Kadınlar #‎SırtımızıDönüyoruz, LGBTİ’ler #HangisiGercek dedi

3 Haziran 2015 Tarihinde Tarafından Emek, Göçmen, Kadın, Velev ki Kategorisinde Yayınlanmıştır.

Miting için gittiği Iğdır’da kendisini sırtlarını dönerek protesto eden kadınlar için “Çok enteresan, şurada bir grup, affedersiniz edebim müsaade etmiyor tabi de, sırtlarını dönerek işaret yapıyorlar. Şimdi ne anlama geldiği belli de, tabi edebimiz müsaade etmez” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve broşüründe Onur Yürüyüşü fotoğraflarına yer vererek “13 Yıllık süreçte sadece mağdur kesimlerin eşitliği için mücadele edildi” yazan AKP dün sosyal medyada kadınlar ve LGBTİ‘ler tarafından eleştirildi.

Erdoğan’ın Iğdırlı kadınlar için sarf ettiği sözlere kadınlar kayıtsız kalmadı. ‪#‎SırtımızıDönüyoruz‬ hastagiyle başlatılan sosyal medya eylemine Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar katıldı.

#‎SırtımızıDönüyoruz trending topic oldu

Kadınların “İmam nikahının önünü açarak çocuk istismarını yasal hale getiren erkek adaletinize ‪#‎SırtımızıDönüyoruz”‬, “Berkin, Ali İsmail ve Ethem’in katiline ‪#‎SırtımızıDönüyoruz”‬, “Tek tek değil hep birlikte sana ‪#‎SırtımızıDönüyoruz‬”, “Basın özgürlüğünü yok edenlere ‪#‎SırtımızıDönüyoruz”‬, “Kendi toplumuna nefret kusan siyasete ‪#‎SırtımızıDönüyoruz‬‬”, “Sokaklarda özgürce dolaşabilmek için #‎SırtımızıDönüyoruz‬‬”, “Fıtratımızda eşitlik var, eşit değilsiniz diyenlere #‎SırtımızıDönüyoruz‬”, “Kadın katillerini koruyanlara #‎SırtımızıDönüyoruz‬” gibi yüzlerce paylaşımı sonrası #‎SırtımızıDönüyoruz ‬hastagi trending topic oldu!

 

Sırtımızı Dönüyoruz

#HangisiGercek Homofobik söylemleri mi, AKP broşürü mü?

LGBTİ’ler ise broşüründe Onur Yürüyüşü fotoğraflarına yer vererek “13 Yıllık süreçte sadece mağdur kesimlerin eşitliği için mücadele edildi” yazan AKP’yi #HangisiGercek hastagi ile eleştirdi. MeclisteLGBTİ hesabından başlatılan kampanya kapsamında AKP’li politikacıların homofobik söylemleri ile broşürdeki cümleler kıyaslanarak #HangisiGercek diye soruldu.

 

HangisiGerek
İşte o paylaşımlardan bazıları:

#HangisiGercek @RT_Erdogan’ın #HDP’nin eşcinsel adaylarını hedef alması mı, #AKP’nin seçim broşürü mü?
#HangisiGercek #AKP’li Mehmet Ali Şahin’in “kızım bana kız arkadaşımla evlenmek istiyorum dese iyi yapıyorsunuz diyemem” demesi mi, yoksa…
#HangisiGercek #AKP Milletvekili @BurhanKuzu’nun “özgürlük diye sunuluyor ama Türkiye’de bunun zemini yok” demesi mi, #AKP’nin broşürü mü?
#HangisiGercek @BurhanKuzu’nun “eşcinsellerden eşitlik hakkı tanınması için talep geldi, istiyorlar diye verecek miyiz? demesi mi #AKP’nin broşürü mü?

 

HangisiGercek
#HangisiGercek #AKP’li @AliyeKavaf’ın “eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, hastalık olduğuna inanıyorum” demesi mi, #AKP’nin broşürü mü?
#HangisiGercek #AKP’li Ahmet İyimaya’nın “kadının kadınla, erkeğin erkekle evlenmesini hak olarak görmüyorum” demesi mi #AKP’nin broşürü mü?
#HangisiGercek @06melihgokcek’in “Türkiye’de gey belediye başkanı olmayacak ve olmamalı” demesi mi? #AKP’nin broşürü mü?

 

HangisiGercek
#HangisiGercek @aykanerdemir’in konuşması sırasında AKP’li İbrahim Korkmaz’ın “eşcinsellik ahlaksızlıktır” demesi mi, #AKP’nin broşürü mü?
#HangisiGercek #AKP’li Türkan Dağoğlu’nun “LGBD dediğimiz durum normal bir davranış değildir” demesi mi, #AKP’nin seçim broşürü mü?
#HangisiGercek @RT_Erdogan’ın eşcinsel aileye bir çocuğun teslim edilmesi toplumun ahlak kurallarına terstir demesi mi, #AKP’nin broşürü mü?
#HangisiGercek @BozdagBekir’ın lezbiyen aileye verilen Yunus’un alınması için görüşmeler yaptıklarını açıklaması mı, #AKP’nin broşürü mü?

 

HangisiGercek
#HangisiGercek @DrRecepAkdag’ın “Eşcinsel evlilikler Türk toplumunun kabul edebileceği bir husus değil” demesi mi? #AKP’nin broşürü mü?
#HangisiGercek #AKP’li Yasin Aktay’ın “Müslüman halkın erkek erkeğe evliliği onaylaması mümkün değildir” demesi mi, #AKP’nin seçim broşürü mü?
#HangisiGercek #AKP’li Mehmet Ali Şahin’in “oğlum bana erkek arkadaşımla evlenmek istiyorum dese iyi yapıyorsunuz diyemem” demesi mi,…
#HangisiGercek #AKP’li Ahmet İyimaya’nın “asla cinsel yönelim ifadesinin yazılmasına izin vermeyiz” demesi mi, #AKP’nin broşürü mü?
#HangisiGercek #AKP’nin LGBT nefretini meclis kürsüsünde kusup ‘Ahlaksızlık, hastalık, toplumsal bozulmuşluk, Batı oyunu!’ demesi mi,…