!f İstanbul, aynı anda 34 şehirde!

Dünyada ilk kez !f İstanbul tarafından gerçekleştirilen ‘alternatif film dağıtım ve paylaşım’ projesi !f², bu yıl Erivan’dan Kudüs’e 40 farklı noktaya ulaşacak. !f², festival filmlerinden altısını İstanbul’la aynı anda 34 şehir, 40 noktada izleyici ile buluşturacak.

12 Şubat’ta yola çıkacak 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, yılın merakla beklenen filmlerini Türkiye’ye getirmeye devam ediyor. Festivalin özel gösterimleri ve etkinlikleriyle yine çok konuşulacak programında bu yıl, alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi !f² özellikle dikkat çekiyor.

Bu yıl altıncısı yapılacak !f², !f İstanbul’un festival salonlarını, Türkiye’de 29 şehrin yanı sıra Girne, Gümrü, Kudüs, Erivan ve Ramallah’a taşıyacak. Festivalin son üç günü olan 20-21-22 Şubat tarihlerinde İstanbul’da gösterilecek 6 film, 34 şehir ve 40 farklı noktada, 15 bin kişiye aynı anda ulaşacak. Gösterimlerin ardından İstanbul’da yönetmenlerle yapılacak söyleşiler, internet üzerinden canlı yayınlanacak ve bu şehirlerdeki katılımcılar da sohbeti izleyip, yönetmenlere soru sorabilecek.

 

kabile
Kabile filminden bir kare…Validebağ Direnişi de !f²’de

Bir festival tarafından dünyada ilk kez gerçekleştirilen ‘alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi !f² kapsamında bu yıl; “Eggs”, “Water Easy Reach”, “Factotum” ve “O’ Horten” filmleriyle kendi takipçilerini yaratmış kült yönetmen Bent Hamer’ın o bildik kara mizahından bolca nasibini alan son filmi “1001 Grams/1001 Gram”; İsrailli Nadav Lapid’in Cannes’ın Eleştirmenler Haftası’nda dünya prömiyerini yapan, sarsıcı ve son derece rahatsız edici bir toplum eleştirisi sunan “Kindergarten Teacher/Yuva Öğretmeni”; 2003’te izlediğimiz The Yes Men’den beri aktivizme yepyeni bir soluk getiren, yaptıkları çılgın eylemleriyle bugün bile tartışılan Yes Men grubunun son beş yılına tanıklık eden “The Yes Men Are Revolting/Yes Men İsyanda”; Paris’te sürgünde yaşayan Suriyeli yönetmen Ossama Mohammed’in, Suriye’de yaşayan Kürt yönetmen Wiam Simav Bedirxan’ın internet yoluyla gizlice gönderdiği görüntülerle birlikte yönettikleri “Silvered Water, Syria Self-Portrait/Gümüş Suyu: Suriye Otoportresi”; Soma Yırcalı köylülerin zeytin ağaçlarının kesilmemesi için verdikleri mücadeleyi konu alan “Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi Belgeseli” ve Validebağ korusunun hemen sınırında, yeşil alan olarak ayrılmış küçük bir toprak parçasına dini bir tesis inşa etme kararından sonraki direniş günlerinden seslenen “Validebağ Direnişi” gösterilecek.

 

yuva-ogretmeni
Yuva Öğretmeni filminden bir kare…

 

26 Şubat’ta Ankara ve İzmir’de

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında gerçekleşecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12 Şubat’ta İstanbul’da başlayacak ve 26 Şubat’ta Ankara’ya ve İzmir’e uğrayacak. Festival biletleri ise 30 Ocak’ta indirimli ön satışta. Ayrıntılı bilgi için: www.ifistanbul.com

 

 !f² nedir?

!f², bir festival tarafından dünyada ilk kez gerçekleştirilen ‘alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesidir. İş Bankası Maximum Kart ve İş’te Üniversiteli partnerliğinde ve Türkiye’nin önde gelen bulut bilişim servis sağlayıcısı Medianova ile ortaklaşa düzenlenen !f² kapsamında, !f İstanbul’un farklı bölümlerinden 6 film seçilmekte. Festivalin İstanbul ayağının son üç gününde gösterilen bu 6 film, aynı anda Anadolu’da 29 şehirde ve Girne, Gümrü, Kudüs, Erivan ve Ramallah’taki sinemaseverlere ulaşıyor.

 

yasam-kutsaldir
Yaşam Kutsaldır filminden bir kare…
!f²’yi kimler düzenliyor?

!f² filmlerini !f İstanbul seçiyor, gösterimlerin organizasyonunu şehirlerdeki üniversiteler, dernekler, sanat inisiyatifleri ve sivil toplum kuruluşlardan sinemaseverler yapıyor. Gönüllülüğe dayanan bu işbirliği 6 yıldır kesintisiz sürüyor ve her yıl daha da büyüyor. Siz de bu sinema ağına katılmak ve kendi şehrinizde !f filmlerinin gösterilmesini sağlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gösterimler nasıl gerçekleşiyor?

!f² ortağımız olan Türkiye’nin önde gelen bulut bilişim servis sağlayıcısı Medianova, seçilen 6 filmi festivalin son üç gününde ortaklarımıza açıyor ve İstanbul sinemalarıyla aynı anda, internet üzerinden gösterime sokuyor. Yüksek görüntü kalitesiyle gösterilen bu filmler aynı anda tüm ortak şehirlerde sinemaseverlere ulaşıyor. İstanbul’daki gösterimlerin ardından filmlerin yönetmenleriyle salonda söyleşi yapılırken ortak şehirlerimizdeki izleyiciler de internet üzerinden bu anı canlı izleyebiliyor ve yönetmene sorularını gönderebiliyor.

2014 !f² ortakları ve gösterim mekânları

Adana Tarihi Kız Lisesi Binası

Adıyaman Adıyaman Gençlik Kültür Evi

Afyon Afyon Kocatepe Üniversitesi Konferans Salonu

Antakya Sade Kahve

Antalya / Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi

Antalya / Kaleiçi N’sin Cafe

Balıkesir / Ayvalık Ayvalık Sanat Fabrikası

Batman Yılmaz Güney Sinema Salonu

Bursa Konak Kültürevi Serdar Şafak Sahnesi

Bursa / Mudanya Mudanya Uğur Mumcu Kültür Merkezi

Çanakkale Mahal Sanat ve Yalı Hanı

Çanakkale / Adatepe Taşmektep

Diyarbakır Cigerxwin Kültür Merkezi

Ermenistan / Erivan Media Initiatives Center

Ermenistan / Gümrü Style Art Gallery

Eskişehir Sinema Anadolu

Filistin / Kudüs Al Quds University / Hind Husseini Building

Filistin / Ramallah Institute of Modern Media Sinema Salonu

Gaziantep Nar Sanat Derneği Gösterim Salonu

Giresun Giresun Üniversitesi Konferans Salonu

İzmir / Alaçatı Atatürk Kültür Merkezi

İzmir /  Seferihisar Çocuk ve Gençlik Merkezi

Kastamonu 3 Mart Konferans Salonu

Kayseri Yücel Çakmaklı Film Atölyesi

Kıbrıs / Girne Onar Village

Mardin/Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi Sarya Sahnesi

Mersin Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi

Muğla / Bodrum / Gümüşlük Midtown Cinemaximum Bodrum Sinemaları

Muğla / Datça Metamorfoz Sanat Evi

Muş Muş Öğretmen Evi

Nevşehir Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi GSF Konferans Salonu

Ordu Ordu Üniversitesi Sempozyum Salonu

Rize / Fındıklı Anka Kitap Kafe

Sakarya Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Salon 1

Samsun Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi

Şanlıurfa Ninova Kitabevi

Trabzon Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi

Tunceli Belediye Gençlik Merkezi

Tunceli / Hozat Hozat Kültür Sanat ve Dayanışma Derneği Salonu

Van Anka Kültür Sanat Merkezi

www.ifistanbul.com