KaraKutu: Birleştirmek için ‘Sebeb’ler buluyor

GÜLBAHAR KAVCU

SOLİST

Bu kez Kürtçe, Farsça ve Türkçe şarkıların yer aldığı ‘Sebeb’ albümü ile dinleyicide ayrı bir yer edinen Gülbahar Kavcu’nun KaraKutu’sunu açtık. Kavcu, “Ayrıştırmaya Sebeb’ler aramak yerine, birleştirmek için Sebeb’ ler bulmalı… Müzikle ifadeye büründürmeye çalıştığım bu hayatta” diyor.

1996 yılında Mezopotamya Kültür Merkezi’ndeki çalışmalara katılarak müzik yaşamına başlayan Gülbahar Kavcu  ‘Sebeb’ adlı solo ilk albümüyle dinleyicisiyle 2013 yılında buluştu.  ‘Sebeb’ albümünde Melayê Cizirî’den Ehmedê Xanî’ye, Pîr Îsmayîl Kohlanî’den Mevlana’ya, Pir Sultan Abdal’dan Fuzuli’ye Kürt, Türk, Fars edebiyatının önde gelen isimlerinin eserleri yer alıyor. Sekiz eserin yer aldığı albümde, Gülbahar Kavcu ve Cavit Murtezaoğlu’nun besteleri bulunuyor.

Gülbahar Kavcu, albümü için kaleme aldığı yazıda ‘Sebeb’i şöyle anlatıyor: ”Hep tarif etmeye derinliğini anlamaya çalıştığım… “Bu hayatta olmanın bir Sebebi” olmalı diye baktığım ve “madem bu hayattayım o zaman onunla başa çıkabilmem gerek” diye düşündüğüm… İnsanı var olduğu ana getiren sayısız “Sebeb”ler silsileleri içinde birçok tarif biçimi, o tariflerin beraberinde getirdiği sorgu ve sualler ve ardından gelen sonsuz yeni tarifler. Hayat böyle bir döngü içinde döner dururken, bizim yeni diye nitelendirip öğrendiğimiz şeyler yeni mi gerçekten? Bin yıllardır biçim olarak farklı ama hep aynı şeyleri yaşamıyor muyuz? Evet; bunları anlayabilmek, anladıklarını anlatabilmek, paylaşabilmek gerek… Ayrıştırmaya Sebeb’ler  aramak yerine, birleştirmek için Sebeb’ ler bulmalı… Müzikle ifadeye büründürmeye çalıştığım bu hayatta…”

 

gulbahar-kavcu-2

 

Çeşitli çalışmalar ve müzik eğitimlerinden sonra, 1999 yılında Türkiye’deki ilk Kürt kadın grubu olan Koma Asmin ile sahne hayatına başladı. Koma Asmin’e klasik gitar ve solo vokaliyle eşlik etti. MKM bünyesinde çeşitli projelerde solo vokal olarak yer aldı. Grup dağıldıktan sonra bir dönem (2004) İran’da kemança dersleri aldı ve daha sonra yeniden kurulan (2006) Koma  Asmin de, solo vokal ve kemança eşliğiyle ile devam etti. Aynı yıl Cavit Murtezaoğlu ile ses atölyesinde  ses eğitimi dersleri almaya başladı ve müzik hayatına şarkı söyleyerek devam etti.

 

KARAKUTU

En büyük takıntım

Temizlik (her konuda!)

 

Bir nota olsam

Sİ BEMOL olurdum.

 

Benim rengim

Gökkuşağı…Çünkü, her duygu var içinde.

 

Bir roman/film karakteri olsam

Özellikle şu sıralar, Kill Bill filminde, The Bride (Gelin) olurdum.

 

Şansım olsa geçmişte/gelecekte

Kıyamet yaşandığında orada olurdum.

 

Uykumu kaçıran dünya meselesi

Vicdan yoksunluğu…

 

https://www.youtube.com/watch?v=vfQZeo788qE