Duyur Sesini: Yazarlar göçmen kadınlar için buluşacak

Savaştan dolayı göç etmek zorunda kalan kadınlar ve çocuklar için organize edilen “Paylaşmaya Ben De Varım” kampanyası kapsamında bir araya gelen Ece Temelkuran, Seray Şahiner, Şebnem İşigüzel ve Vivet Kanetti 24 Ocak Cumartesi günü, Mefisto Kitabevi’nde buluşacak. Kadın yazarlar bu defa kitap değil tişört imzalayacak.

Barış İçin Kadın Girişimi’nin Paylaşmaya Ben De Varım kampanyasına kadın sanatçıların, gazetecilerin, aydınların, sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin yanı sıra edebiyatçılardan da destek geldi. Ece Temelkuran, Seray Şahiner, Şebnem İşigüzel ve Vivet Kanetti kampanya için tasarlanan tişörtleri imzalayacak. Kampanya kapsamında düzenlenecek ilk imza günü 24 Ocak Cumartesi günü, saat 16:00-18:00 arası, Beyoğlu Mefisto’da yapılacak.

Kadınlar ve erkekler için iki ayrı modelde hazırlanan ve 6 kadın sanatçı tarafından tasarlanan tişörtler 30 TL’den satışa sunulacak. Tişörtlerin satışından elde edilen gelirse hem Suruç’taki göçmen kadınlara hijyen kitleri yollamak, hem de çocuklarla bebekler için mama almak için kullanılacak.

 

 

20 bin 101 göçmen barındıran Suruç ilçe merkezinin dışındaki beş çadır kentte 10 bin 701, köy ve mahallelerde ise 42 bin 521 göçmen yaşıyor. Nüfusun yüzde 51’ini kadınlar, geri kalan yüzde 49’unu çocuklar ve erkekler oluşturuyor. Çadır kentlerde yaşayan kadın sayısı ise 5 bin 433. Sadece çadır kentlerde 0-3 yaş arası bin 47, 3-5 yaş arası bin 132, 6-17 yaş arası 3 bin 714 olmak üzere toplam 5 bin 894 çocuk bulunuyor. “Paylaşmaya Ben De Varım” kampanyasını hayata geçiren kadınların ilk hedefi yaklaşık 8 bin 500 aileye ulaştırmak üzere diş macunu, diş fırçası, sabun, kadın pedi, bulaşık ve çamaşır deterjanından oluşan hijyen kiti ve çocuk maması almak.

Sizler de kendinize, sevdiklerinize bu tişörtlerden alarak, hatta tişörtlerle çekilmiş fotoğraflarınızı #‎PaylaşmayaBendeVarim‬ hashtagiyle sosyal medyada paylaşarak Suruç’taki göçmen kadınlara ve çocuklara destek olabilirsiniz.

24 Ocak Cumartesi
Beyoğlu Mefisto
16:00-18:00