Hepimizin kalbi Charlie Hebdo ile birlikte!

Hrant’ın acısının tazelendiği şu günlerde, #CharlieHebdo saldırısı karşısında, biz de sanatFilan ekibi olarak derin üzüntü içinde olduğumuzu bildiriyor, olayın ardından karikatürist Tuncay Akgün’ün de Twitter hesabından paylaştığı gibi, “Onlar bizim arkadaşımızdı” diyoruz. Değerli insanlar yok edildiğinde, onların savundukları fikirlerin yok edilemeyeceğini, tarihin zaten gösterdiğini çok iyi biliyor, her ne koşulda olursa olsun,  medyanın ve her bireyin ifade özgürlüğünü sonuna dek savunuyoruz.

Fransız haftalık hiciv dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki merkez ofisine düzenlenen, 12 kişinin katledildiği silahlı saldırı için tüm dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından karikatüristler, öldürülen meslektaşları için çizdikleri karikatürleri sosyal medya üzerinden paylaşıyor. Bugün de, Paris başta olmak üzere, milyonlarca kişi dünyanın dört bir yanında Charlie Hebdo için yürüdü.

Dergiye yapılan saldırı, maalesef ilk saldırı değildi. Charlie Hebdo, 2011 yılında kapak sayfasında Hz. Muhammed karikatürünü çizmesinden sonra, Müslüman kesim tarafından büyük tepki almış ve radikal gruplar tarafından bombalanmıştı.

Charlie Hebdo editörü Stephane Charbonnier (Charbon), Jean Cabut (Cabu), Georges Wolinski, Bernard Verlhac (Tignous), yokluk ve çatışma ortamlarında çocukları güldürmek için çalışan aktivist palyaçoların oluşturduğu Clowns Sans Frontiérs’e (Sınır Tanımayan Palyaçolar) destek vermek amacıyla eğlenceli karikatür çizimleri yapıp, videoya kaydetmişlerdi.

 

Olayın gerçekleştiği 7 Ocak 2015 gününden bu yana, 1 milyon 500 bine yakın Twitter kullanıcısı #CharlieHebdo etiketini kullandı. Onlarca karikatürist, katledilen meslektaşlarının sesi oldu ve bu çizimleri sosyal medyada paylaştı:

 

charlie-hedbo-independent
Independent Gazetesi

 

charlie-hebdo
Le Monde gazetesi çizeri Plantu, “Hepimizin kalbi Charlie Hebdo’yla birlikte”

 

 

charlie-hebdo
Avustralyalı karikatürist David Pope, “İlk o çizdi” (Aynı zamanda ‘İlk o çekti’ anlamına da geliyor)

 

 

ruben-oppenheimer
Ruben Oppenheimer, “Ben Charlie’yim!”

 

charlie-hebdo
Hollandalı karikatürist, Joep Bertrams

 

oppenheimer
Ruben Oppenheimer

 

 

Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff
Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff

 

hebdo
Indianapolis Star’dan Gary Varvel