Meryl Streep: “Karar alma süreçlerine daha fazla kadın dahil edilmeli”

Dün başlayan 59. Londra Film Festivali‘nin basın toplantısında konuşan Oscar ödüllü ünlü sinema oyuncusu Meryl Streep, sinema endüstrisinin hala erkeklerin egemenliğinde olmasının öfke uyandırdığını söyledi ve karar alma süreçlerine daha fazla kadının dahil edilmesi çağrısında bulundu.

Festivalin açılış filmi olan Suffragette‘te, İngiltere’de kadınlara da oy hakkı verilmesi için yürütülen siyasi mücadeleye liderlik yapan Emmeline Pankhurst‘ü canlandıran Streep, dünyanın pek çok yerindeki kurumlarda, kadınların yönetime dahil edilmediklerine dikkat çekti: “Yönetim kurulu masaya şöyle bir göz gezdirdiğinde, üyelerin yarısı kadın değilse, bu durumun doğru olmadığını düşünmezse, o zaman hiçbir ilerleme sağlanamaz.”

Sinema sektöründeki cinsiyetçiliğe de değinen Meryl Streep, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki film oylama sitesi Rotten Tomatoes‘da çok büyük çoğunluğun erkeklerden oluştuğunu; New York Film Eleştirmenleri Çevresi‘nde de sadece iki kadın eleştirmene karşılık, 37 erkek eleştirmen bulunduğunu söyledi. 19 kez Oscar ödüllerine aday gösterilen, 3 kez de ödül kazanan 66 yaşındaki Meryl Streep, “Bu durum çok sinir bozucu. Zira insanlar bunu bilgelik olarak kabulleniyor. Hakkaniyetli bir durum değil; bizim de dahil olmamız gerekli” dedi.

 

Meryl-Streep

 

Meryl Streep yakınlarda verdiği bir mülakatta kendisini “feminist” olarak nitelemeye yanaşmaması ile ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı: “Bu filmde bir ifade geçiyor; ‘Laf değil, iş’ diye… Benim için de aynı ifade söz konusu. Yaşamımda yaptıklarım, bir insan olarak ne olduğumu gösterir. Onunla uğraşın, sözcüklerle değil.”

 

sisters_uncut_protestosu

Kırmızı halıda protesto

Akşam saatlerindeki prömiyer sırasında ise feminist aktivistler rol çaldı! Üzerlerinde “Her hafta iki kadın öldürülüyor”, “Ölü kadınlar oy veremezler” gibi sloganlar yazılı giysiler bulunan Sisters Uncut hareketinden kadınlar kırmızı halı üzerine uzanarak seslerini duyurdular.