Puslu Kıtalar, çizgi kıtalara dönüştü

Yazar İhsan Oktay Anar’ın en çok satanlar listesinden uzun süre inmeyen Puslu Kıtalar Atlası adlı romanı, İlban Ertem’in çizgileriyle, bu kez çizgi roman olarak okuyucunun karşısında. Kitap, 13 Mart Cuma günü İletişim Yayınları etiketiyle raflarda yer alacak.

Peki nereden çıktı bu fikir? “Resim yapmaya hatırladığım kadarıyla bizim evin tahta duvarlarına kömürle resim yaparak başladım. Daha sonra ilk gençlik dönemlerimde yurt dışında kaldırımlara, sonra elime ne geçerse onun üstüne, tuvallere resim yaparak devam ettim” diyen illüstratör, karikatürist İlban Ertem’in öyküsü aslında bu. 55 yaşındaki Ertem, Gırgır, Hıbır, Avni, Fırt gibi mizah dergilerindeki karikatürleriyle hatırladığımız, Oğuz Aral ile de çalışmış bir isim.

İlban Ertem, kitapta yer alan “Mutfaktan” başlıklı yazısında, çizimine 2008 yılında başladığı Puslu Kıtalar Atlası‘nın çizgi roman olma hikâyesini  şöyle anlatıyor:

“Puslu Kıtalar Atlası’nı ilk çıktığında okumuş ve çok sevmiştim, on iki sene sonra kitabı tekrar elime aldığımda ilk defa okuyormuşum gibi kaptırıp, bir kez daha bitirdim. Büyüsü hâlâ aynı büyüydü… Görsel yanı çok kuvvetliydi, mizah dozu tam yerindeydi. Ne yaptığımın farkına varmadan (ne yapmaya kalkıştığımın farkına varsam, yapar mıydım bilemiyorum…) öylesine birkaç eskiz çizdim, kitap kımıldamaya başladı, daha da hoşuma gitti. Romandan planlar çizmeye başladıkça kendimi kitabın içinde dolanır buldum.

puslu-kitalar-atlasi-cizgi-roman-2

 

Okuduğumda aklıma düşen görüntüler kağıda yansımaya başladıkça işler ciddileşmeye başladı. Resimli romanı on iki yıl önce, yirmi yıl aralıksız çizmenin getirdiği bir usanmayla bırakmıştım… (Gırgır, Fırt, Hıbır, Joker, Resimli Roman…) Artık resim, illüstrasyon, küçük heykeller yapıyordum rahatım iyiydi ama bir baktım ki yatıyorum, kalkıyorum kafamda kitaptan kokular, sahneler, fısıltılar var… Baktım olmayacak; kitabın üzerinde ufak ufak çalışmaya başladım… Gidip İhsan Oktay Anar’la tanıştım ne yapmak istediğimi anlattım desturunu aldım… Eve döndüğümde masamın üzerinde çizilmeyi bekleyen okyanus büyüklüğünde bir roman vardı. Dehşet verici ama bir o kadar da keyifliydi…”

 

puslu-kitalar-atlasi-cizgi-roman