KaraKutu: Çağdaş edebiyatın sevilen yazarı Ayşe Kulin

13 Ocak 2015 Tarihinde Tarafından Edebiyat, Karakutu, Kitap Kategorisinde Yayınlanmıştır.

AYŞE KULİN

YAZAR

Adı:Aylin, Sevdalinka, Köprü, Kardelenler, Gece Sesleri, Türkan gibi çok satan kitapların yazarı Ayşe Kulin, her sabah altı sularında kalkıp, kapı ve telefonların çalmadığı o saatlerde berrak kafayla öğlene kadar yazıyor. Sadece yazmayı değil okumayı ve gezmeyi de çok seviyor. Yemek pişirirken elinde bir roman varsa, yemeği yakmamak için mutfakta çalışıyor. Arkadaşlarıyla öğlen yemeklerinde buluşup, sinemaya, tiyatroya gidiyor, yeni açılan sergileri geziyor. Haftada üç gün mutlaka spor yapıyor.

 

Ayşe Kulin

 

Kulin’in dört oğlu, sekiz torunu var. Onlarla zaman geçirmekten büyük keyif alıyor. Dünya üzerinde neredeyse görmediği yer yok. Yurt içinde Karadeniz’in yeşilini eşsiz, Mardin, Kemaliye ve Ürgüp’ü heyecan verici buluyor.

Ayşe Kulin Hayal

 

Onun için Vietnam ve Hindistan ilham verici, Prag, Berlin, Petersburg ise hayranlık uyandırıcı ama Uzak Doğu’da kendisini evindeymiş gibi hissediyor. Üniversite yıllarının geçtiği, çocuklarının doğduğu Londra’ysa kalbinde özel bir yere sahip. Hayatının en güzel iki tatili Barbados ve İskoçya’da geçirdi. Ren Nehri üzerinde arkadaşlarıyla 9 gün süren bir gemi seyahati bile yaptı. Düzenli rotası ise Urla ve Gümüşlük.

 

Ayşe Kulin

 

Ayşe Kulin, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev aldı. Çağdaş edebiyatın sevilen yazarı Kulin, sanatFilan okurları için KaraKutu sorularını yanıtladı.

 

Ayşe Kulin

 

KaraKutu

 

En büyük takıntım…

Ülkemdeki eğitimin, ilk okul birden üniversite sona kadar olan perişanlığı.

 

Bir nota olsam…

SOL olurdum.

 

Benim rengim…

Benim rengim mavi çünkü Hayat’da anlattığım gibi benim için sevginin ve sonsuzluğun rengi.

 

Bir roman/film karakteri olsam…

Roman, film ve tarih… Hepsi bir arada, İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth olmak isterdim. Ülkesine her alanda ve özellikle de sanatta altın çağını yaşattığı, özgür, cesur ve çapkın bir kadın olduğu için.

 

Şansım olsa geçmişte/gelecekte…

Kurtuluş Savaşı’nı kazandığımız ve Cumhuriyet’i kurduğumuz ilk yılların özgür, bağımsız, gururlu ve umutlu bir vatandaşı olmanın tadını çıkarmak isterdim.

 

Uykumu kaçıran dünya meselesi…

Dünyanın uykumu kaçıran sorunu, çok yakın bir gelecekte susuz kalmamızın kaçınılmaz olmasına rağmen kimsenin bunun farkında olmaması.

 

 

hayal_akulin (4)