Gücünü patrondan değil, okuyucusundan alan Magma’nın 3. sayısı çıktı

Atlas Dergisi‘nden ayrılan ve yoluna bağımsız olarak devam eden deneyimli bir kadronun, Özcan Yüksek’in yayın yönetmenliğinde hazırladığı Magma Dergisi‘nin 3. sayısı çıktı. Yeni sayının kapak konusu iseGabriel García Márquez, Yalnızlıklar Kıtası Latin Amerika”.

Atlas Dergisi’nin kadrosundan ayrılan, yeni  bir fikir ve tecrübeyle yola çıkan kadronun, bu kez bağımsız olarak hazırladığı yeryüzü dergisi Magma‘nın ilk sayısı geçtiğimiz ekim ayında çıkmıştı. Magma, büyük bir yayın grubuna ait bir dergi değil… Dergiyi hazırlayanların ortaklaşa katıldığı bir bütçeyle kurulmuş, çok paydaşlı Evliya Çelebi şirketi tarafından yayınlanıyor. Bu nedenle derginin asıl sahibi okurları ve dergi gücünü okurlarından alıyor. Derginin genel yayın yönetmenliğini Özcan Yüksek yapıyor.

Kendi anlatımlarıyla: “Magma dediğimizde bir dergiden daha fazlasını tarif ediyoruz. Yeryüzü dergisi Magma’nın amacı, dünyamızı ve içinde yer aldığı evreni fotoğraflarla, yolculuklarla anlatırken, gezegenimizi koruyucu kültürleri de anlamak ve çoğaltmak. Bu yüzden de doğa koruma alanındaki sivil toplum örgütleriyle birlikte kuruldu, hazırlandı ve yayınlanıyor.”

Derginin “Kuşkuya ve terk edilmişliğe karşı yanıtımız, yaşamdır” başlığıyla çıkan son sayısında ise, büyük usta Gabriel García Márquez var. Márquez’in yaşadığı, ilham aldığı, öykü ve romanlarında ustaca anlattığı o coğrafyada, en kuzeyinden en güneyine tüm Latin Amerika’da tüm zamanlara sonsuz bir yolculuk bekliyor Magma okurlarını.

 

Marquez

 

Marquez’in doğduğu Kolombiya’da ve Latin Amerika’da büyük yazarın izini süren Magma’nın kapak konusuna Türk edebiyatının özgün yazarlarından Buket Uzuner, Marquez’in dostlarından ünlü yazar Alberto Manguel, Marquez’in Türkiye’deki kitaplarının editörü ve çevirmeni Seçkin Selvi’de yazılarıyla katkıda bulundu. 

 

Magma dergisinin bu sayısındaki diğer konular ise şöyle;

 

Terracota

 
 

Terakota, Çin’in Ölümsüz Kralı

Hanedan savaşlarına son veren Çin Şi Huang, ilk Çin imparatoru oldu. Ölümsüzlüğün peşine düştü, öteki dünyayı yönetmek arzusunu hiç kaybetmedi ve kendisine yeraltında bir dünya kurdu. Binlerce terakota (terracotta) asker ona yeraltında eşlik etmeye devam ediyor. Magma’nın arkeoloji editörü Necmi Karul, Şensi eyaletinin Şian kentinde, Çin’in ölümsüz hükümdarı ve binlerce askerinin iki bin yıldır suskun bir yaşam sürdürdüğü yeraltındaki mezarlara girdi.

 

Zeytin, Yağı ve Masalı

Bin yıllardır yaşamın kaynağı… Deliyken aşılanan, sofraya taşınan zeytin ve zeytinyağı, akılsızlık çağına direniyor. Magma, zeytinin geçmişten bugüne az bilinen öyküsünü, sırlarını anlatıyor.

 

Buz Mavisi Patagonya

Rüzgârın ve buzun yoğurduğu topraklar, ateş diyarı… İsmiyle bile insan muhayyilesini çığIrından çıkaran imkânsız coğrafya… Mavi ülke, Patagonya. Magma’dan Pelin Asfuroğlu, dünyanın sonu diye de bilinen, Güney Amerika’nın en güney ucundaki Torres del Paine Milli Parkı’nda Patagonya’nın düşlerini aradı…

Patagonya

 

Havadan Fotoğraflarla Vazgeçilmez Çanakkale

Magma fotoğrafçısı Timur Kara, karaların ve denizlerin haritası üzerinde gezinir gibi Çanakkale göğünde uçtu. Marmara’yı Ege’ye, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan boğazın her iki yanına kurulu şehri, mucizevi coğrafyayı havadan çekti.

 

Fransız Alpleri

Alpinizmin hayat bulduğu dağlar ve o dağların kucağında bir kasaba… Alplerin en yakışıklı, zorlu zirvelerinden Mont Blanc ile dağcılığın başkenti sayılan Chamonix, tırmanış tutkunlarını 
ve doğaseverleri ağırlıyor. 
 
 

Sarıkamış’ta Dört Mevsim

Bir bölgeyi mevsimi geldiğinde gezmek başkadır, sezon dışı aylarda tanımak başkadır. Sarıkamış da yılın farklı aylarında farklı yüzlerini gösteren, çoğumuzun sadece bir kayak merkezi olarak bildiği, ama aslında içinde çok daha fazlasını barındıran, doğaseverler için pek cömert bir bölge. Magma, Sarıkamış’ı yeniden keşfedeceğiniz rotalar öneriyor.

 

Demokrasinin 100 Yılı

Yüz yıl önce sınırlı bir demokrasi vardı. Kusurluydu, ırk ayrımına tabi tutulanların, kadınların, göçmenlerin oy hakkı yoktu. Yükselişler ve çöküşler yaşadı. Yüz yıl sonra bir yandan kitlelerin umudu olmaya devam ediyor, bir yandan da devletlerin otoriterleşmesiyle hayal kırıklığı yaratıyor. MAGMA, “Baykuş” özel ekinde 1914’ten günümüze demokrasinin dünyayı nasıl renklendirdiğini araştırdı, haritalarla demokrasinin değişimini belgeledi.

 

Nereden okuyabilirsiniz?

Magma’yı tüm ana gazete bayilerinde, Migros, D&R’larda ve büyük süpermarketlerde bulabilirsiniz.

www.magmadergisi.com

https://twitter.com/MagmaDergisi

Magma dergisinin tablet uygulaması Appstore ve Googleplay platformlarında yayında.

Derginin ilk sayısını her iki platformda da “Magma Dergisi” yazarak indirebilir ve ücretsiz okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.evliyacelebi.magma&hl=tr

https://itunes.apple.com/app/id949110227Mağma Kapak