İçinizi Eritecek 5 Suluboya Tablo Çalışması

İnsanlık tarihinde suluboyanın macerası günümüzden yaklaşık 30 bin yıl önce, mağara duvarlarında başladı. Bilinen en eski suluboya eserler, 1990’lı yılların başında Fransa’nın güneybatısındaki Ardéche bölgesinde yapıldı. Cave Mağarası (Chauvet-Pont-d’Arc Cave) duvarlarındaki suluboya tekniği ile yapılmış olan bu resimler panter, rengeyiği, at, öküz ve ayı temalıydı.

Mağara yaşamının son bulduğu, örgütlü toplum yapısının oturduğu 4. yüzyıla gelindiğinde ise, dönemin sanatçıları sırasıyla ağaç kabuğundan üretilen kağıt, ipekten üretilen kağıt ve nihayetinde pirinçten elde edilen bir başka tür kağıt üzerinde eserlerini yapıyordu. 

Dünyanın hemen hemen her bölgesinde oldukça popüler olan suluboya tekniği ile sanatçılar birbirinden güzel eserler verdi. Tarihin gelmiş geçmiş en büyük sanatçıları arasında gösterilen Botticelli, Da Vinci, Albrecht Durer, Cezanne, Turner, John Sell Cotman gibi isimler de suluboyanın sihrini eserlerini şekillendirmekte kullandı.

Anadolu topraklarında ise minyatürcülük akımı ile gelişen suluboya kullanımı; Osmanlı’nın son dönemlerine gelindiğinde Üsküdarlı Hoca Ali Rıza, Osman Hamdi Bey gibi sanatçılarımızla üst seviyeye çıktı. Cumhuriyet döneminde de Üsküdarlı Hoca Ali Rıza Bey’in yolunu izleyen bir çok sanatçımız oldu. Bu dönemin suluboya sanatçılarını ise şöyle sıralamak mümkün: Akil Muhtar Özden, Celal Esat Arseven, Malik Aksel, İhap Hulusi, Elif Naci, Turgut Zaim, Bedri Rahmi.

Yazımızın devamında ise günümüz sanatçılarının dikkat çeken suluboya çalışmalarını bulacaksınız:

Michael W. Bermel : Yağmurlu Gün (Rainy Day)
Michael W. Bermel : Yağmurlu Gün (Rainy Day)

 

Wen-Cong Wang : Önemsemek (Caring)
Wen-Cong Wang : Önemsemek (Caring)

 

David Rankin : Mirket Radarı (Meerkat Radar)
David Rankin : Mirket Radarı (Meerkat Radar)

 

Kyle Mort : Uzaktan Akraba (Distant Relatives) Suluboya Tablo
Kyle Mort : Uzaktan Akraba (Distant Relatives)

 

Lei Chi : Nike Suluboya Tablo
Lei Chi : Nike