Ayrımcılığa uğramasına rağmen sanık koltuğuna oturacak

Doktor Fatma Hut‘un “Durumunuzu tasvip etmiyorum. Yanlış bir yola girmişsiniz, bu yanlışınıza ortak olmak istemiyorum” diyerek muayene etmeyi reddettiği trans kadın H.Ç. cinsel kimliğinden dolayı ayrımcılığa uğramasına ve sağlık hakkına erişememesine rağmen 30 Nisan Perşembe günü hakim karşısına “sanık” olarak çıkacak.

31 Mart’ta Beyoğlu İlçesi Prof. Dr. Reşat Belger Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Ünitesi’nin yönlendirmesi üzerine, kadın doğum servisine muayene olmak için giden ve cinsel kimliğinden dolayı ayrımcılığa uğrayan trans kadın H. Ç. 30 Nisan Perşembe günü mağdur olmasına rağmen sanık koltuğuna oturacak. Sağlık hakkına erişimi doktor tarafından engellenen H.Ç.’nin hakim karşısına çıkma sebebi ise transfobik kadın doğum uzmanı Fatma Hut’un açmış olduğu “hakaret” davası.

 

nefret öldürür

 

Muayene olmak amacıyla gittiği doktor Fatma Hut’un “Siz bir erkeksiniz. Durumunuzu tasvip etmiyorum. Yanlış bir yola girmişsiniz, bu yanlışınıza ortak olmak istemiyorum” demesi üzerine H.Ç:’nin bir tutanak hazırlatarak başhekimliğe şikâyette bulunması ve sosyal medya üzerinden olayın duyurulması üzerine açılan “hakaret davası” Çağlayan Adliyesi‘nde görülecek.

 

“Ayrımcılık Değil, Adalet İstiyoruz!”

Doktor Fatma Hut tarafından açılan ve Sağlık Bakanlığı’nın müdahil olduğu davanın ilk duruşması 25 Aralık 2014’te görülmüştü. Ayrımcılığa uğrayan trans kadının açtığı dava ise hala savcılık tarafından bekletiliyordu. 30 Nisan 2015’te ikinci duruşması görülecek olan bu davaya sayılı günler kalaysa transfobinin geldiği noktayı gözler önüne serecek başka bir gelişme yaşandı. Savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında İstanbul Valiliği tarafından Fatma Hut hakkında soruşturma açılmamasına karar verildi. Valiliğin kararına esas teşkil eden raporun dayandığı tutanaklarda Dr. Fatma Hut’un şahidinin ifadesinin dikkate alındığı, trans kadın ve şahitlerinin ifadelerine ise yer verilmediği görüldü.

 

Translar Vardır

 

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD bir açıklama yayınlayarak LGBTİ’lerin sağlığa ve sosyal haklara erişiminin engellenmesine ve bariz şekilde ayrımcılığa uğratılmalarına dur demek ve H. Ç. ile dayanışmak isteyen herkesi Çağlayan Adliyesi’ne çağırdı: “Hastanede ayrımcı muamele nedeniyle mağdur edilen trans kadının, adalet ararken bir kez daha mağdur edilmesine seyirci kalmayacağız. Sağlık Bakanlığı’nın sağlık emekçilerinin çalışma koşullarına ilişkin haklarına sahip çıkamazken, politikalarıyla zaten bizzat kurucusu olduğu transfobiye kucak açmasına göz yummayacağız. Kadın Doğum Uzmanı Dr. Fatma Hut’un transfobik davranışını ve Sağlık Bakanlığı ile İstanbul Valiliği’nin transfobik doktoru kollamasını “tasvip etmiyorum” diyorsanız, hepinizi 30 Nisan 2015 Perşembe günü, saat 11.00’de, İstanbul Adliyesi 9.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın duruşmasına destek olmaya çağırıyoruz. Sağlıkta transfobiye hayır!”
 

Bu ilk değildi, son da olmayacak

LGBTİ hareketin önemli aktivistlerinden ve Voltrans’ın kurucularından Ali de, 26 Eylül’de, ‘rahim kanseri’ nedeniyle aramızdan ayrılmıştı. Ali’nin gidişi LGBTİ’lerin sağlık hakkına erişiminin önündeki engelleri bir kez daha görünür kılmakla kalmamış “farklı” olmanın yarattığı zorlukları da görmemizi sağlamıştı.

http://geziyorum-cekiyorum.blogspot.com.tr/2014/09/iyi-ki-dogdun-aligul.html

 

LGBTİ sağlık

#TransfobiyeKarşıSesÇıkart
Tarih: 30 Nisan Perşembe
Saat: 11:00
Yer: Çağlayan Adliyesi