Kadın festivali sinemanın kadınlarını buluşturdu

18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Ankara Devlet Opera ve Balesi binasında düzenlenen açılış töreniyle başladı.

18 yaşında tamamı gençlerden oluşan bir kurul ile hazırladığı seçkiyi izleyenlerle paylayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılışında konuşan genç kurul başkanı Damla Sönmez, Bakur filmine uygulanan sansüre gönderme yaparak şu açıklamalarda bulundu: “Festival olarak dedik ki madem 18 yaşındayız, sorumluluklarımızı da yerine getireceğiz. Sinema da diğer sanat dalları gibi özgürce yürüsün diye baskıya sansüre karşı koyduk, filmlerin gösterimini engelleyici bir unsur olarak karşımıza çıkan kayıt tescil belgesi konusundaki gelişmelerde meslek örgütleri ve festivallerle birlikte dayanışma gösterdik. Jüri olarak, festivaller dışında hiçbir gösterim şansı bulamadıkları halde hala film yapmaya devam ettikleri için festivale başvuran tüm filmleri, tüm belgeselleri ve kısa filmleri kazanan ilan ediyoruz”

 

Uçan Süpürge

Festival kapsamında düzenlene ödül töreninde 18’in Halleri Tema Ödülü 94 yaşındaki Prof. Dr. Nermin Abadan Unat‘a verildi. Ödülünü almak üzere sahneye çıkan Ünat şöyle konuştu: “Çağımız artık uzay çağı olacak, okuyun, bilgilenin, interneti, bilgisayarı her şeyi kullanın. Zannediyor musunuz ki eskiye dönmekle her şey düzelecek. Düzelmez. Artık uzayda aile, dijital aile, dijital çocuk bakımı üzerine çalışmalar yapılıyor. Ekranda internette yeni bir dünya var. Bu yeni dünyaya uymak lazım. Bundan 40 sene sonra eski usul bir hayat davam ettirelim mi yoksa dijital aile dijital hayata devam edelim mi diye tartışacaklar. Cumhuriyetin kurucusu çağdaş uygarlığa ulaşın dedi. Bunun için ben emekliyim dememek lazım. Herkesin söyleyecek bir şeyi var bu hayatta.”

 

Uçan Süpürge

MBG_0893
Festivalde kurgu, görüntü yönetmenliği ve senaryo dalında da Bilge Olgaç başarı ödülleri verildi. Kurgu dalında ödüle layık görülen ve ödülünü Yönetmen Derviş Zaim’in elinden alan Aylin Zoi, “Kadın olmanın başlı başına bir mesele olduğu coğrafyada bu ödülü almak çok değerli. Bütün kadınlardan özellikle rica ediyorum, süpürgelerini bırakmasınlar” dedi. Görüntü Yönetmeni Deniz Eyüboğlu ise ödülünü Bülent Emin Yarar’ın elinden aldı. Senaryo alanında ödülünü yönetmen Ramin Matin’in elinden alan Emine Yıldırım ise, “Ben bu işe ilk başladığımda ekip arkadaşlarım, hepsi de erkekti. ‘Bir kadının kamera arkasında olması biraz zor istersen bir daha düşün’ derlerdi. Tabi ki onları dinlemedim. Her zaman istediğimi yapmaya çalıştım ve bütün kadınlara da bunu tavsiye ediyorum. Hiç kimsenin hakkı yok üzerinizde her şeyi yapabilirsiniz” diye konutu.

Hümeyra

HÜMEYRA: MERHABA ANKARA

Hümeyra’nın sahneye çıkmasıyla hareketlenen salonda kahkahalar eksik olmadı. Ödülünü, Ressam Orhan Taylan’ın elinden alan Hümeyra, bu ödülü sinemaya gönül vermiş, inatla, bütün zorluklarına rağmen üretmeye devam bütün kadınların adına aldığını açıkladı. Törene gelirken hazırladığı konuşmayı heyecandan unuttuğunu belirten sempatik sanatçı, “Ademin yediği elma hakikatten hep bizden mi sorulur?” dedi.