Gidenlerle kalanlarla 11 Şubat

11 Şubat 2015 Tarihinde Tarafından Dans, Edebiyat, Genel, Kitap, Müzik, Sinema Kategorisinde Yayınlanmıştır.

52 Yıl önce bugün trajik yaşamı ve intiharıyla tanınan feminist şair Slvia Plath’e, 3 yıl önce de dünyanın en çok ödül alan kadın şarkıcısı Whitney Houston‘a veda ettik. 11 Şubat 2012’de Beverly Hills’deki Hilton otelinde ölü bulunan Houston, doğum yeri New Jersey’de babasının yanına defnedildi. Yine bugün, adından başarıyla söz ettiren iki ünlüye de “merhaba” dedik. 1990’dan fazla film ve 300’den fazla TV dizisi bölümünde görünen Amerikalı sinema ve televizyon oyuncusu Burton Leon Reynolds ile başarılı müzisyen Sheryl Crow 11 Şubat’ta  dünyaya gözlerini açtı.

Dünyanın en çok ödül alan kadın şarkıcısı unvanını alarak rekorlar kitabına giren Whitney Houston, 11 Şubat 2012’de Beverly Hills’deki Beverly Hilton otelinde ölü bulundu. Doğum yeri olan New Jersey’de, babasının yanına defnedilen Whitney Houston, Cissy Houston gibi başarılı bir gospel sanatçısının kızı, Dionne Warwick gibi başarılı bir R&B sanatçısının kuzeni olarak 9 Ağustos 1963’te dünyaya geldi. Efsane isimlerden Aretha Franklin de vaftiz annesi olunca ABD’li şarkıcının müzikle erken yaşta tanışması kaçınılmaz oldu.

Önceleri annesinin, Chaka Khan‘ın ve Lou Rawls‘ın vokalistliğini yapan Whitney aynı zamanda modellik de yapıyordu.İlk kez, 1984’te Teddy Pendergrass’le yaptığı ‘Hold me ‘ isimli şarkısıyla hit oldu. Bu şarkı gibi ilk albümü de çok sevildi.

 

 

Bu albümden çıkan parçalarla uluslararası bir üne kavuşan ve ABD listesi Billboard Hot 100‘de zirveye oturan Whitney,’Saving All My Love For You‘ ile ilk Grammy Müzik Ödülü‘nü kazandı. Sadece 2 yıl sonra çıkardığı ikinci solo albümüyle de 19 milyon gibi ciddi bir satış grafiği elde etti ve ikinci Grammy’sini de böylece kucaklamış oldu.

 


1992’de Whitney, Oscar’lı aktör Kevin Costner‘la The Bodyguard adlı filmde başrolü paylaştı. Bu filmle gönüllere taht kuran sanatçıya asıl başarıyı filmden sonra çıkardığı soundtrack albüm getirdi. Dünya çapında 42 milyona yakın satan soundtrack Whitney’in en büyük hitlerini barındırıyordu. Başlıbaşına 20 milyona yakın bir satış elde ettiği “I Will Always Love You” single’lıyla kendi dalında bir rekor kırdı. Whitney, bu albümle 3 Grammy ödülünün dışında çok sayıda ödül kazandı. Bobby Kristina isimli bir kızı olan başarılı sanatçı, çağımızın sorunu uyuşturucuyla uzun yıllar boğuştu. Bobby Brown ile çalkantılı geçen evliliği ve uyuşturucu kullandığı yönündeki haberler kariyerini olumsuz etkiledi.

 

 

11 Şubat’ta bir otel odasının küvetinde ölü bulunduğunda ölümü uzun süre tartışıldı. İngiliz Sun gazetesinin ele geçirdiği otopsi sonucuna göre vücudunda çürükler, yaralar ve burnunda delik olan Whitney Houston’ın 11 dişi eksikti ve öldüğünde 9 uyuşturucunun etkisindeydi.

 

52 Yıl önce bugün Slvia Plath’e veda ettik

 

Trajik yaşamı ve intiharıyla tanınan feminist yazar ve şair Slvia Plath, 1932 yılında, Massachusetts’te Alman bir baba ve ABD’li bir anneden doğdu. Babasını 1940 yılında kaybeden Plath, ilk şiirini 8 yaşında yayımladı. İleri derecede manik-depresif bozukluğu olan Plath, defalarca intihar girişiminde bulundu. Bundan 52 yıl önce bugün de aramızdan kendi isteğiyle ayrıldı.

https://sanatfilan.com/52-yil-once-bugun-slvia-plathe-veda-ettik/

Slvia Plath

 

11 Şubat’ta iki ünlüye “merhaba”

Amerikalı sinema ve televizyon oyuncusu Burton Leon Reynolds, Amerikalı müzisyen Sheryl Crow da bugün doğdu! Burton Leon Reynolds 11 Şubat 1936’da dünyaya geldi. Reynolds, Deliverance‘da Lewis Medlock, The Longest Yard‘da Paul Crewe, Smokey and the Bandit‘de Bo ‘Bandit’ Darville, The Cannonball Run‘da J.J. McClure ve Boogie Nights filminde de Jack Horner rolleriyle hafızalarda yer etti. 1990’dan fazla film ve 300’den fazla TV dizisi bölümünde göründü. 1978-1982 yılları arasında listelerde bir numara olmasını korudu.

 

Burton Leon Reynolds

 

11 Şubat 1962’de doğan ABD’li rock ve pop şarkıcısı Sheryl Suzanne Crow 9 kez Grammy kazandı. Gitarist, piyanist ve şarkı sözü yazarı Crow, The Rolling Stones ile sahneye çıktı, Sting, Mick Jagger, Michael Jackson ve Kid Rock gibi dünya starlarıyla düetler yaptı.

 

 

Michael Jackson ile 1987-89 yılında dünya turnesine katılan Crow, Arabalar, Erin Brockovich, Point Break, Home of the Brave, Shallow Hal, The X-Files, Home of the Brave, Stone Cold, Big Daddy ve Tomorrow Never Dies gibi birçok film müziğine de imza attı. Ayrıca McDonald’s ve Toyota firmalarının resmi cıngıllarını yaptı.