KaraKutu: Oynadı, yazdı, yönetti…

8 Şubat 2015 Tarihinde Tarafından Emek, Gezi, Karakutu, Sinema, Tiyatro Kategorisinde Yayınlanmıştır.

CEM USLU 

TİYATROCU

Uludağ Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2006 ve Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 2011 yılında mezun olan Cem Uslu, Tiyatro Oyunbaz’ın “Peer Gynt” ve “Martı”, BuluTiyatro’nun “Nerde Kalmıştık?” ve Altıdan Sonra Tiyatro’nun “Müşterek Fail-i Müşterek” adlı oyunlarında oynadı.

Cem Uslu kurucularından olduğu Ekip Tiyatrosu’nun “Oyun Sonu”, “Largo Desolato” ve Ekip çalışmasından yararlanarak kendisinin kaleme aldığı “Parti” adlı oyunlarında hem yönetmenlik hem de oyunculuk yaptı. Aynı tiyatronun “İki Kapılı Ev” ve kendi yazmış olduğu “Öğüt” adlı oyunları yönetti.

 

cem uslu

 

2013 Haziran’ında gerçekleşen Gezi Direnişi’nin anlatıldığı ve ilk gösterimi 8 Haziran 2013’te, Taksim Gezi Parkı’nda gerçekleşen “Gezerken…” adlı oyunun metnini Özen Yula, Mirza Metin ve Yiğit Sertdemir’le birlikte yazdı. Çeşitli TV ve sinema filmlerinde rol aldı. Oynadığı, yazdığı, yönettiği oyunlarla çeşitli ödüllere değer görüldü.

 

cem uslu

 


İşte başarılı tiyatrocunun KaraKutu’su…

KARAKUTU

 

En büyük takıntım

Şehirden kaçıp kurtulabildiğim bir gelecek hayal ediyorum. Sık sık aklıma geliyor bu artık. Sanırım uzun zamandır en büyük takıntım bu. Olacak mı, becerebilecek miyim falan…

Bir nota olsam…

Diyez olan herhangi bir nota olmak isterdim. Kendinden öncekiyle sonraki notayı birbirine bağlar Diyez. Yumuşak bir geçiştir. Köprü vazifesi görür. Aradadır. Arabulucudur. Temel notalar gibi iddialı ve burnu havada değildir. Aynı zamanda Bemol’dür de bir yandan. İnsan gibi. Sen onu bir şey sanırsın ama o başka bir şeydir. Aynı zamanda sandığın şeydir de ama!

Benim rengim…

Cam göbeği. Çünkü yeşille mavinin karışımıdır, daha ne olsun!

Bir roman/film karakteri olsam…

The Fountainhead’deki Howard Roark olmak isterdim ama öyle biri gerçekte var olamaz. Kısmetse Martin Eden’deki Martin Eden olabilmek bana yeter. Sonumuz benzemesin!

Şansım olsa gelecekte…

Dünyanın bu adaletsiz kısırdöngü içine hapsolmasına sebep olanlar doğanın yargısı karşısında hesap verirken orada olurdum.

Uykumu kaçıran dünya meselesi…

Açlık, sağlık sorunları, eğitimsizlik bu denli alıp başını gitmişken toplumların hâlâ daha silahlanmaya yapılan devasa harcamalara isyan etmeyişleri.