KaraKutu: Deniz kızı Pınar Selek

12 Ocak 2015 Tarihinde Tarafından Kadın, Karakutu Kategorisinde Yayınlanmıştır.

PINAR SELEK

SOSYOLOG

Ortaöğretimi Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde sosyoloji okuyan Pınar Selek, bölümü birincilikle bitirdi. Ardından aynı üniversitede sosyoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Fransa’da bulunan Sophiantipolis UDEL Üniversitesi’nde ekonomi-politik dersleri gördü. 4 Ekim 2013’te, Fransa’nın en prestijli eğitim kurumlarından biri olan Lyon’daki Ecole Normale Supérieure tarafından, Jamaa Baïda ve Boualem Sansal ile birlikte, fahri doktora unvanına layık görüldü. 7 Mart 2014’te, Türkiye’deki Muhalif Hareketlerin Birbirleriyle Etkileşimi başlıklı teziyle, Strasbourg Üniversitesi’nden siyaset bilimi doktoru unvanını aldı.

 

Pınar Selek

 

Sosyolog ve yazar Pınar Selek, bugüne kadar azınlıklar, transseksüeller, sokak çocukları ve seks işçileri gibi ayrımcılığa uğrayan gruplar hakkında pek çok araştırma ve çalışma yaptı. Ancak 1998 yılında PKK üzerine yürüttüğü araştırması nedeniyle terör suçu şüphesi ile göz altına alındı. Söz konusu dönemde PKK için propaganda yapmak iddiasıyla tutuklandı.

Filistin askısı, elektroşok ve kafatasına elektrik verilmek suretiyle ağır işkence gördüğüne dair, 2010 yılında Berlin’deki Überleben İşkence Kurbanları İçin Tedavi Merkezi tarafından, gördüğü işkencenin etkilerini doğrulayan bir rapor hazırlandı. İki buçuk yıl sonra salıverildi ve davadan beraat etti.

 

Pınar Selek

 

Bunca güzel işte imzası bulunsa da Türkiye onu, 9 Temmuz 1998’de Mısır Çarşısı’nda meydana gelen ve 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin yaralandığı patlamadan sonra tanıdı. Bitmek bilmeyen bir yargılanma süreci yaşadı. 16 yıldır yargılanan ve dört kez beraat eden Pınar Selek, bombadan kaynaklandığı yönünde kesin bilirkişi raporu bulunmamasına rağmen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına bile çarptırıldı. 5 Aralık’ta görülen duruşmada, savcı ağırlaştırılmış müebbet istediği mütalaasını tekrarladı, ancak mahkeme Selek’in beraatine karar verdi.

Feminist ve anti-militarist olan Selek, yetişkinler için kaleme aldığı Barışamadık, Sürüne Sürüne Erkek Olmak, Maskeler Süvariler Gacılar, Yolgeçen Hanı’nın yanı sıra çocuklar için Yeşil Kız ve Su Damlası isimli iki kitap çıkardı. Belge Yayınları’ndan çıkan Ya Basta!-Artık Yeter! isimli kitabın çevirisini yaptı.

 

Pınar Selek

 

İşte başarıyı değil, mutluluğu kovalayan Selek’in karaKutu’su:

 

KARAKUTU

 

En büyük takıntım

Deniz

 

Bir nota olsam

La olurdum

 

Benim rengim

Mavi. Çünkü, deniz kızıyım ben.

 

Bir roman/film karakteri olsam

Küçük Prens kitabındaki olmayan küçük prenses olurdum.

 

Şansım olsa geçmişte/gelecekte

Toplumsal ekolojist medeniyetler geliştiğinde orada olurdum.

 

Uykumu kaçıran dünya meselesi

Tahakküm