GELENEKSEL KÜRT SÖZLÜ EDEBİYATININ BİR PARÇASI DAHA KOPTU

 

Dengbêj Gazin olarak tanınan Rukiye Kızıl, geçirdiği beyin kanaması sonucu, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Cuma akşamı evinde geçirdiği beyin kanamasının ardından Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırılan ve üç gün yoğun bakım ünitesinde tutulan Dengbêj Gazin’in cenazesi Selimbey Mahallesi Mezarlığı’na defnedildi.

 

Yüreği de sesi kadar güzeldi

 

Bitlis’in Tatvan ilçesinde doğan ve 14 yaşında evlendirilen Rukiye Kızıl, 58 yaşında hayata veda etti. 2010 yılında Van’da kurduğu, ilk kadın dengbêj derneği sayesinde kadın dengbejleri görünür kıldı. Van Kadın Sanatçılar Derneği (Komela Jinen Dengbêj), 2010 yılından bu yana Türkiye’nin doğusundaki kadın sanatçıları güçlendirmek, karşılaştıkları sosyal, kültürel ve ekonomik zorlukları aşmalarına yardımcı olmak, dengbêj geleneğini sürdürmek üzerine çeşitli çalışmalar yürütüyor.
Kadın müzisyenlere yardım ve destek sağlayan dernek, geleneksel Kürt sözlü edebiyatının bir parçası olan dengbêjlik sanatının geliştirilmesi üzerine çalışıyor. Dengbej sese biçim, hayat, renk veren anlamına geliyor. Denbejlerin seslerini kullanarak yarattıkları yapıtlara ise “kelam” deniliyor.

 

Depremde konser vererek yaraları sardılar

Türkiye’nin doğusundaki kadın sanatçıları güçlendirmeyi, karşılaştıkları sosyal, kültürel ve ekonomik zorlukları aşmalarına yardımcı olmayı ve dengbêj geleneğinin devamlılığını sağlamayı amaçlayan Van Kadın Sanatçılar Derneği, depremin yarattığı fiziksel ve psikolojik sıkıntılara rağmen çalışmalarına devam etti.

 

 

 

3 Ekim’de, Van’da yaşanan depremin ardından derneğin enstrümanları, mobilyaları ve bilgisayarları da kullanılamaz hale gelmişti. Dengbêj Gazin’in de aralarında bulunduğu kadın dengbêjler, 6 Mart’ta İstanbul’a gelerek çeşitli konserler vermiş, Beyoğlu, Fındıklı, Maçka ve Kadıköy’de gerçekleştirilen konserlerden elde edilen geliri de dernek binasını onarmak ve kırılan enstrümanlarını yenilemek için kullanmışlardı.

 

Kürt Dengbej Gazin ile Ermeni Aşık Leyli

 

Dengbêj Gazin Anadolu Kültür Derneği‘nin 2014 yılında “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” kapsamında gerçekleştirdiği Kadın Dengbêj ve Aşıklar Projesi Konseri’nde Ermeni Aşık Leyli ile seslendirdiği klamlar ve birçok etkinlikte söylediği parçalarla da tanınıyordu.