İzmir’de Uluslararası Kukla Günleri başladı

“Kuklalar da denizkızları gibidir. Ancak inanırsak gerçek olduklarına, anarsak isimlerini ve sevgiyle bağlanırsak onlara var olabilirler. Yaşamın kendisi kadar gerçektir kuklalar ve bir o kadar hayal. İhtiyacımız var kuklalara; yaşamı zenginleştirmek için ihtiyacımız var, düşlerimizi süslemek için ihtiyacımız var, çocuklarımız sevgiyle, barışla büyüsünler diye ihtiyacımız var. Bu yüzden yaşatıyoruz kuklaları İzmir’de” manifestosuyla yola çıkan İzmir Uluslararası Kukla Günleri başladı.

Bu yıl 9’uncu yaşını kutlayan, dünyanın en büyük kukla festivalleri arasında yer alan İzmir Uluslararası Kukla Günleri, yine zengin bir program sunuyor. İzmir Uluslararası Kukla Günleri Direktörü Selçuk Dinçer, İzmir’in dünyanın kukla merkezi olması için yoğun çaba harcadıklarını ve geçtiğimiz yıllardan bu güne çok yol katettiklerini söyledi. Kukla dünyasının önemli festivallerinden bahsedilirken İzmir Uluslararası Kukla Günleri’nin de adının geçtiğini ifade eden Dinçer, “9’uncu yılımızı kutlarken, kentin kültür ve sanat yaşamına dokunan en önemli etkinliği gerçekleştirmenin keyfini de yaşıyoruz” dedi.

22 Mart’a kadar sürecek olan 9’uncu İzmir Uluslararası Kukla Günleri kapsamında İzmir’de, bir kez daha dünyanın en büyük kukla festivallerinden biri olarak gerçekleşecek. Festivale bu yıl 23 ülkeden sanatçılar katılacak, 40 kukla tiyatrosu grubu, 42 ayrı oyunu, 38 gösteri mekânında 150’nin üzerinde gösterimle 50 bin’den fazla seyirciyle buluşturacak. Bu yıl festivalde yine dünyanın birçok ünlü kukla tiyatrosunun yanı sıra, sergiler, atölye çalışmaları ve bir kukla oyunu yarışması yer alacak.

Burgas State Puppet Theatre - Bulgaristan

Festivalin en önemli etkinliklerinden biri de Hayali Suat Veral’ın Karagöz tasvirlerinden oluşan sergi. Bugüne değin açılmış en kapsamlı Karagöz tasvirleri sergisi olacak sergi aynı zamanda daha önce hiçbir tasvir ustasının yapmadığı büyüklükte, Türk gölge oyunu Karagöz adına önemli bir yenilik olan 1 metre boyundaki tasvirleri de içeriyor.

Train Theater - òsrail
The Galilee Multicultural Theatre - òsrail 1

http://www.youtube.com/watch?v=L8f6H0UN2as
Festival programıyla ilgili detaylı bilgi, www.izmirkuklagunleri.com adresindeki internet sitesinden alınabiliyor.