KaraKutu: Birleştirmek için ‘Sebeb’ler buluyor

GÜLBAHAR KAVCU

SOLİST

Bu kez Kürtçe, Farsça ve Türkçe şarkıların yer aldığı ‘Sebeb’ albümü ile dinleyicide ayrı bir yer edinen Gülbahar Kavcu’nun KaraKutu’sunu açtık. Kavcu, “Ayrıştırmaya Sebeb’ler aramak yerine, birleştirmek için Sebeb’ ler bulmalı… Müzikle ifadeye büründürmeye çalıştığım bu hayatta” diyor.

Okumaya devam et KaraKutu: Birleştirmek için ‘Sebeb’ler buluyor

KaraKutu: Onun işi güldürmek!

UMUT EĞİTİMCİ

KOMEDYEN

Bundan 20 yıl önce radyoculuk yaparak medya sektörüne adım atan daha sonra muhabirlikten yapımcılığa kadar pek çok alanda çalışan Umut Eğitimci‘nin şimdiki işi kadınların da sahneye çıkıp komik şeyler anlatabileceğini, gerektiğinde güldürüp eğlendirebileceklerini göstermek!

Okumaya devam et KaraKutu: Onun işi güldürmek!

KaraKutu: Oynadı, yazdı, yönetti…

CEM USLU 

TİYATROCU

Uludağ Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2006 ve Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 2011 yılında mezun olan Cem Uslu, Tiyatro Oyunbaz’ın “Peer Gynt” ve “Martı”, BuluTiyatro’nun “Nerde Kalmıştık?” ve Altıdan Sonra Tiyatro’nun “Müşterek Fail-i Müşterek” adlı oyunlarında oynadı.

Okumaya devam et KaraKutu: Oynadı, yazdı, yönetti…

KaraKutu: Yazma ateşinin peşindeki gazeteci Şöhret Baltaş

ŞÖHRET BALTAŞ

YAZAR

O, yazma ateşi hiç sönmeyen, bu aşkı büyüterek romanlara aktaran bir gazeteci… 1963 yılında İzmir’de doğdu ve pek çoğumuzun emeklilikten sonra kaçma hayalleri kurduğu bu şehirde büyüdü. Çocukluk ve gençlik yıllarında herkes gibi yaralar aldı almasına, ama yaşamının bu bölümünü her zaman sevgi ve mutlulukla hatırladı. Gazetecilik eğitimini 1986 yılında tamamladı. Ardından İstanbul’a yerleşti. Memleketi İzmir’e bir gün geri dönmeyi ve hayatının tek gailesinin sadece ve sadece yazmak olmasını çok istiyor.

Okumaya devam et KaraKutu: Yazma ateşinin peşindeki gazeteci Şöhret Baltaş

KaraKutu: Geleneksel müzik avcısı Richard Laniepce

RICHARD LANIEPCE

MÜZİSYEN

Köy düğünlerinden TRT stüdyolarına, Ada sahillerinden konser salonlarına geleneksel müziklerin izini süren Richard Laniepce, bir gayda sevdalısı… Fransa’da başlayan yaşamı hep müzikle devam eden Laniepce, son durağı İstanbul’da, müzisyen eşi Aslı Doğan‘a aşık oldu ve 2 kişilik bu aşktan, 6 kişilik Kolektif İstanbul müzik grubu doğdu. Çok yakın zamanda kaybettiğimiz etnik müzisyen Ciguli, Selim Sesler, Birol Topaloğlu gibi isimlerle ortak çalışmalara imza atan Kolektif İstanbul, sahnelerde geleneksel müziğin coşkusunu, hüznünü bizlere yeniden hatırlatıyor. Bu kez, Richard Laniepce’in KaraKutu’sunu sizin için açtık.

Okumaya devam et KaraKutu: Geleneksel müzik avcısı Richard Laniepce

KaraKutu: Mektepli değil alaylı gazeteci Cengiz Semercioğlu

CENGİZ SEMERCİOĞLU
GAZETECİ

Bizler onu basından tanıdık ama o aslında İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji ve Sanat Tarihi okudu. Gazeteciliğe 1988 yılında başladı. Bir dönem adliye ve kültür-sanat muhabirliği yaptı. Daha çok televizyon eleştirmenliği yönüyle tanındı.

Okumaya devam et KaraKutu: Mektepli değil alaylı gazeteci Cengiz Semercioğlu

KaraKutu: Çağdaş edebiyatın sevilen yazarı Ayşe Kulin

AYŞE KULİN

YAZAR

Adı:Aylin, Sevdalinka, Köprü, Kardelenler, Gece Sesleri, Türkan gibi çok satan kitapların yazarı Ayşe Kulin, her sabah altı sularında kalkıp, kapı ve telefonların çalmadığı o saatlerde berrak kafayla öğlene kadar yazıyor. Sadece yazmayı değil okumayı ve gezmeyi de çok seviyor. Yemek pişirirken elinde bir roman varsa, yemeği yakmamak için mutfakta çalışıyor. Arkadaşlarıyla öğlen yemeklerinde buluşup, sinemaya, tiyatroya gidiyor, yeni açılan sergileri geziyor. Haftada üç gün mutlaka spor yapıyor.

 

Okumaya devam et KaraKutu: Çağdaş edebiyatın sevilen yazarı Ayşe Kulin

KaraKutu: Deniz kızı Pınar Selek

PINAR SELEK

SOSYOLOG

Ortaöğretimi Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde sosyoloji okuyan Pınar Selek, bölümü birincilikle bitirdi. Ardından aynı üniversitede sosyoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Fransa’da bulunan Sophiantipolis UDEL Üniversitesi’nde ekonomi-politik dersleri gördü. 4 Ekim 2013’te, Fransa’nın en prestijli eğitim kurumlarından biri olan Lyon’daki Ecole Normale Supérieure tarafından, Jamaa Baïda ve Boualem Sansal ile birlikte, fahri doktora unvanına layık görüldü. 7 Mart 2014’te, Türkiye’deki Muhalif Hareketlerin Birbirleriyle Etkileşimi başlıklı teziyle, Strasbourg Üniversitesi’nden siyaset bilimi doktoru unvanını aldı.

Okumaya devam et KaraKutu: Deniz kızı Pınar Selek

KaraKutu: Büyük yüzeylerin ressamı Harun Antakyalı

HARUN ANTAKYALI

RESSAM

90’lı yılların başında sokak resmini galerilere taşıyan ve ilk sergisini Metropol İzlenimleri adıyla 1992 yılında açan büyük yüzeylerin ressamı Harun Antakyalı‘yla KaraKutu bölümümüz için sorması kolay cevaplaması zor olan mini bir röportaj gerçekleştirdik. İşte, “Yaşarım, yaparım, tüketirim” sözünü sloganlaştırılan ve resimlerini büyük A harfini ters kullanarak imzalayan anarşist ressam Antakyalı’nın yanıtları!

Okumaya devam et KaraKutu: Büyük yüzeylerin ressamı Harun Antakyalı