İnsan hakları savunucusu, feminist Angela Davis İstanbul’a geldi

10 Ocak 2015 Tarihinde Tarafından Göçmen, Kadın Kategorisinde Yayınlanmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Sosyoloji Bölümü ve Tarih Bölümü ev sahipliğinde her yıl düzenlenen Hrant Dink İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı 9 Ocak 2015 tarihinde insan hakları savunucusu Angela Davis’i ağırladı.

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de saat 14:00’te gerçekleştirilen konferansta ABD’li aktivist, Afro-Amerikan yurttaşlık hakları savunucusu ve feminist Angela Davis, “Ulusaşırı Dayanışmalar: Irkçılık, Soykırım ve Yerleşimci Sömürgeciliğe Direnmek” başlıklı bir konuşma yaptı.

Konuşmasına “Hrant Dink sömürgecilik ve ırkçılığa karşı yürütülen mücadelenin güçlü bir sembolü olmaya devam ediyor” diyerek başlayan Davis, Türkiye’de yaşayan insanların kendi geçmişleriyle nasıl yüzleşeceklerini söyleyemeyeceğini belirterek “Ancak Hrant Dink’ten ve diğerlerinde öğrendiğim kadarıyla, özgürce konuşabilmelisiniz. Yunanlılar, Suriyeliler, Ermeniler, hepsinin tabi tutulduğu şiddet hakkında özgürce konuşabilmeliyiz. Aynı şekilde Kürtlerin yaşadıklarını özgürce konuşabilmeliyiz” dedi.

 

Angela Davis

 

Ulusaşırı dayanışma ruhu sayesinde bugün karşınızdayım

Uluslararası etkileşimin gücüne değinen Davis, kendisinin de bir zamanlar tutuklandığını hatırlatarak, “Belki de sizin anne-babalarınız ya da büyükanne ve büyükbabalarınız benim özgür bırakılmam için sokaklarda yürümüştür. O dönemde muazzam bir uluslararası kampanya yürütülmüştü ve bu kampanya sayesinde her şeye rağmen biz kanmıştık. O dönemde imkânsız görülen bir başarıydı bu, Amerika’daki gücün alt edilemeyeceği düşünülüyordu ancak bu kampanya sayesinde bugün sizlerin huzurunuzdayım” dedi. Ferguson’da yaşanan olayları da ele alan Davis, insanların toplumsal şekilde bir beyanatta bulunduğunu belirterek, ırkçı söylemlere kesinlikle rıza göstermiyoruz diye haykırdıklarına dikkat çekti. Davis,“Rutin polis eylemlerine, valilik savcılık ve polis arasındaki işbirliğine rağmen siyah hayatların önemeli olduğunu ve bu uğurda sokaklara çıkacaklarını, değişim meydana gelene kadar seslerini duyurmaya devam edeceklerini söylediler” dedi.

 

cinayetin suçlularının adaletle yüzleşmesi, günlük siyasetin çalkantılarına feda edildi

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Gülay Barbarosoğlu, Hrant Dink’in ölümünün üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen suçluların hala bulunamadığını dikkat çekerek, “Bu süre içinde cinayetin suçlularının adaletle yüzleşmesi, günlük siyasetin çalkantılarına feda edildi. Hrant Dink’in kaderi Türkiye için şiddetle arzuladığımız demokratikleşmenin kaderiyle birleşti’’ diye konuştu.