“Üç Güzeller”e  900 bin TL

20 Aralık 2014 Tarihinde Tarafından 5N1K, Resim Kategorisinde Yayınlanmıştır.

Ünlü antikacı Duran Tantekin’in; ağırlıklı olarak Osmanlı ressamları ve oryantalistlerin eserleri, oryantalist konulu antik tablolar, Osmanlı objeleri, hatlar ve 18.-19. yüzyıl mobilya şaheserlerini içeren 1200’e yakın eser ve objeden oluşan koleksiyonu 3 bölüm olarak Beyaz Müzayede tarafından satışa sunuldu.

Müzayede’ye damgasını vuran eserler arasında yer alan Fausto Zonaro’nun en büyük (206x190cm) ebatlı, en önemli yapıtlarından ve son yaptığı eser olan 1929 tarihli ‘Üç Güzeller’ baş yapıtı  900 bin TL’ye alıcı bularak en yüksek rakama satılan eser oldu.

Müzayedenin en ilginç hikayesine sahip olan, Halil Paşa’nın başyapıtlarından “Mızraklı Süvari Nöbette” eseri,  Halil Paşa tablolarının yüksek ticari değere sahip olmadığı bir dönemde yabancı sanat tacirleri tarafından üzerindeki imza kazınarak ve dönemin ünlü bir İtalyan sanatçına atfedilerek Avrupa’da satılmış. En son, Gianni Versace Koleksiyonu’na giren eser  Gianni Versace’nin ölümünden sonra Sotheby’s tarafından Londra’da yapılan ‘Gianne Versace Koleksiyonu’ müzayedesinde İtalyan ressamın adıyla satışa sunulmuştur. Duran Tantekin, Sanayii Nefise hocalarından Adolphe Thalasso’nun 1910 yılında yayınlanan kitabında yer alan dönemin en önemli Halil Paşa yapıtları arasında fark ederek satın aldığı bu eser müzayedede 400 bin TL’ye satıldı.

Ünlü oryantalist ressam Leonardo De Mango’nun 56 sayfa ve 721 adet orijinal kağıt üzeri desen ve suluboya eserlerinden oluşan ve her eserinin altında sanatçının kendi el yazısı ile notları olan albümü “Albo”,  700 bin TL’ye alıcı bularak müzayedenin ikinci en yüksek rakamlı eseri oldu.

Yağlı boyanın yanı sıra dönemin en önemli pastel ustası olarak kabul edilen Zonaro’nun 124x201cm ebadındaki önemli başyapıtı olan “Dömeke Savaşı” ise 375 bin TL’ye alıcı buldu.