İyi ki doğdun Duygu Asena

Türkiye’de feminist düşüncenin öncülerinden biri olarak bilinen ve 60 yıllık ömrü boyunca kadın hareketine ciddi kazanımlar sağlayan gazeteci-yazar Duygu Asena’nın doğum günü, 19 Nisan’da Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi ve İletişim Fakültesi işbirliği ile düzenlenecek olan bir dizi etkinlikle kutlanacak. Friedrich Ebert Stiftung Derneği ve Bianet’in destekleriyle düzenlenen “Duygu Asena ile Düşünmek” başlıklı etkinlikte, gazeteci-yazar, programcı, oyuncu ve her şeyden önce Türkiye’de 1980 sonrası kadın hakları savunuculuğunda öncü isimlerden biri olarak Asena’nın yazarlık ve gazetecilik geçmişi ile düşünce dünyası masaya yatırılacak.


Ana konuşmacının Fatmagül Berktay olacağı etkinlikte, yazarın kardeşi İnci Asena da yer alacak. Asena’nın yazılarını ise Derya Alabora ve Eser Selen seslendirecek. Etkinlikte, Duygu Asena yazarlığını biçimlendiren temel meseleler üç ana başlık etrafında konuşulacak.
Kitaplarının adını taşıyan oturumlar

19 Nisan Salı günü saat 09.00’da Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Fener Salonu’nda gerçekleştirilen panelin oturum başlıkları Asena’nın kitap isimlerini taşıyacak. “Kadın, Hukuk ve Siyaset” alanındaki “Aslında Özgürsün” başlıklı ilk panelin konuşmacıları Filiz Koçali, O. Meriç Eyüboğlu ve Şahika Yüksel olacak. “Kahramanlar Hep Erkekti” başlıklı ikinci panelde ise Asena’nın meslaktaşları ve yakın çalışma arkadaşları olan gazeteciler Derya Sazak, Nazım Alpman, Yazgülü Aldoğan ve Zeynep Oral söz alacak. “Aynada Aşk Vardı” başlıklı üçüncü panelde de Esin Paça Cengiz, Müge İplikçi ve Saffet Murat Tura “Kadın ve Beden” üzerine konuşacak. Etkinliğin sonunda Vedat Sakman’ın dinletisi yer alacak. Etkinlik boyunca Asena yalnızca yazarlık geçmişi ile değil eserlerinden uyarlanan filmler ve oyunculuğuyla da izleyicilerin karşısında olacak.

Beyin tümörüne bağlı solunum durması nedeniyle hayatını kaybeden Asena, 2004 yılında tedavi görmeye başlamıştı. Tanı konulduğunda 3-4 aylık bir yaşamı olduğu sanılıyordu. Beynindeki tümör çok agresif ve ileri derecede habis olmasına rağmen Asena mucizevi bir şekilde 2 yıl daha yaşadı. Feminizmin ateşli savunucusu 30 Temmuz’da hayata gözlerini yumdu, 1 Ağustos Salı günü de İstanbul’da toprağa verildi. Şimdi toprağa öylece bırakılmış bir kurdele formunda hazırlanan mezarında yatıyor…

 

Duygu Asena

 

Duygu Asena kimdir?

Duygu Asena 19 Nisan 1946’da İstanbul’da doğdu. Kadıköy Özel Kız Koleji’ni ve İÜEF Pedagoji Bölümü’nü bitirdi. Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İÜ Çocuklar Evi’nde pedagog, bir reklam şirketinde metin yazarı olarak çalıştı. Kadınca (1978), Onyedi, Ev Kadını, Bella, Kim, Negatif (1992) dergilerini yönetti. TRT-2’deki “Ondan Sonra” programını hazırlayıp sundu (1992-1997). 1992’den 2002’e kadar Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Hastalığı teşhis edilene kadar Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dergicilik dersi verdi.

Türkiye, Duygu Asena’yı feminist düşüncenin en ateşli savunucusu olarak tanıdı. Kadın mücadelesine çok emek veren Asena, kadına yönelik şiddet, cinsellik, kadın cinayetleri gibi konuları köşe yazıları ve kitapları aracılığıyla sık sık gündeme taşıdı. Adını ilk kitabı olan ve 1987 yılında yayınlanan Kadının Adı Yok‘la duyurdu. Kitap bir yıl içinde 40 baskı yaparak Türkiye’de satış rekoru, daha sonra çekilen filmiyle de gişe rekoru kırdı.

Kitabın 40’ıncı baskısının satışları sürerken, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak satışı yasaklandı. Bunun üzerine Duygu Asena’nın açtığı davada kitap aklandı. Yeni baskıları yayınlandı. Kitap 53 baskıya ulaştı. Kadının Adı Yok, Almanya, Hollanda ve Yunanistan’da çevrilerek yayımlandı. İlk baskıları kısa sürede tükendi. Bu kitap Yunanistan’da “best seller” oldu.

1989 Yılında Kadının Adı Yok’un devamı niteliğindeki ikinci kitabı Aslında Aşk Da Yok’u çıkardı. 36 Baskıya ulaşan bu kitap da yine Almanya, Hollanda ve Yunanistan’da yayımlandı.

 

Kitapları

Paramparça, 2004
Aşk Gidiyorum Demez, 2003
Aslında Özgürsün, 2001
Aynada Aşk Vardı, 1997
Değişen Bir Şey Yok, 1994
Kahramanlar Hep Erkek, 1992
Aslında Aşk da Yok, 1989
Kadının Adı Yok, 1987