KaraKutu: Geleneksel müzik avcısı Richard Laniepce

22 Ocak 2015 Tarihinde Tarafından Genel, Karakutu Kategorisinde Yayınlanmıştır.

RICHARD LANIEPCE

MÜZİSYEN

Köy düğünlerinden TRT stüdyolarına, Ada sahillerinden konser salonlarına geleneksel müziklerin izini süren Richard Laniepce, bir gayda sevdalısı… Fransa’da başlayan yaşamı hep müzikle devam eden Laniepce, son durağı İstanbul’da, müzisyen eşi Aslı Doğan‘a aşık oldu ve 2 kişilik bu aşktan, 6 kişilik Kolektif İstanbul müzik grubu doğdu. Çok yakın zamanda kaybettiğimiz etnik müzisyen Ciguli, Selim Sesler, Birol Topaloğlu gibi isimlerle ortak çalışmalara imza atan Kolektif İstanbul, sahnelerde geleneksel müziğin coşkusunu, hüznünü bizlere yeniden hatırlatıyor. Bu kez, Richard Laniepce’in KaraKutu’sunu sizin için açtık.

 

KARAKUTU

 

En büyük takıntım

Enstrümanlar

 

Bir nota olsam

Mİ BEMOL olurdum.

 

Benim rengim…

Mavi ve yeşil… Çünkü, okyanus bazen mavi, bazen de yeşildir.

 

Bir roman/film karakteri olsam…

Zorba’da Zorba olurdum. Hem filmde hem de romanda…

 

Şansım olsa geçmişte/gelecekte…

Bela Bartok’a Kolektaj çalışmalarında eşlik ederim, yaşandığında orada olurdum.

 

Uykumu kaçıran dünya meselesi…

İnsanoğlu!

 

 

Richard Laniepce kimdir?

1971 yılında Fransa’nın Brötanya bölgesinin Lorient kentinde dünyaya gelen Richard Laniepce, önce geleneksel Bröton müziğine merak salarak bombarde (Bröton zurnası) ve biniou (Bröton gaydası) çalmaya başladı. Laniepce, Avrupa Müzik Meslekleri Teknik Enstitüsü’nde (ITEMM, Le Mans) iki yıllık bir eğitim aldıktan sonra Toulouse’da Occitan Konservatuarı Atölyesi’nde üflemeli enstrümanların, özellikle geleneksel gayda ve obuaların yapımı üzerine çalıştı.

Daha sonra asıl tutkusu olan gaydanın peşinden giderek dünya müzikleriyle tanıştı. Gaydanın kullanıldığı tüm dünya müziklerini dinlemeye ve araştırmaya başlayan ve bu süreçte hala Fransa’da yaşayan genç müzisyen, önce Troïka adında bir sirk kumpanyasında, daha sonra Tatoo Theatre ile önemli tiyatro sahnelerinde oynama olanağı buldu. Bu arada gaydanın izinden giderek Balkan müzikleriyle ilk bağlarını kurmaya başladı ve Balkanlara ilk seyahatlerini gerçekleştirdi. Fransa’nın Toulouse kentinde Boşnak müzisyen Haris Resic ve Bulgar müzisyen Ivan Kara ile Kocka Neba’yı kurdu.

 

Richard Laniepce

 

Bulgaristan’a, Romanya’ya, Bosna’ya, Türkiye’ye

Geleneksel müzisyenlerle tanışmak ve müziği daha iyi öğrenebilmek için Bulgaristan’a, Romanya’ya ve Bosna’ya giden Laniepce’nin yolu 1999 yılında Türkiye’ye düştü. İstanbul’un diğer kentlerden farklı olan enerjisinden ve pek çok kültüre, dolayısıyla müziğe ev sahipliği yapıyor oluşundan çok etkilenen sanatçı, 2001 yılında İstanbul’a yerleşmeye karar verdi. Bu süreçte Türkiye’nin önemli müzisyenlerinden Selim Sesler, Salih Nazım Peker, Osman Aktaş, Sinan Çelik, Birol Topaloğlu ile çalıştı. Kısa bir süre sonra da bugün Kolektif İstanbul’un solisti olan Aslı Doğan’la tanıştı ve İstanbul’un artık kalıcı adresi olacağına karar verdi. Aslı ile birlikte köy düğünlerinden, TRT stüdyolarına, konser salonlarından festival alanlarına kadar pek çok yerde geleneksel müziklerin izini sürdüler. Sonunda, 2005 yılında, bu 5 yıllık müzikal yolculuğu Balkanatolia adını verdikleri albümde topladılar.

 

Kolektif İstanbul

Bu albümde, Richard’ın müzikal yolculuğunun bir parçası olan 21 müzisyen yer aldı. Laniepce’nin sevdiği müzisyenleri, sevdiği şarkılarla buluşturma projesi olarak tanımladığı bu albümün ardından 6 kişilik bir ekip doğdu ve Kolektif İstanbul’un bugüne uzanan müzikal yolculuğu böylece başlamış oldu. Grubun Krivoto isimli bir albümü daha bulunuyor.