Neredeen nereye…

23 Mart 2015 Tarihinde Tarafından Fotoğraf, Heykel, Kadın, Resim, Sergi, Söyleşiler, Velev ki Kategorisinde Yayınlanmıştır.

LGBTİ’lerin hak mücadelesinin ve taleplerinin gündeme taşındığı LGBTİ Onur Haftası‘nın çalışmaları ufak ufak başladı. Çeşitli konularda panellerin, film gösterimlerinin, söyleşilerin düzenlendiği hafta çok önemli bir sergiye de ev sahipliği yapıyor. LGBTİ hareketinin geçen 23 yılda nasıl bir yol kat ettiğine, ‘nereden nereye’ geldiğine dair tartışma alanı yaratmak amacıyla başlatılan “Neredeen Nereye Sergisi” için başvuru tarihleri açıklandı.

Geçen yıl LGBTİ konularında eser üretmiş 15 sanatçıyı bir araya getiren sergi, bu yıl da sanatseverler ile buluşacak. 22-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ve seçici kurulunda Taner Ceylan, Fatih Özgüven, Canan X, İlhan Sayın, Asena Günal ve Aslı Çetinkaya‘nın bulunduğu sergiye katılmak isteyenler için son başvuru tarihi ise 20 Mayıs.

 

Neredeen Nereye

 

LGBTİ konusunu ele alan ancak belli bir konu için üretilmiş didaktik işlerden uzak, kendi başına ayakta durabilen eserlerden oluşan sergi, bugüne dek Türkiye’de bu konuda düzenlenen en başarılı sergilerden biri. Sergi komisyonundan Metin Akdemir ile açık çağrının ve serginin ayrıntılarını konuştuk.

 

Metin Akdemir

 

İstanbul LGBT Onur Haftası kapsamında gerçekleştirilen sergilerden ilki 2009 yılında Hafriyat’ta ‘Stonewall Olayları’nın 40. yılı anısına yapılan ‘İsyan ve Onur’ sergisiydi. Sonraki yıllarda neler yaptınız?

2010 Yılında, Sanatorium’da “Aile” temasıyla düzenlediğimiz sergide dar aile kavramını sorgulayan, bu kavramın içini genişletmeye çalışan bir çalışma yaptık. 2012’de ‘Baskı, Haz ve Beden’, 2014’te de “Temas” ana temamız oldu.

Geçen yıl Hayaka Artı ve Maumau’da gerçekleştirilen serginin seçici kuruluyla, bu yıl ki kurul aynı mı?

Sergiyi Efe Songun ile birlikte düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl seçici kurulunda Fatih Özgüven, Canan X, Erinç Seymen ve Asena Günal vardı. 24-30 Haziran tarihleri arasında 16 sanatçının katılımıyla tamamlandı. Nerdeen Nereye’nin sürdürülebilir bir proje olabilmesi için çalışan sergi ekibi, LGBTİQ sanatçı ya da destekleyen sanatçıların katılımını ön plana çıkartmıştı. Bu yıl 22-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek serginin seçici kurulunda Taner Ceylan, İlhan Sayın, Fatih Özgüven, Canan X, Asena Günal ve Aslı Çetinkaya var. Hayaka Artı geçtiğimiz yıl Onur Haftası sergisi ile kapanışını yaptı, Maumau ise bu yıl yine sergiyi destekleyecek.

 

Metin Akdemir ve Efe Songun

 

Sergiye katılmak isteyenler için son başvuru tarihi nedir?
Son başvuru tarihimiz 20 Mayıs 2015.

Sergiye isteyen herkes katılabiliyor mu?
Sergimiz temasız olup, tüm katılımcılara açık.

nerdeennereye_logo

Seçim kriterleriniz neler?
Danışma kurulumuz ile birlikte işin içeriği, mizahı, samimiyeti ve sahip olduğu yetkinliğe bakıyoruz bunlar bizim için önemli. Sanatçının portfolyosunu, daha önce katıldığı sergileri pek de önemsemiyoruz. Gönderilen işin ne olduğuyla daha çok ilgiliyiz.

 

Neredeen Nereye

 

Neredeen Nereye

 

Bu yıl kaç eser sergilenecek ve hangi kategoriler olacak?
Her türden işleri bekliyoruz aslında. Geçen yıl performanstan gif’e, fotoğraftan videoya dek uzanan geniş bir skalada işleri sergilemiştik.

Bu sergi LGBTİ’ler için neden önemli?
Sanatın değiştiren ve alan bırakan gücünü, içinde bulunduğumuz LGBTİ mücadelesi açısından önemli buluyoruz. Sokakta eylem yapmanın, anayasal taleplerde bulunmanın yanı sıra sanatla da aktivist pratiklerin çeşitlenmesini önemsiyoruz.

 

Neredeen Nereye

 

Bu yıl Onur Haftası hangi başlık altında düzenlenecek? Çalışmalara başlandı mı?
Üç haftadır düzenli olarak bir araya geliyoruz. Tarihleri belirledik aslında. Tema tartışmalarımız hararetle devam ediyor. 22-28 Haziran arası, yine tüm İstanbul’u, içeriği ufak ufak şekillenen etkinliklere bekliyoruz. Haftanın sonunda hep birlikte yürümek için şimdiden heyecan ve tutkuyla beklemeye başladık…

 

nn_afis

Başvuru ve iletişim için:

http://nerdeennereye.tumblr.com
https://www.facebook.com/NNsergisi