“Kobani’yi yeniden inşa edeceğiz” diyen gençler Suruç’ta katledildi!

20 Temmuz 2015 Tarihinde Tarafından Emek, Göçmen Kategorisinde Yayınlanmıştır.

Suruç’ta Amara Kültür Merkezi’nde SGDF üyesi yaklaşık 300 gencin basın açıklaması yaptığı sırada patlama meydana geldi. Çok sayıda ölü ve yaralının olduğu belirtiliyor.

Kobani’nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere dün İstanbul’dan Urfa’nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin konakladığı Amara Kültür Merkezi’nde patlama meydana geldi. Yaşanan patlamada çok sayıda ölü ve yaralının  olduğu belirtiliyor. 50’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, onlarca kişinin yaralandığı gelen bilgiler arasında.

Görgü tanıklarından Garip Çelik şu bilgileri verdi: “Basın açıklaması için gitmiştim. Gençler basın açıklaması yapacaktı. Hangi koşullarda Kobani’ye geçeceklerini anlatıyorlardı. Tam foto çekmeye çalışırken çok şiddetli bir patlama oldu. Cesetler her yere yayıldı. Cesetlerin altında kaldık o derece şiddetliydi. Tam basın açıklaması yapılırken oldu. Patlama diyoruz ama patlamanın şekli belli değil, canlı bomba olabilir. Bu daha önce tasarlanmış. İntihar saldırısı olabilir, çözemedik. Gerçekten şok büyük bir kargaşa yaşandı. Kamera elimdeydi, insanlar şoka girdiler, sonra yaralılar taşınmaya başlandı. Ambulanslar çok geç geldi. Araçlar yaralıları almak istemedi, kargaşa çıktı. Polisler havaya ateş etti. İnsanlar ağlayarak geliyor. Sabah yolda kontrol yoktu ama sonra gelenler kontrol edildi alana gelirlerken. Planlanmış olabilir. Biz İstanbul’dan geldik. Dün yola çıkıp geldik. Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapılıyordu. Patlama olurken kameram açıktı çekim yapıyordu, alttan üste doğru patlama oldu. Mantık olarak poşet içinde veya yerde olması mantıklı gelmiyor, canlı bomba ihtimali var. Kitlenin tam ortasında oldu. İstanbul’dan birlikte geldiğim arkadaşlarım hayatını kaybetti.”

Pınar Gayıp: “İŞİD ‘ in yaktığı Kobanê ‘yi kuracaktık barış için gelmiştik. Canlı bomba soktunuz aramıza,barış sloganları atan yoldaşlarım şehit düştü. Yaralıları taşıdığımız araçlara gaz bombası atıyorsunuz. Polisler karşımızda gülüyor nasıl insanlarsınız? Allah belanızı versin beş dk önce sarıldığım hasret giderdiğim yoldaşlarımın etleri paramparça dağıldı. Hastane anons yapıyor, ikinci bomba ihbarı diye. Suruç yanıyor… Yoldaşlarım şehit düştü, yoldaşlarımı katlettiniz.”