Medyada kadın olmak

Kadınların toplumsal konumunun belirlenmesinde önemli bir role sahip olan medya, farklı kadınlık durumlarına yer vermeyerek, kadınların geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri içinde temsil edilmesini sağlayarak, cinsiyetçi bir dil kullanarak kadınların toplumsal değerler sistemi içindeki eşitsiz konumlarını yeniden üretiyor. 19 Mart Perşembe günü, Yeditepe Üniversitesi Radyo Televizyon Ve Sinema Bölümü tarafından düzenlenen “Medyada Güncel Konular” başlıklı seminerler dizisinin 12’incisinde “Medyada Kadın Olmak” konusu ele alınacak. Saat 16:00’da, Doç. Dr. Berrin Yanıkkaya yönetiminde düzenlenecek seminere genel yayın yönetmenimiz Mehtap Doğan, konuşmacı olarak katılacak.

Geleneksel iletişim araçlarında varlığını devam ettiren cinsiyete dayalı ayrımcılık, kadınları toplumda ikincil ve aşağı konumda gösteren egemen değerlerin hızlı bir şekilde yeniden üretilmesi, basın sektöründe kadın çalışan olmanın sıkıntıları, medyanın kadın haberlerini işleyiş biçimleri, mobbing, feminist yayıncılık gibi konuların ele alınacağı seminer sadece üniversitedeki öğrencilerine açık olacak.

 

Mehtap Doğan

Mehtap Doğan kimdir?

Uludağ Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler okudu. Öğrenciyken Bursa Haber Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 15 Yılı aşkın farklı medya kurumlarında gazetecilik yaptı. 2012’de sektör değiştirdi. En son Birand Grup‘a bağlı Bir İletişim’de medya direktörü olarak görev aldı. Ancak PR dünyasına kendisini ait hissetmeyince “Başka bir iş yapış şekli mümkün!” diyerek, Media Partner İletişim Danışmanlığı’nı kurdu. Gazetelerden, dergilerden, televizyon kanallarından, festivallerden ve en önemlisi hayattan biriktirdiği deneyimlerini aktarabilmek, hem sevdiği işi yapmak, hem de yaptığı işi sevmek için kültür sanat alanında uzmanlaşmayı tercih etti.

İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı, İdefix, Can Yayınları, Remzi Kitabevi, Uluslararası Göç Örgütü, Mor Çatı, Belgesel Sinemacılar Birliği, Serbest Müzisyenler Derneği, Arşivist Dijital Belgesel KütüphanesiLGBTİ Onur Haftası, Ruhi Su 100 Yaşında gibi pek çok kurum, şirket, STK ve etkinliğin medya ilişkilerini yönetti. Ayşe Kulin, Ayfer Tunç, Kiran Desai, Demet Altınyeleklioğlu, Joseph Conrad, Kenzaburo Oe, Semih Gümüş, Yekta Kopan, Mustafa Sarıgül ve Jak Kamhi gibi isimlerin kitap tanıtımlarını yaptı. Av Mevsimi, Benim Çocuğum, Tatlıya Her Zaman Yer Vardır, Nağıl Neneleri, Canıyla Oynayanlar, Yürüyen Düşler, Sorry Bacı gibi 10’u aşkın filmin ya yapım ekibinde bulundu ya da basın danışmanlığını yürüttü.

Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, Belgesel Sinema Tatilde gibi festivallerin, kent gösterimlerinin ve atölyelerin yürütme kurulunda görev aldı. 2009 Yılında Bir Hayalin Provası: Drama Çiftliği isimli bir film çekti. Ancak filmi bir türlü içine sindiremediği için, gösterime sokmadı. 1993 yılında tiyatroyla, 2004’te sinemayla ilgilenmeye başladı. Tekrar Çal Sam, Hayvanat Bahçesi Masalı, Ada, Dört Mevsim gibi çok sayıda oyunun sahnelenmesine katkı sağladı. 96-99 sezonunda Uludağ Üniversitesi Oyuncuları‘nın yönetiminde yer aldı. Turneydi, gösterimdi, çekimdi derken, neredeyse bütün Türkiye’yi gezdi. Gezdiği yerleri çekmeyi, yeni yerler, yeni tatlar keşfetmeyi, karikatür çizmeyi, bir de konuşmayı seviyor. Çekim ve gezi deneyimlerini geziyorum-cekiyorum adlı blogunda paylaşıyor.

Örgütlü olarak feminist mücadele veriyor. Zaman zaman iki ayda bir yayınlanan ve kadınlar tarafından çıkartılan Feminist Politika dergisi ve sosyalistfeministkolektif.org için yazıyor.

 

kadın-ve-medya