Kaldırım Serçesi Edith Piaf 100 Yaşında İstanbul’da!

6 Ekim 2015 Tarihinde Tarafından Kadın, Müzik, Sinema, Tiyatro Kategorisinde Yayınlanmıştır.

Yerevan Devlet Gençlik Tiyatrosu,  ‘Edith Piaf-Marcel’ adlı oyunuyla 15 ve 16 Ekim’de İstanbul’da sahne alacak. Bu yıl 15. yılını kutlayan feminist tiyatro Tiyatro Boyalı Kuş’un davetiyle gelen oyun, Edith Piaf’ın Marcel Cerdan’a aşkını ve özlemini konu alıyor.

Edith Piaf’ın 100. yaşının kutlandığı 2015 yılında Yerevan Devlet Gençlik Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu oyun Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde seyirci ile buluşacak. ‘Edith Piaf-Marcel’in yönetmeni Hagob Ghazanchyan, Piaf’ı canlandıran ise ödüllü genç oyuncu Mariam Ghazanchyan. Piaf’ın Fransızca şarkılarıyla Marcel’e olan aşkının ve özleminin anlatıldığı, Mariam Ghazanchyan’ın tek kişilik müzikli performansı, aynı zamanda Türkiye’de sahnelenecek ilk Ermenistan yapımı oyun olma özelliği de taşıyor.

 

edithpiaf marcel
 

Büyük aşk sahnede

‘Edith Piaf-Marcel’ adlı müzikli oyun, Edith Piaf’ın en büyük aşkı olan Dünya Boks Şampiyonu Marcel Cerdan’ın ölümünden sonra yaşadıklarını konu alıyor. Oyunda Edith Piaf, 1949 yılında bir uçak kazasında hayatını kaybeden Marcel Cerdan’la iletişime geçmek için tinsel ve hayali bir dünya kuruyor. Ve bu tinsel ve hayali dünyada Marcel’e, birer duaya dönüşen şarkılarıyla ulaşıyor. Piaf’ı canlandıran Mariam Ghazanchyan’ın dudaklarından oyun boyunca sadece tek bir kelime süzülüyor: M-A-R-C-E-L!
 

Kaldırım Serçesi 100 Yaşında

Fransa’nın divası Edith Piaf (Kaldırım Serçesi) 1915 yılında doğar. Çocuk yaşlarda Paris sokaklarında şarkı söylemeye başlar. Champs-Élysées’de gece kulubü işleten Louis Leplée’nin Edith’i keşfetmesinin ardından Paris’in müzik hayatına adım atar. Daha sonraları Paris’in, Avrupa’nın, Amerika’nın hatta tüm dünyanın en sevilen ve aranılan şarkıcısı olur. 1933’ten 1963’te ölene kadar yüzü aşkın şarkıya hayat verir.

 

Tarihler:
15 Ekim Perşembe Saat 20.30
16 Ekim Cuma Saat 20.30
Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi
Halaskargazi cad. No: 168 Şişli/İstanbul

Biletler: Biletler MyBilet’ten temin edilebilir.
http://www.mybilet.com/event/18859/edith-piaf-marcel/

edithpiaf marcel