İlk arkeoloji fuarı 5 Şubat’ta açılıyor

Türkiye’de ilk kez, restorasyon, müzecilik ve arkeoloji sektörleri fuar çatısı altında bir araya gelecek. HERITAGE 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Kongreleri 5 Şubat Perşembe günü kapılarını ziyaretçilere açacak.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan fuar ve kongreler 7 Şubat’ta son bulacak. Arkeoloji ve restorasyonda yeni teknolojileri, onarım ve sergileme tekniklerini mercek altına alacak olan HERITAGE 2015 kapsamında organize edilecek konferansların ana teması ise “Yeni Perspektifler, Yeni Teknolojiler, Yeni Uygulamalar”. ALL Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akan’ın ev sahipliğinde, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Danışma Kurulu Başkanı Suay Aksoy ve Ahmet Yeşiltepe’nin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında fuar ve konferans dizisi hakkında bilgi verildi. Akan’ın “Biz Türkiye’de bu üç sektörü bir araya getirip ‘Kültürel Miras’ adı altında topladık. Böyle bir fuar ve konferans, Türkiye’de bir ilki temsil edecek” dediği HERITAGE 2015, yurt içinden ve dışından önemli konuklar da ağırlayacak. Bu isimlerden birisi şiirsel, psikolojik ve duygusal bir yaklaşımla müze çalışmalarını yorumlayan Jette Sandahl. Sosyal adalet, kültürel paylaşımın güçlendirilmesi için müzelerin platform olarak kullanılması üzerine çalışmalar yapan Jette Sandahl, Kopenhang Müzesi eski direktörü ve müzebilimci. Sandahl’in yanı sıra arkeometri, inorganik ve organik ürünlerin restorasyonu uzmanı Vittorio Bresciani, İspanya’da müzecilikte devrim yapan Çek mimar Boris Micka, dünyada kültür varlıklarına yönelik destek sağlayan ve ülkeler düzeyinde yardım yapan Kanada Lord Vakfı Sergiler Bölümü Başkan Yardımcısı Maria Piacente, doğal afetler, silahlı çatışmalar ya da modern metropolün gelişimi gibi sıra dışı durumlar çerçevesinde kültürel mirası korumak konusuyla ilgilenen Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS Kanada eski genel sekreteri Dinu Bumbaru gibi isimler de konferans için Türkiye’de olacak.

 

HERITAGE 2015

 

Kendi alanlarındaki yeni perspektifleri, teknolojileri ve uygulamaları ziyaretçilerle paylaşacak isimler bunlarla sınırlı kalmayacak. Mimarinin tüm alanlarını kapsayan çalışmaları ile dikkat çeken ICOMOS Yöresel Mimarlık Komitesi Başkanı Mimar Gisle Jakhelln, gelişmekte olan teknolojileri kullanan medya tabanlı sahneografi, anlatı mekanları ve interaktif uygulamalar ajansı Tamschick Media+Space’in kurucusu Mark Tamschick ve uluslararası sergi tasarımı alanında lider olarak kabul edilen Atelier Brückner’in kreatif yönetmeni Prof.Dr. Uwe Brückner, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından yılın en iyi müzesi seçilen Baksı Müzesi‘nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ile dünya çapında işlere imza atan Mimar Emre Arolat da konferansa konuşmacı olarak katılacak.

All Fuarcılık‘ın Türkiye’deki tarih ve sanat varlıklarının korunması, saklanması ve geleceğe aktarılmasına yönelik çalışan kurumlarla tedarikçileri bir araya getirmek amacıyla düzenlediği fuar kapsamında çeşitli sergiler, sunumlar, seminerler de olacak.