Jules Verne’in imgesel dünyasından, Da Vinci’nin mekanik evrenine…

19 Ocak 2015 Tarihinde Tarafından 5N1K, Etkinlikler, Genel, Heykel, Sergi Kategorisinde Yayınlanmıştır.

King Kong, Jurassic Park, Loch Ness gibi Amerikan aksiyon filmlerinde izlemeye alıştığımız robotik hayvanlar, bu kez bir parkta insanların yanında! Assimo’ya çoktandır alışkınız ama, insanı hayrete düşüren, üzerinde seyahat edebildiğimiz bu devasa robotlarla ilk kez tanışıyoruz!

Pierre Orefice ve François Delarozière adında iki sanatçı, filmleri hayalden gerçeğe dönüştüren sanatsal robotik tasarımlarıyla 7’den 70’e herkesi etkileyecek işlere imza attı. Fransa’nın bol turist ağırlayan Nantes şehrinde açıkhava müzesinde sergilenen ve kullanılabilen eserlerin gerçekçiliği, gelecekten haberler getirir gibi…

Nantes’ta Makine Adası (Machines de l’île in Nantes) isimli projelerinde iki sanatçı, 2 metre uzunluğunda demiryolunu tarayan dev bir kırkayak ve 3 katlı bir bina yüksekliğinde bir fil dizayn etti. Projenin yaratıcıları Orefice ve Delaroziére, Nantes şehrini turizm açısından görünebilir kılmayı, öte yandan da şehre rüya ve hayal yaratan bir metropol kimliği kazandırmayı hedeflediklerini anlatıyor. Sanatçılara göre bu proje, Jules Verne’in imgesel dünyasından, Leonardo Da Vinci’nin mekanik evrenine uzanan bir bakış açısını görselleştiriyor.

 

Machine_de_l'île

12 metre yüksekliğinde, 8 metre genişliğindeki bu mekanik fil, 45 ton odun ve çelik kullanılarak yapılmış. Üzerinde taşıdığı 49 yolcu ile 45 dakikalık bir yürüyüş yapabiliyor.

Machines-of-nantes

Les-Machines-De-LILE-8

Dev balıkçıl 45 metre çapında ve 28 metre yüksekliğinde. Kuşun kanatlarına binip, siz de onunla birlikte havalanmaya ne dersiniz?

image_fichier_fr_van.mac.04.12.jdb.gal.016

lesmachines-nantes-heron

lesmachines-nantes

lesmachines-nantes-ant

Machines de l'île

 

Detaylı Bilgi : http://www.lesmachines-nantes.fr/