Şimdilik hayatta olan bütün fillerin Dünya Fil Günü kutlu olsun

Bugün hem Batı hem de Doğu kültürlerinde hafızayı, bilgeliği, uzun yaşamı simgeleyen, dokunarak, görerek, duyarak iletişim kuran, insanlara başarı getirdiğine inanılan, sosyal yapıları güçlü, anaerkil, zor durumda olan bütün türlere yardım edebilecek kadar dayanışmacı, ölenlerin kemiklerine bile saygı gösterecek kadar vefalı olan fillerin günü.

2012’den beri 12 Ağustos’ta kutlanan Dünya Fil Günü’nün amacı fillerin kaçak avcılık tehdidi altındaki yaşamlarına, yaşam alanlarının yok edilmesine, esaret altında tutulmalarına dikkat çekmek. Dünyada 400 bin civarında fil bulunuyor. Ancak 2002 yılından beri fillerin nüfusunda düzenli bir şekilde azalma gözleniyor. Öyle ki 2023’te fillerin soyunun tükenmesi bile bekleniyor.

 

Afrika’da bir günde öldürülen fil sayısı 96

1980 yılında nüfusları 1 milyon 200 bin olan Afrika filleri, 2012 yılında 420 bine düştü. 2002-2013 yıllarında fillerin nüfusunda gözlenen azalma oranı ise yüzde 65. Fillerin katledilmelerindeki en önemli nedenlerden biri “beyaz altın” yani fildişi. Fildişi avcılığı yasak olmasına rağmen her 15 dakikada bir fil, dişleri için öldürülüyor. Filler aynı zamanda sirklerde ve hayvanat bahçelerinde de türlü işkencelere maruz kalıyorlar. Gelin bu hayvanları yakından tanıyalım ve katledilmelerine, soylarının tüketilmesine seyirci kalmayalım.

 

Filler hem ileriye hem de geriye doğru hareket edebilirler ancak zıplayamaz, tırıs ya da dörtnala gidemezler.

 

sanatfilan (4)

sanatfilan (44)

 

Belki mutluluktan uçabilirler… Belki!

 

sanatfilan (2)

sanatfilan (7)

ucmak_sanatfilan (2)

 

Hem Batı hem de Doğu kültürlerinde hafızayı, bilgeliği, uzun yaşamı simgelerler.

 

sanatfilan (37)

sanatfilan (46)
Dokunarak, görerek, duyarak iletişim kurarlar.

 

sanatfilan (17)
İnsanlara başarı getirdiğine inanılır.

 

sanatfilan (10)

 

Sosyal yapıları güçlü, anaerkil olan filler, zor durumda olan bütün türlere yardım edebilecek kadar dayanışmacı, ölenlerin kemiklerine saygı gösterecek kadar vefalıdırlar.

 

sanatfilan (33)

 

Melodileri ayırt ederler, resim çizer, boya yapar, hatta problem bile çözenler. 

 

sanatfilan (29)

 

Filler yaşı, cinsiyeti fark etmeden birbirlerine hortumlarını dolayarak selamlaşıp, çeşitli sesler çıkartarak haberleşirler.

 

sanatfilan (12)

 

Kocaman cüsselerine rağmen, arılardan korkarlar.

 

sanatfilan (47)

 

Dişi filler sürü halinde dolaşır, erkek fillerse yalnızdır ve sürekli sürü değiştirirler.

 

sanatfilan_sürü

 

Sürüden bir fil öldüğünde uzun bir süre yas tutarlar. 

 

sanatfilan (16)

 

2 yıl süren hamilelik döneminin ardından 100 kilo civarında küçük sevimli fil yavrusu doğururlar.

 

sanatfilan (28)

sanatfilan (6)

 

Memeli hortumlu sınıfının dünya üzerinde hala yaşamakta olan tek türü filler, yaklaşık 50 bin kasa sahip hortumlarının yardımıyla beslenirler.

 

sanatfilan (27)

 

Filler vücut yapılarından dolayı ayakta uyurlar ama insanlar tarafından yakalanmış ve sirkte çalışan filler yatarak uyurlar. 

 

sanatfilan (14)

 

Filler dünyanın en büyük beyinli canlılarıdır. Beyinleri ortalama 5 kilodur!

 

sanatfilan

 

Filler kocaman cüsselerine rağmen çok iyi tırmanırlar.

 

sanatfilan (5)

 

Asya’daki en küçük fil türü cüce fillerdir. Zamanla küçülen ve kulakları büyüyen cüce fillerin boyları ancak 1,5 metreye ulaşır. Şu anda yeryüzünde bulunan cüce fil sayısı ise yaklaşık 1.000’dir.

 

sanatfilan_cücefil

 

Afrika Orman Filleri, onlardan daha büyük Afrika Savan Filleri ve Asya Filleri en yaygın görülen üç fil türüdür. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından Asya filleri “tehdit altındaki tür”, Afrika filleri ise “hassas tür” kategorisine alınmıştır. 3,5 metreye yaklaşan boylarıyla Asya Filleri, Asya’nın en büyük canlılarıdır.

 

elephant-sanatfilan

 

Oldukça akıllı olan filler, araç-gereç kullanabilirler, insanlarla işbirliği yapabilirler, ihtiyaç duyduklarında bir amaç için plan yapabilirler.

 

sanatfilan (26)

 

Fillerin yaşadıkları alanları diğer canlılar için daha yaşanabilir yapmak gibi bir özellikleri vardır. Uzun otlarla veya orman dokusuyla kaplı alanlarda yürüdükleri yerlerde patikalar açarlar, çamurlu zeminde temiz su birikintileri oluştururlar. Ayrıca kalsiyum, demir ve karbon bakımından zengin dışkılarıyla ekosistemin varlığına büyük katkı sağlarlar. 

 

sanatfilan (22)

 

Ve insanlar bu güzelim hayvanları fildişi yüzünden öldürürler…

 

fildişi