İstanbul’da bir gezi günlüğü…

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun İstiklal Caddesi’nde yer alan Sismanoglio Megaro binası, 7 Mart- 29 Mart 2015 tarihleri arasında Konstantinos Kerestetzis’in, Hristos Gavras küratörlüğündeki resim sergisine ev sahipliği yapacak. Sergi sanatçının İstanbul anılarını yansıtan eserlerden oluşuyor.

Londra, İspanya ve Atina’da pek çok bireysel sergi açan Konstantinos Kerestetzis’in eserleri Yunanistan, İspanya, İngiltere, Türkiye ve ABD’nin pek çok özel koleksiyon ve müzesinde bulunuyor. İstanbul’da bir gezi günlüğü gibi okunabilecek eserlerinde Konstantinos Kerestetzis, 2006’dan bu yana ilham kaynağı olan ve mekanlarını, sakinlerinin portrelerini ve insanlarının gündelik hayatını kaydettiği bu görkemli şehre bir saygı duruşunda bulunmak istiyor. Ressam eserlerini öncelikle İstanbul’da, ‘İstanbul’ temalı üçlemesini aslında tamamlamadan sergilemeyi tercih ediyor.

Kostantinos-Keretetzis

Küratör Hristos Gavras sergiyle ilgili şunları söylüyor: “İstanbul’a yaptıkları seyahatin şehrin anıtsal eserleri, minareleri ve denizini betimleyen resimler yapmaları için esin verdiği geçmiş yüzyılların seyyah ressamları ve hatta çeşitli çağdaş ressamların aksine, Konstantinos Kerestetzis resmettiği toplumun hayatına dahil oldu. Ressamın bu tercihi, eserlerine derin bir hassasiyet ve samimiyet kattı. Fırçasıyla, imajın gerçekliğini aramakta, evlerin en derin güzelliğine, çocukların aldırmazlığına, insanların sokaklardaki izlerine (dükkanlar, arabalar, asılı çamaşırlar) yakınlaşıyor. Ressam tanıdığı hayatı resmetti; çünkü o insanlarla sohbet etmiş, çocuklarla şakalaştı.”

Kostantinos-Keretetzis-2

Kerestetzis'in eserleri pek çok özel koleksiyonda yer alıyor

Konstantinos Kerestetzis 1969’da Drama’nın Andriani bölgesinde doğdu. İlk resim derslerini Kostas Meymaroglu ve daha sonra Kostas Papatriandafilopulos’tan aldı. 1989-1994 yılları arasında Atina Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda, Hronis Botsoglu atölyesinde resim eğitimi, Thanasis Eksarhopulos’tan ise çizim eğitimi aldı. 1993’ten 1998’e kadar İspanya’da Museo del Prado’da İspanyol Ekolü’ne dair serbest eğitim gördü. Atina ve İstanbul’da yaşıyor, çalışıyor. Eserleri Yunanistan, İspanya, İngiltere, Türkiye ve ABD’nin pek çok özel koleksiyon ve müzesinde bulunuyor.

Sergi süresi: 7-29 Mart 2015, Giriş: Ücretsiz

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cuma: 15:00-20:00; Cumartesi-Pazar 12:00-19:00

Adres: Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi, No: 60, Galatasaray-Beyoğlu, İstanbul.

Telefon: +90 212 244 9335