Sennur Sezer’in ardından…

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli kadın edebiyatçılarından biri olarak gösterilen, şair ve yazar Sennur Sezer, bu sabah, 50 yıllık hayat yoldaşı Adnan Özyalçıner‘le birlikte yaşadığı, İstanbul’daki evinde yaşamını yitirdi.

60’lı, 70’li, 80’li, 90’lı ve 2000’li yıllardaki tüm gençlik kuşaklarının Sennur ablası, şairliğinin yanı sıra edebiyat ve edebiyat tarihi alanında da eserler verdi; özellikle Yeşilçam’a çok sayıda senaryo yazdı. Çeşitli ansiklopedi ve antolojilerin oluşturulmasında payı bulunan Sennur Sezer, Türkiye sosyalist hareketinin ve işçi sınıfı mücadelesinin bir parçası olmaktan da geri durmadı. Gençliğinde Taşkızak Tersanesi’nde çalışırken başladığı politik mücadelesini ömrünün son gününe kadar sürdürdü.

12 Haziran 1943’te, Eskişehir’de doğan Sezer, son yolculuğuna kadınların omuzlarında uğurlandı.

Törene, aralarında Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Eş Genel Başkanı Alper Taş, Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun, Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, HDP Milletvekili Levent Tüzel, Sanatçı Pınar Aydınlar, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi, aydın ve gazetecinin yanı sıra Sezer’in dostları, okurları, birlikte mücadele verdiği yoldaşları da katıldı.

 

sennur sezer

Evliyim…
İki çocukluyum
Ozanım
Düzeltirim
Çocuklarımdır
Bütün çocukları dünyanın
Evet kaygılıyım
Çocuklarım için
Korkmasınlar isterim
Çalınışından kapının
Saygılıyım kurallara
Bu yüzden kurallar
Saygılı olsun isterim
İnsana
Evet ozanım
Çocuklarımdır
Bütün çocukları
Dünyanın
…….
İnsanın insandan korkmasına karşıyım
İşte bunun içindir
Bütün yazıp
Altına imza attıklarım