Çağdaş Yunan sineması meraklılarına…

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu (YİB), Yunan Film Merkezi işbirliğiyle Çağdaş Yunan Filmleri gösterimleri düzenliyor. YİB’nin İstiklal Caddesi’nde yer alan Sismanoglio Megaro binasında gerçekleşen ve mayıs ayına kadar devam edecek gösterimlerin tarihleri sırasıyla 23 Ocak, 20 Şubat, 20 Mart, 18 Nisan ve 8 Mayıs. Bu tarihlerde saat 19:00’da başlayacak olan filmler Türkçe altyazılı olacak ve giriş ücretsiz.

23 Ocak’ta gösterimde olacak “Adaletsiz Dünya”’nın yönetmeni Filippos Tsitos. 2011 yapımı bu filmde Antonis Kafetzopoulos, Theodora Tzimou ve Christos Stergioglou oynuyor. Tsitos’un Platon’un Akademisi (2009) sonrasında çektiği bu yeni filmde aşk, dürüstlük ve adalet Atina’da buluşurken, ahlak ile masumiyet, namuslu ile ahlaksız birbiriyle çatışıyor. (Sotiris, emniyette görevli bir sorgu memurudur. Bir gün, hayatın sillesini yemiş tüm garibanları affetmeye karar verir. Masum birini kurtarmak için ahlaksız bir güvenlik görevlisini öldürecek kadar ileri gider. İşlediği suçun tek tanığı, yoksunluk içinde yaşayan, yalnız, temizlikçi kadın Dora’dır. Sotiris ile Dora birbirinden hoşlanır, fakat hayat asla olması gerektiği gibi gitmez.)

 

İÇİMİZDEKİ DÜŞMAN

20 Şubat’ta  Giorgos Tsemberopoulos’un yönettiği “İçimizdeki Düşman” izleyicilerle buluşacak. 2013 yapımı filmde oyuncular Manolis Mavromatakis, Maria Zorba, Yorgos Gallos, Antonis Karistinos ve Thanassis Papageorgiou. Atina ve Atinalılar hakkında filmler yapmayı sürdüren Yorgos Tsemberopoulos’un on iki yıl aradan sonra çektiği ilk filmi, Yunan yeni dalgasının en iyi örneklerinden sayılıyor. (Yunanistan’ın içinde bulunduğu sosyal ve finansal çöküşün yansımalarını bir ailenin alt üst olan hayatı üzerinden izliyoruz.  Karısı ve iki çocuğuyla sıradan bir hayatı ve küçük bir dükkânı olan Kostas Stasinos, bir gece evlerine soyguncuların girmesiyle bir anda şiddetle tanışır. Sakin ve ılımlı mizacı ve siyasal görüşü yaşadığı travmanın ardından baştan başa değişen Kostas, artık adaleti kendi ellerine alacaktır.)

 

yunan-sinemasi

 

bir tutam baharat

20 Mart’ta “Bir Tutam Baharat” gösterimde olacak. Tassos Boulmetis’in yönettiği film 2003 yapımı. Tamer Karadağlı ve Başak Köklükaya’nın da aralarında olduğu oyuncu kadrosunda  Georges Corraface, Ieroklis Michaelidis ve  Renia Louizidou, bulunuyor. (Çocukluğunda ailesiyle birlikte İstanbul’dan Yunanistan’a sürgün edilen ve mükemmel bir aşçı adayı olarak yetiştirilen Fanis, bu yeteneğini uzun yıllar boyunca etrafındakilerin yaşamlarını tatlandırmak için kullanmıştır. 35 yıl aradan sonra dedesi ve ilk aşkını tekrar görmek için Atina’dan yola çıkıp doğduğu şehre (İstanbul’a) geri döndüğünde, bunca yıl boyunca kendi yaşamının tuzunu biberini biraz ihmal ettiğinin farkına varacaktır.)

 

yunan sinemasi3

 

L

17 Nisan’da “L” izleyicilerle buluşacak. Babis Makridis’in yönettiği filmde Aris Servetalis, Efthymis Papadimitriou ve Lefteris Mathaiou oynuyor. “L” Babis Makridis’in uzun metraj çektiği ilk film olma özelliğini taşıyor. (2012 yapımı filmin konusu işe şöyle: Adam arabasında yaşıyor. 40 yaşında ve fazla boş zamanı olmasa da, serbest kaldığında vaktini ailesiyle geçiriyor. Karısı ve çocuklarıyla belirli gün ve saatlerde otoparklarda buluşuyor. İşi, en iyi balı bulup 50 yaşındaki bir adama götürmek. Bir Yeni Şoför ortaya çıkınca Adam kovuluyor. Hayatı değişen Adam, artık kimsenin kendisine güvenmiyor olmasına şaşırıyor.)

 

gelinler

Programın son filmi olan “Gelinler” ise 8 Mayıs’ta gösterimde olacak.  Pantelis Vulgaris’in yönettiği film 2004 yapımı. Oyuncu kadrosunda Damian Lewis, Victoria Haralabidou ve Andréa Ferréol yer alıyor. (Konusu ise şöyle:  1922 yazı. Fotoğrafçı Norman Harris ve Niki Amerika’ya aynı geminin yolcularıdır. Norman birinci, Niki üçüncü sınıftadır ve gemide yaklaşık 700 mektup gelini yolculuk etmektedir. Her birinin küçük sandığında hiç tanışmadığı damadın fotoğrafı ve ucuz bir gelinlik bulunmaktadır. Üçüncü sınıftaki kadın sürüsünden etkilenen Norman, bu melankoli ve renk cümbüşünün, gelecekten emin olamayan dürüst yüzlerin fotoğraflarını çekme talebiyle kaptana gider. Yolculuk sırasında günlük harçlığını çıkaran siyahlı terzi kız Niki, en çok ilgisini çeken kızdır. Niki ve Norman arasındaki gizli aşkla harmanlanan hikayeler. “Gelinler” güçlü duygular, ikilemler ve sorumlu davranışla bir hikayesidir. Hayatta önemli olan küçük anları, pırıltıları dokunuşları, “evet” ve “hayır” lar anlatır.)

 

Adres: Sismanoglio Megaro, Istiklal Caddesi No 60, Galatasaray-Beyoğlu, Istanbul

Τelefon:+90 212 244 9335