Sakalsız bir oğlanın tragedyası

Selanik göçmeni işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Şair Arkadaş Zekai Özger, 42 sene evvel bugün, henüz 25’indeyken polis tarafından katledildi.


Soyut, Forum, Papirüs, Yordam, Dost, Yansıma dergileri ile Ulus gazetesinin kültür-sanat sayfalarında şiir ve yazıları yayımlanan Özger, 24 Ocak 1971 tarihinde SBF yurduna yapılan polis baskını ve gözaltı sırasında işkenceye varan dayağa maruz kaldı. Yıllar sonra bu şiddeti tekrar yaşayan Özger, 29 Nisan 1973 sabahı Ankara’da, sokakta ağır yaralı bir halde bulundu. 5 Mayıs’ta kaldırıldığı Numune Hastanesi’nde aramızdan ayrıldı.

“Ne zaman yayımlarsam yayımlayayım adı Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası olacak” dediği şiir kitabını yayımlama olanağı olmadı. Dergi ve gazetelerde yayınlanan şiirleri ölümünden sonra Tekin Sönmez tarafından kitaplaştırıldı. Şiirler adlı kitap Nadas Yayınları tarafından 1974’te yayına hazırlandı. İkinci basımı Sevdadır adıyla yapılan kitap Mayıs Yayınları tarafından 1984’te çıkarıldı. Kenan Yücel tarafından yayına hazırlanan “Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası” adlı kitabı ise Nisan 2014’te Ve Yayınevi’nden çıktı.

 

arkadas-zekai-ozger

 

Ölüm ve cinsellik konularını sık sık işleyen şair, politik şiirlerin yanı sıra “Zeki Müren’i seviniz” de deme cesaretini gösterdi.

“Alnını dağ ateşiyle ısıtan dostum
yüzünü kanla yıkayan dostum
senin uyurken dudağında gülümseyen bordo gül
benim yüreğimi harmanlayan isyan olsun

şimdi dingin gövdende uğultuyla büyüyen sessizlik
ellerimde patlamaya sabırsız mavzer olsun
başını omzuma yasla
göğsümde taşıyayım seni
gövdem gövdene
gövdem gövdene can olsun”