Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivalinde 38 ülkeden, 133 film gösterilecek

6 Mayıs 2015 Tarihinde Tarafından Emek, Göçmen, Kadın, Resim, Sergi, Sinema, Söyleşiler, Tiyatro, Velev ki Kategorisinde Yayınlanmıştır.

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 8 Mayıs Cuma günü başlıyor. Sinema emekçisi kadınların üretimlerini görünür kılmak amacıyla düzenlenen festival kapsamında Tanzanya’dan Etiyopya’ya, Gürcistan’dan Kanada’ya, Mozambik’ten Yeni Zelanda’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki 38 ülkeden 133 film izleyiciyle buluşacak. Filmler 17 farklı bölüm altında gösterime girecek. Festivalin bu yılki teması ise “18’in Halleri”.


Festivalde birbirinden renkli filmlerin beyaz perdeye yansıtılacağını söyleyen Festival Koordinatörü Özlem Kınal festival programı hakkında şu bilgileri verdi: “Bu yıl da ilklere imza atmaya devam edeceğiz. Bu yılki programımızı Ankara’daki üniversiteleri temsilen 18-24 yaş grubu gençlerden oluşan 10 kişilik genç kurulumuz ve kurulumuzun başkanı Damla Sönmez ile birlikte hazırladık. Beyin felçli bir genç kadının aşkla imtihanından yaş ortalaması 95 olan HipHop grubunun dünya şampiyonası macerasına, anoreksiya sorununu kız kardeşinin desteğiyle alt eden genç kızın mücadelesinden, boşanabilmek için 5 yıl boyunca mahkeme kapılarını aşındıran kadına kadar birçok konuyu işleyen filmler izleyeceksiniz. Ayrıca, küçük el fenerleri yaparak sürdürülebilir yaşam bizim işimiz diyen çıplak ayaklı nineleri göreceksiniz. 18 yaşındaki down sendromlu genç kızın hayat yolculuğuna tanık olacaksınız. Ev alabilmek için banka kredisi çeken 40 yaşlarında bir kadının içine düştüğü kısır döngüden, Batı Sahra çöllerinde iki kadının özgürlük mücadelesine şahit olacaksınız.”

 

Le-Meraviglie

Toplumsal cinsiyet ayrımcılığını çizdiler

Bu sene 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında bir ilk daha yaşanacak. 9 Mayıs Cumartesi günü, saat 19.00’da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Karikatürlerle Toplumsal Cinsiyet Sergisi‘nin açılışı gerçekleştirilecek. 35 ülkeden, 400 karikatüristin başvurduğu sergi Uluslararası Karikatür Kurumları Birliği tarafından yüksek bir puanla onurlandırıldı. 400 karikatür arasından seçilen 100 karikatür festival haftası boyunca izleyicilerin beğenisine sunulacak. Sergi açılışının hemen öncesinde ise Marisa Stotter’in çizgi roman endüstrisindeki kadınların büyüleyici hikayesini anlatan belgesel filmi ‘Karikatür Çizmeyi De Biliriz!’ Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

 

VALENTIN GEORGIEV-BULGARIA4

 

Etkinlikler filmlerle paralel

450 başvuru arasından seçim yapıldığını ve programın tamamının film gösterimlerine paralel etkinliklerle oluşturulduğunu belirten Kınal, “Geleneksel bölümlerimize yepyeni bölümler ekledik. Dünya sinemasının en yeni ve bol ödüllü filmlerinden oluşan yarışmalı bölümümüz Her Biri Ayrı Renk İtalya, Fransa ve Türkiye’den oluşan FIPRESCI jürisi tarafından değerlendirilecek. Her yıl festival temasına uygun filmlerden oluşturduğumuz Tema Bölümü’nde bu yıl “18’in Halleri”ne göz atacağız. İskandinav ülkelerinin en özel örneklerinden oluşan Kuzey Işıkları’nı Norveç Büyükelçiliği’nin katkılarıyla hazırladık” açıklamasında bulundu.

 

Zurich still 1 copyright@Frank van den Eeden

 

Olay yeri: Aile

Bu yıl, festivalin gelenekselleşen bölümlerinden biri olan “Olay Yeri:Aile” bölümü ise UNICEF’in desteğiyle oluşturuldu. Kınal, Sinema Diliyle Çocuk Gelinler başlıklı bir panelin gerçekleşeceği bu bölüm ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Kadın sorunlarına odaklanan filmlere yer verdiğimiz Olay Yeri: Aile bölümünü UNICEF’in destekleriyle oluşturduk. Bölümde Etiyopyalı yönetmen Zeresenay Berhane Mehari’nin filmi Cesaret ve Pakistanlı Afia Nathaniel’in yönettiği Kızım İçin öne çıkan filmler. Bu bölüm kapsamında Halam Geldi filminin yapımcısı Sami Dündar ile oyuncusu Onuryay Evrentan Atasalihi ve Lal Gece filminin yönetmeni Reis Çelik’in de katılımıyla ‘Sinema Diliyle Çocuk Gelinler’ başlıklı bir panelimiz olacak. Panel, 15 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.”

 

 

Leslie Anne Coles özel seçkisi

Türkiye ve dünyadan en yeni belgesellerden oluşan “En Gerçekler: Belgeseller”, LGBTİ haklarına odaklanan filmlerden oluşan “Pembesiz Mavisiz”, kısa filmlerin çarpıcı diliyle dünya sorunlarına bakılan “Kısa Olmazsa Olmaz” ve bir büyülü dünya seyahati “En Hayaller: Canlandırmalar”ın yer aldığı festivalin en dikkat çeken bölümünü ise, Toronto Female Eye Kadın Filmleri Festivali Direktörü Leslie Anne Coles’un hazırladığı özel seçki oluşturacak.

 


Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan ve Yunanistan’dan en yeni yapımların yer aldığı “Merhaba Komşu!” bölümüyle bir sinema şöleni vaat eden Kınal, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Konuk programcılarımız Toronto Female Eye Kadın Filmleri Festivali Direktörü Leslie Anne Coles’un hazırladığı özel seçki Kanada’nın öne çıkan kadın yönetmenlerini bir araya getiriyor. Bölümdeki Marlene’le Yaşamak, Batı Sahra’da İki Kadın, Doll Teyze’nin Hayaleti ve Yemek Aşkına! kaçırılmaması gereken filmler”

 

Uçan Süpürge

 

“Kadın bedeni savaş yeri”

18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, savaş olgusuna da el atacak. Bosna, Polonya, Afrika, Filistin, Kobane, Şengal; olmak üzere “dört bir yanımız savaş” diyen festival komitesi, “Savaşın Gölgesinde” diye bir bölüm de hazırladı. Bu bölümde çatışma ve savaşlardan en çok etkilenen kadınlara ve çocuklara odaklanılacak. Bölüm kapsamında 13 Mayıs Çarşamba günü, saat 14.00’te, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Kadın Bedeni Savaş Yeri” başlıklı bir panel yapılacak. İsveç, Finlandiya ve Birleşmiş Milletler’deki aktif politika hayatının yanı sıra Bosna-Hersek’te İnsan Hakları Özel Raportörlüğü gibi uluslararası görevlerde bulunan Elisabeth Rehn, tarihçi, gazeteci yazar Ayşe Hür ile UNHCR, UNRWA ve UNICEF gibi Birleşmiş Milletler kuruluşlarında uluslararası koruma alanında çalışan, tehlike altındaki çocuk hakları konusunda uzmanlığı olan Nurten Yılmaz’ın konuşmacı olarak katılacağı panelin kolaylaştırıcılığını ise Prof. Dr. Yakın Ertürk yapacak.

 

Savaş silahı olarak tecavüz

Danimarka yapımı Savaş Silahı Olarak Tecavüz, Almanya-Hırvatistan ortak yapımı Tavuk, Almanya yapımı Salome’nin Burnu ve Ona Lotte De! bu bölümün en özel filmlerinden… Bu yıla özel bir başka bölümse “Yüzleşme”. Bu başlık altında gösterilecek Ulucanlar, Eylül’ün Kadın Yüzleri, Ninemin Dövmeleri ve Lina ile yakın tarihe bir bakış atılacak. Bölüm kapsamında 14 Mayıs Perşembe günü, saat 17.00’de Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Talat Ulusoy ve Asuman Susam ile özel bir söyleşi gerçekleştirecek.
 

Kadın! Yaşam! Özgürlük!

Kadınların “evde, işte, sokakta, sinemada, tiyatroda, siyasette biz de varız” dedikleri filmlerin gösterileceği Kadın! Yaşam! Özgürlük! Bölümünde ise Afganistan’da hayatları pahasına tiyatro yapmaya çalışan kadınların hikayesini anlatan Ateşle Oynamak, İran’daki baskılar nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda bırakılan yönetmen Mania Akbari’nin en yeni filmi Hayat Belki, kürtaj yasağı olan ülkelerdeki kadınlara destek ve güç veren küresel bir dayanışma gemisine dönüşen Mor Gemi ve Türkiye’de ilk kez gösterime girecek olan Amerika’daki birinci dalga feminizmin tarihini aktaran Öfkelendiğinde Bir Başka Güzel! gösterilecek.

 

Mutlaka izlemeniz gerekenler!

Özlem Kınal’ın “mutlaka izlemeniz gerekenler” listesinde ise şu filmler var: “Aşk engel tanımaz diyorsanız; Hayatını Yaşa, Gürcistan iç savaşının harap ettiği Tiflis’e kısa bir seyahat diyorsanız Kardeşim, tercihim gençlik temalı filmler diyorsanız Kızlar Çetesi, Kızkardeşim Anoreksik, Gelecek Yıl, Bebeğim, Nena, Konfeti, Star Deepa Mehta’nın Ateş ve Toprak filmlerinin yıldız oyuncusu Nandita Das’ı tekrar beyazperdede görmek istiyorum diyorsanız Sandalağacı, olmak ya da olmamak diyorsanız Vıktorıa, her daim Monica Belluci diyorsanız Mucizeler, gülmek güzeldir diyenlerdenseniz Merhaba Yeni Hayatım, Sonsuza Dek Mutlu, Balkabağı, Küçük Taşlar.”