonun olmadığı şartlarda yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda tarlalarda da çalıştırılıyor.

 

çocuk işçiler
TÜRSTAT (İstatistik Kurumu) rakamlarına göre 8 ve üzeri yaşta yaklaşık 400 bin çocuk tarım işçisi olarak, haftada 40 saatten uzun süre iş yapıyor. Bu çocukların eğitim, sağlık, oyun oynama hakları çiğneniyor, sağlıklı gelişimleri engelleniyor. Ve bu, onların hayatında geri dönüşü olmayan olumsuz sonuçlara sebep oluyor.

 

cocuk_isci_sayisi
Çocuğun sağlığı, yaşam hakkı, korunması ve katılımı alanlarında destek çalışmaları yürüten Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Türkiye’de Tarımda Çocuk İşçiliği üzerine önemli bir proje yürütüyor. Çocuk işçiliği ve zararları hakkında tüm kamuoyunun, özel sektörün, tarım işçisi ailelerin bilinçlendirilmesini hedefleyen Unicef Türkiye, tarımda çalışan çocukların sağlık ve eğitim hizmetlerine erişimi konusunda da çalışıyor.

UNICEF Türkiye’nin tarım işçisi olarak çalışan 400 bin çocuk için başlattığı Tarımda Çocuk İşçiliği projesinde yapılacak çalışmalar eğitim, çocuk dostu alanlar, sağlık hizmetleri ve sosyal normların değiştirilmesi olmak üzere dört ana başlıktan oluşuyor.

çocuk işçiler
Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi, Okul Terklerin Önlenmesi, Kız Çocuklar Değerlidir Projesi, Çocuk Esirgeme Kurumlarının Standartları’nın İzlenmesi, Çocuk Dostu Şehirler Unicef’in Türkiye’de yürüttüğü diğer projeler arasında yer alıyor. UNICEF’in çalışmalarının büyük bir kısmı dünyanın en yoksul bölgelerinde ve özellikle de acil durumlarda çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgili olsa da, kurum toplam 190 ülkede güçlü bir varlığa sahip.
 

Meraklısına:

Unicef Türkiye Milli Komitesi
Tel: 0212-252 52 22
www.unicefturk.org