Duyur Sesini: Ufak da olsa bir gülücük kondurmak için…

Hepimizin bildiği gibi, İslam Devleti IŞİD‘in saldırıları sonucu, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce Ezidi zorunlu göçe maruz kaldı. Şu anda sadece Şanlıurfa‘nın Suruç ilçesinde 20 bini çocuk, 6 bini bebek olmak üzere, 60 bin göçmen yaşam mücadelesi veriyor. İşte bu çocukların yüzüne ufak da olsa bir gülücük kondurmak isteyen dört jonglör, iki müzisyen ve iki gönüllüden oluşan sekiz kişilik bir grup savaş mağduru çocuklara çocuk olduklarını hatırlattı!

Suruç’ta bir hafta kalan ve beş çadır kentte çeşitli gösteriler yapan grubun çalışmalarını Bulut Şahin kurgulayınca ortaya bu nefis görüntüler çıktı. Necmi Can Öztoprak, Cihan İlhanlı, Aslı Bircan, Tarık Karakoç, Ünal Can Tüzüner, Hülya Tosun  ve Aylin Gökmen‘in yaptığı çalışmalarla ilgili hazırlanan videonun yayınlandığı Youtube hesabından Bulut Şahin bir açıklama yayınladı.

 

“Hepinizin emeği vardır bu videoda”

Bulut Şahin tarafından yapılan açıklama şöyle: “(…) Bazı şeyleri dramatize etmeden insanların yoksulluklarını, sefaletlerini ön plana çıkartmadan sadece neşe, mutluluk gibi pozitif olayları göstererek bir şeyler ortaya koymak istedim çünkü mutluluk maddiyattan çok bağımsız bir şey ve maddiyat olmadan da var olunabiliyor. Hepimizin tek amacı buydu aslında. Maddi yardımlardan daha farklı şeyler vermek istedik onlara ve ufacık ta olsa bunu başarmak bizim için bile anlatılmaz bir mutluluk kaynağı oldu. Oradaki deneyimleri anlatmak imkansız nerdeyse. Mutlu etmenin bu kadar mutluluk verdiğini o kadar iyi gördük ki… Bu daha başlangıç bizim için. Başka insanların da yardımıyla çok daha büyüyerek artacak ve yayılacak umarım bu tarz etkinlikler. Bu video bunun gerçekleşmesine aracı olursa bu da benim için en büyük başarı olacaktır. Oraya gelen gönüllülere ve halka yardım eden, kalacak ve yiyecek ihtiyaçlarıyla ilgilenen onlarca insan var. Ayrıca bize maddi anlamda yardım edip, oralara gitmemizi sağlayanlar da… Hepinizin emeği vardır bu videoda, o yüzden herkese ve Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği‘ne çok teşekkür ederiz.”