Şair Halim Yazıcı’nın yeni kitabı Beraber Ve Solo Ölümler çıktı

Şair Halim Yazıcı‘nın 118 şiirinin yer aldığı “Beraber ve Solo Ölümler”, CazKedisi etiketiyle çıktı. Geçen yıl “Beyaz Caz Sokağı” adıyla toplu şiirlerini yayınlayan Yazıcı’nın son kitabının editörlüğünü Onur Çalı, kapak tasarımını Nail Özlüsoylu yaptı. İç desen ise Azime Akbaş Yazıcı’nın imzasını taşıyor.

1982’den bu yana 15 kitaba imza atan ve bugüne kadar pek çok ödüle layık görülen Yazıcı’nın cezaevindeyken yazdığı “Avluda Kuş Sesleri” kitabı Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’ne layık görülmüştü. Şairin ödülleri bununla sınırlı kalmadı. Mahpusluk döneminde çocuklar için yazdığı şiirlerini Kuş Oyunları kitabında topladı. Ayrıca şiirleri İngilizce, Fransızca, Yunanca, İsveççe  ve Azerice’ye çevrildi. “Deliceler Aşkına” adlı kitabı Azerbaycan’da Azerice yayınlandı.

 

Şair Halim Yazıcı
Şair Halim Yazıcı

 

Okurla ilk buluşma Marmaris ve İzmir’de

Yazıcı’nın okurlarıyla ilk randevusu 12 Kasım Perşembe günü, Marmaris’te. Marmaris Kalimerhaba Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen imza günü ve söyleşi Blue Port AVM’de bulunan Kitapyurdu Kitabevi’nde yapılacak.

Şair 14 Kasım Cumartesi günü de İzmir Yakın Kitabevi’nde olacak. Saat 17.00’de başlayacak söyleşinin sunumunu Dil Derneği İzmir Eski Temsilcisi, Yazar Y. Bekir Yurdakul yapacak. Şair Altay Ömer Erdoğan, Şair Atalay Saraç, Şair Hülya Deniz Ünal ve Şair Hüseyin Peker’in Yazıcı’nın yeni yapıtı ve şiir anlayışıyla ilgili kısa değerlendirmeler yapacağı etkinlik 19:00’da son bulacak.

 

Kültür sanatla dolu bir ömür

1954 Yılında İzmir’in Bergama ilçesinde doğan Şair Halim Yazıcı,  ‘O Güzel Narin Gelin’ isimli ilk kitabını 1982’de yayınladı. Küçücük, Körfez, Akrapol, Yamaç, Ünlem dergilerinin kurucuları arasında yer alan ve 1978 yılında Dönemeç Dergisi’nin sahipliğini yapan Yazıcı’nın ilk şiirleri ve inceleme yazıları Dönemeç, Türkiye Yazıları, Küçücük, Sanat Edebiyat 81 ve Kocatepe’de yayımlandı. Bugüne kadar 15 şiir kitabına imza atan Yazıcı’nın son kitabı ‘Beraber Ve Solo Ölümler’ ise kasım ayında raflara dizilmeye başlandı.

 

halim_yazıcı

 

Çalışma hayatına İzmir Konak Belediyesi’nde devam eden Yazıcı, Denizli Belediyesi’nde 10 yıl, İzmir Çiğli Belediyesi’nde 5 yıl, İzmir Konak Belediyesi’nde ise 5 yıl  kültür müdürü olarak çalıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde kültür müdürlüğü ve kent konseyi şube müdürlüğü, Bornova Belediye Başkanlığı’nda da kültür-sanat danışmanlığı görevlerini üstlenen Yazıcı, 2010-2011 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonda tutuklandı. Ancak 9 aylık mahpusluk süreci üretmesine engel olmadı. İzmir Buca Cezaevinde yatarken yazdığı “Avluda Kuş Sesleri” kitabı Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’ne layık görüldü. İçeride kaleme aldığı bir başka kitap da Kuş Oyunları’ydı. Çocuklara yazdığı şiirlerden oluşan kitap TOP Yayınları etiketiyle okurlara ulaştı. Dünya Gazetesi Kitap Eki’nde “İzmiRenk” köşesinde bir süre köşe yazarlığı yapan Halim Yazıcı, Denizli Uluslararası Caz Festivali (3 yıl), Uluslararası Amatör Tiyatrolar Festivali (10 yıl) ve Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nin kurucu başkanlığını da yaptı. 5 Yıl Konak Belediyesi’nin PEN Türkiye ile birlikte düzenlediği Uluslararası Şiir Buluşmaları’nın, 5 yıl İzmir Mehmet Ulusoy Tiyatro Festivali’nin, 5 yıl da Konak Belediyesi’nin Dil Derneği ile birlikte düzenlediği İzmir Türkçe Günleri’nin düzenleme komitesinde ve koordinatörlüğünde bulundu.

KEGEV (Kuşadası Eğitim Kültür Vakfı) M.Sunullah Arısoy Şiir Ödülü ve Buca Belediyesi Ali Rıza Etan Şiir Ödülü seçici kurul üyesi olan Yazıcı, bugüne kadar farklı kurum ve kuruluşlardan dokuz ayrı ödül aldı. Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği  Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı, Pen Yazarlar Derneği, Edebiyatçılar Derneği ve Ankara Caz Derneği’nin onur üyesi olan Yazıcı, yayın hayatına 2015’te başlayan ve 3 ayda bir yayınlanan “CazKedisi” adlı şiir dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

 

ETKİNLİK TAKVİMİ:

Tarih:  12 Kasım Perşembe
Saat: 15.00-18:00
Yer: Marmaris Blue Port AVM, Kitapyurdu Kitabevi

Tarih: 14 Kasım Cumartesi
Saat: 17.00-19.00
Yer: İzmir Yakın Kitabevi, Kıbrıs Şehitleri Cad.Alsancak/İzmir
 
 

beraber ve solo ölümler

 
 
KİTAP HAKKINDA:

Kitabın Adı: Beraber Ve Solo Ölümler
Yazarı: Halim Yazıcı
Yayınevi: CazKedisi Yayınları
Kitabın Editörü: Onur Çalı
Kapak Tasarımı: Nail Özlüsoylu
İç Desen: Azime Akbaş Yazıcı
Sayfa Sayısı: 142
Şiir Sayısı: 118
Türü: Şiir
Baskı Adedi: 1.000
Fiyatı: 12.00 TL
 
Halim Yazıcı

 

Kitapları

O Güzel Narin Gelin, Türkiye Yazıları Yayınevi, 1982

Cevahir Kalbiyle Dolunay, Yarın Yayınevi, 1984

Aşk Cazdır, Bibliotek Yayınevi, 1989

Beyaz Atların Yelesinde, Etki Yayınevi, 1997

Âşıkhava Sineması, (2.Baskı) Yom Yayınları, Ocak 2005

Deliceler Aşkına, (2.Baskı) Şiirden Yayıncılık, 2007 (Azerbaycan/Bakü’de Azerice yayınlandı)

İpekTin, Şiirden Yayıncılık, 2008

Aşkhâlim – Seçme Şiirler, Şiirden Yayıncılık, 2009, (2.Baskı, Şiirden Yayıncılık, Aralık 2009)

Küçük Taşlar İklimi, Kanguru Yayınları, Ocak 2011 (2.Baskı, CazKedisi Yayınları, Ocak 2013)

Körfez Vapurları, Heyamola Yayınları, 2011

Küçük Bir Harf, CazKedisi Yayınları, Kasım 2011

Kuş Oyunları, Top Yayıncılık, 2013 (Çocuklar İçin Şiirler)

Avluda Kuş Sesleri, CazKedisi Yayınları, Ocak 2013

Beyaz Caz Sokağı – Toplu Şiirler (2 cilt), Yasakmeyve Yayınları, 2014

Beraber ve Solo Ölümler, CazKedisi Yayınları, 2015

 


Aldığı Ödüller:

Adnan Yücel 1.Ödülü, 2004 (Adana Çukurova Üniversitesi / Özgür Pencere Derneği)

Uğur Mumcu 1.Ödülü, 2004 (İzmir / Karşıyaka CUMOK)

Homeros Emek Ödülü, 2004 (İzmir Karşıyaka Belediyesi)

Sağlık Emekçileri Sendikası 1.Ödülü, 2004 (Ankara / SES)

M.Sunullah Arısoy Jüri Özel Ödülü, 2008 (KEGEV-Kuşadası Eğitim Kültür Vakfı)

Homeros 1.Ödülü, 2008 (İzmir Karşıyaka Belediyesi)

Unesco Evliya Çelebi Şiir 2.Ödülü,2011 (Ümraniye Belediyesi)

Dil Derneği, Ömer Asım Aksoy Şiir 1.Ödülü, 2011

Ceyhun Atuf Kansu Şiir 1.Ödülü, 2013