İyi ki doğdun Halikarnas Balıkçısı!

Türkiye edebiyatının yeri doldurulamayan yazarlarından Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı, 17 Nisan 1890’da Girit’te doğdu. Google, hazırladığı doodle ile yazarın 125. yaşını kutladı.

Halikarnas Balıkçısı denince aklınıza ilk gelen şey nedir? “Bodrum”, değil mi? Gelin, O’nun dünyasında kısa bir yolculuğa çıkalım. Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı olan Halikarnas Balıkçısı, kitabının adı gibi ‘Ötelerin Çocukları’ndan biriydi.  Haksızlıklar, evrensel ve toplumsal hem derdi hem kitaplarının konusu oldu. Oxford Üniversitesi’nde 4 yıl Yakın Çağlar Tarihi okudu. İstanbul’a dönünce Resimli Ay İnci gibi dergilerde yazılar yazdı, kapak resimleri yaptı, karikatürler çizdi.

 

cevat-sakir-kabaagacls-125th-birthday-5727594141974528-hp

 

Cumhuriyetin ilanından sonra, asker kaçaklarıyla ilgili bir yazısı yüzünden Bodrum’da kalebentliğe mahkum edildi. Üç yıllık cezasını bitirdikten sonra da Bodrum’dan ayrılmadı. Şehrin Antik Çağ’dan kalma değerinin ortaya çıkarılmasında büyük katkısı oldu. Servet-i Fünun, Cumhuriyet ve daha sonra Demokrat İzmir dergi ve gazetelerinde Halikarnas Balıkçısı takma adıyla yazdığı yazı, hikaye ve romanlarla uluslararası bir üne ulaştı. Eserlerinde ana tema ya da ana mekân olarak sıkça görülen ‘deniz’ unsuru, özgürlük, hayat, umut, neşenin sembolü gibiydi. 1947’ten itibaren İzmir’e yerleşti ve 1973 yılında burada yaşama veda etti. Geriye onlarca eser ve aşık olduğu Bodrum’u bıraktı. 

 

Romanları: Aganta Burina Burinata (1945), Ötelerin Çocukları (1956), Uluç Reis (1962), Turgut Reis (1966), Deniz Gurbetçileri (1969), Bulamaç

Çocuk Kitapları: Yol Ver Deniz, Denizin Çağrısı, İmbat Serinliği, Nasrettin Hoca, Gündüzünü Kaybeden Kuş, Deniz Gurbetçileri, Define Adası, Tünek Ahmet

 

Halikarnas Balıkçısı’ndan sevgi üzerine sözler:

“İnsanı değerli kılan onun gönül güzelliğidir.” (Yol Ver Deniz, Bir Damla: 107-115)

“Dostluk hesap işi değildir. Alışverişte geçerli kurallar dostlukta geçerli değildir.” (Denizin Çağırışı, Denizin Çağırışı: 48)

“Kimi gelenek ve görenekler insanlar arasında evrensel sevgi bağlarının oluşmasına engel oluşturmaktadır. Ancak içtenlik bu engelleri ortadan kaldırır.” (Denizin Çağırışı, Merhaba Kaptan, Merhaba: 24)

“Sevgi dolu insanlar başkalarını etkileme gücüne sahiptirler.” (Denizin Çağırışı, Merhaba Kaptan, Merhaba: 24-25)

“Sevgi, insandan insana geçen bir duygudur. İçtenlikle söylenmiş kimi sözler (merhaba vb.) içten karşılık bulur.” (Denizin Çağırışı, Merhaba Kaptan, Merhaba: 24)