Ölüme yollanan Ermeni aydınlar, yazarlar ve şairler için…

İstanbul Kongre Merkezi, 22 Nisan Çarşamba günü önemli bir konsere ev sahipliği yapacak. Anadolu Kültür ve Kalan Müzik işbirliğiyle, 1915 yılında ölüme gönderilen Ermeni aydınların anısına düzenlenen “In Memoriam | 24 Nisan” konseri saat 20.30’da başlayacak.

1915 yılında tutuklanan, sürgüne gönderilen ve öldürülen Ermeni aydınların, şairlerin ve yazarların anısına düzenlenecek gecede Kardeş Türküler, Ara Dinkjian ve Onnik Dinkjian, Erkan Oğur, Ertan Tekin, Hasmik Harutyunyan, Karine Hovhannisyan, Haig Yazdjian, Şahan Arzruni, Erman İmayhan, Eileen Khatchadourian, Henning Schmiedt, Haïg Sarikouyoumdjian, Gaguik Mouradian, David Mayoral ve Jordi Savall sahne alacak. Ermeni şair ve yazarların eserlerinden okumalar yapılacak gecede Zülfü Livaneli’nin “Hommage to Gomidas” bestesi ilk kez icra edilecek.

Osman KavalaBu konserle 100 yıl önce tutuklanarak ölüme gönderilen aydın, yazar ve şairlerin seslerini duymaya, duyurmaya çalışacaklarını söyleyen Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, “100 yıl önce bu tarihte İstanbul’daki Ermeni aydınlar, yazarlar ve şairler son kez yataklarında rahat uyudular. Ertesi gece kapıları vuruldu ve ölüm yolculuğu başladı. Sonuçta, Ermeniler katledilirken, İstanbul’da, Trabzon’da, Harput’ta, Diyarbakır’da ve Van’da, ülkemizin dört bir köşesinde, bu toprakların bizi besleyen en güçlü kültür katmanlarından birisi de yok oldu. Onlar kalsaydı, bugün geri kalmış diye görülen birçok kentte yazarlar, şairler, sanatçılar yetişecek, sanatseverler yaşayacaktı” dedi.

 

Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık ise şöyle konuştu: “100 yıl önce yapılanlardan hesap sorulmuş olsaydı, belki Dersim de, 6-7 Eylül de, Kahramanmaraş da, Sivas katliamı da yaşanmayacaktı.”