Yasemin’in sesine ses kat!

Kendisini ve çocuğunu erkek şiddetine karşı savunan Yasemin gibi, sürekli saldırısına maruz kaldığı tecavüzcüyü öldüren Nevin gibi erkek şiddetine direnen, bu şiddetin yarattığı alternatifsizlik içinde kendi adaletini arayan kadınların yaptığı meşru müdafaadır; Yasemine beraat!

Okumaya devam et Yasemin’in sesine ses kat!

Duyur Sesini: “Merhaba ben Matisse, yaşamak için desteğinize ihtiyacım var”

Merhaba ben Matisse;

Üç köpeğin saldırısına uğradım ve omurgam hasarlandı. Felç kalabilirim diye uyutulacaktım ama ben direndim.  Tedavime başlandı. Omurgamdaki hasar çok kötü değil; dolayısıyla yürüme şansım var. Anlayacağınız uzun ve masraflı bir süreç beni bekliyor. Bana yardımcı olur musunuz? Sizden destek bekliyorum.

Okumaya devam et Duyur Sesini: “Merhaba ben Matisse, yaşamak için desteğinize ihtiyacım var”

Duyur Sesini: Senem Diyici ve Halim Yazıcı’dan müzikli şiir gösterisi

Türkiye’nin müziğini caz yorumuyla tüm dünyaya dinleten ve kısa bir süre önce İzmir’e yerleşen caz sanatçısı Senem Diyici ve İzmirli şair Halim Yazıcı 1 Nisan’da Urla’da sahne alacak. “Caz Kedisi Project” adlı ‘müzikli şiir’ gösterisi Urla Yorgo Seferis Art Gallery’de gerçekleştirilecek.

Duyur Sesini: Üniversitelerde Cinsel Tacizi Tartışıyoruz Forumu

Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü, “Üniversitelerde Cinsel Tacizi Tartışıyoruz!” başlığıyla bir forum düzenleyecek. 11 Mart Cuma günü, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek forumda cinsel taciz ile ilgili kavramlar, tacizin farklı biçimleri, üniversitede karşılaşılan cinsel taciz deneyimleri gibi konular tartışmaya açılacak.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Üniversitelerde Cinsel Tacizi Tartışıyoruz Forumu

Duyur Sesini: Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ses Çıkar Forumu

Cezayir Toplantı Salonu’nda, 3 Mart Perşembe günü düzenlenecek olan Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ses Çıkar Forumu’na konuşmacı olarak Arın Gül Yeniaras, Funda Ata, İdil Ügüt, Nebiye Arı ve Nil Mutluer katılacak. Moderatörlüğünü Deniz Güngören’in üstleneceği forum saat 19.00’da başlayacak.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ses Çıkar Forumu

Duyur Sesini: Adlarını Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler’inden aldılar

İsmini, Ursula K. Le Guin’in “Mülksüzler” adlı ütopik bilim-kurgu romanındaki Anarres gezegeninden alan grup, kayıtlarına 2014’te başladıkları 11 şarkılık “Melankolye” adlı ilk stüdyo albümlerini eylül ayında, Fono Müzik etiketiyle yayımladı. İçinden geldiği gibi müzik yapma hevesinde olan Anarres, alternatif, progresif ve indie rock semalarında dolaşıyor.  Okumaya devam et Duyur Sesini: Adlarını Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler’inden aldılar

Duyur Sesini: “Katilimi bilin diye…”

Alanya’da yaşayan, 22 yaşındaki Kübra Yılmaz, ayrıldığı halde peşini bırakmayan ve sistematik olarak şiddet uygulayan eski erkek arkadaşını blogunda deşifre etti ve yardım çağrısında bulundu.

Okumaya devam et Duyur Sesini: “Katilimi bilin diye…”

Demirtaş konuştu, medya gizledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın açıklamalarının tamamını, canlı olarak yayınlayan Anadolu Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Cihan Haber Ajansı gibi medya organları, Erdoğan’a yanıt niteliğinde bir açıklama yapan ve hem gündemi hem de HDP’nin kapatılması konusunu değerlendiren HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşmasına yer vermedi.

Okumaya devam et Demirtaş konuştu, medya gizledi

Kadın Sinemacılardan Çağrı: “Birbirimizin Eli Ayağı Olalım”

Diyarbakır’da, 5 Haziran’da düzenlenen HDP mitingine yapılan bombalı saldırının ardından aralarında sinemacı Lisa Çalan’ın da olduğu pek çok kişi yaralanmış hatta ellerini, ayaklarını kaybetmişlerdi. 111 Kadın sinemacı bir açıklama yayınlayarak sadece Lisa Çalan ile değil, tüm yaralılarla dayanışmak için 25-26 Temmuz’da Diyarbakır’a gideceklerini açıklayıp, “Gelin, birbirimizin eli ayağı olalım” dediler.

Okumaya devam et Kadın Sinemacılardan Çağrı: “Birbirimizin Eli Ayağı Olalım”

Duyur Sesini: Eşcinsellerle madencilerin dayanışmasını anlatan Onur 26 Haziran’da beyaz perdede

Eşcinsellerin madencilerle dayanışmasını anlatan Onur (Pride) filmi 26 Haziran’da vizyona girecek. Onur Haftası’nda Başka Sinema kapsamında gösterilecek olan film, ilk etapta İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir gibi büyük şehirlerin seçili sinemalarında beyaz perdeye yansıtılacak.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Eşcinsellerle madencilerin dayanışmasını anlatan Onur 26 Haziran’da beyaz perdede

Duyur Sesini: Kim demiş kadınlardan komedyen olmaz diye!


Kadınların da sahneye çıkıp komik şeyler anlatabileceğini, gerektiğinde güldürüp eğlendireceğini göstermek isteyen gazeteci, televizyoncu, yazar Umut Eğitimci, stand-upçı kimliğiyle 26 Şubat, Perşembe akşamı sahnede olacak.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Kim demiş kadınlardan komedyen olmaz diye!

Duyur Sesini: Karadeniz’in “Sıra Dışı İnsanları”nın desteğe ihtiyacı var!

Karadeniz insanlarının yaratıcılıklarını, bazen düşündüren bazen de güldüren sıra dışı hikayeleri ile anlatmaya hazırlanan yönetmen Orhan Tekeoğlu‘nun, “Sıra Dışı İnsanlar” belgeselini hayata geçirebilmek için, kitlesel fonlama platformu  Fongogo üzerinden yapılacak desteklere ihtiyacı var.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Karadeniz’in “Sıra Dışı İnsanları”nın desteğe ihtiyacı var!

Duyur Sesini: 1 milyar kadın devrim için ayaklanıyor!

Yeryüzünde her 3 kadından biri şiddet görüyor. Dünya çapında 1 milyar kadının şiddet görmesini izlemesini protesto eden V-Day hareketi, bu yıl  da 14 Şubat’ta tüm yeryüzünde kadına şiddete karşı dans ederek ayaklanıyor, başkaldırıyor! Bu yılın teması ise ‘devrim‘!

Okumaya devam et Duyur Sesini: 1 milyar kadın devrim için ayaklanıyor!

Duyur Sesini: Çerkes kızından sanatFilan’a özel video

Tüm Kafkas halklarının genel adı olarak kullanılan Çerkes, Avrupa dillerinde Circassian, Tscherkess; Rusça’da Cherkess; Arapça’da Şerakes ve Türkçe’de Çerkes veya Çerkez olarak yazılıp söyleniyor. Çerkesler müziklerine geleneksel enstrümanları olan phaçıç, pşine ve şiçepşin ile tat katıyor. Akordiyonun yanı sıra Çerkeslerin pşıne dedikleri diatonik akordiyon ve Çerkes otantik çalgısı olan şıçepşıne de çalabilen Dijan Özkurt, kendi deyimiyle “Ötekilerin sesini duyurmak için yola çıkan” sanatFilan için iki güzel video hazırlamış. Hadi gelin ona birlikte kulak verelim ve Çerkesleri ondan dinleyelim.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Çerkes kızından sanatFilan’a özel video

Duyur Sesini: Çocuk kumpanyasından boykot çağrısı

https://www.youtube.com/watch?v=ycsVAXY1CzE

Ankara NHKM Çocuk Kumpanyası gönüllüleri ‘Laik ve Bilimsel Eğitim için Ayaktayız!‘ sloganı ile örgütlenen boykota destek için bir çağrı videosu hazırladı. Aydınlık bir ülkenin çocuklarını yetiştirmek ve daha iyi bir düzen için ayakta olduklarını söyleyen Çocuk Kumpanyası, “İnatla, kararlılıkla,umutla yola çıktık, geliyoruz. 13 Şubat günü Ankara NHKM Çocuk Kumpanyası olarak alternatif etkinliklerle tüm gün çocuklarımızla olacağız. Çocuklarla öğrenip, birlikte üreteceğiz… Tüm çocuklarımızı, tüm ebeveynlerimizi boykota destek vermeye çağırıyoruz. Buradayız, bekliyoruz” dedi.

Duyur Sesini: Clark Kent misali gündüz bankacı, gece Koleksiyoncu

Michael Jackson, Hakan Peker ile düet yapsa nasıl olurdu? Ya Barış Manço‘nun Alla Beni Pulla Beni‘sini rapçi 2pac seslendirse? “Olmaz öyle şey!” mi dediniz? Sample Koleksiyoncusu yaparsa, oluyor! Müzik paylaşım sitesi Soundcloud kahramanlarından biri olan Sample Koleksiyoncusu, Clark Kent misali, hayatını 09:00-17:00 arası özel bir bankada kobi bankacılığı portföy yöneticisi olarak kazanıyor, mesai dışında ise bir beatmaker! Sample Koleksiyoncusu, sesini duyurmak için Clark Kent misali yaşamını ve müziğini sanatFilan’a anlattı.

Röportaj: Bahar Öztop

Okumaya devam et Duyur Sesini: Clark Kent misali gündüz bankacı, gece Koleksiyoncu

Duyur Sesini: Ge-li-yo-rum diyen facia

 

Boğaziçi Üniversitesi Soma Araştırma Grubu tarafından hazırlanan ‘‘Ge-li-yo-rum’ Diyen Facia” raporu yayınlandı. Rapora ulaşmak için: busomarastirmagrubu.boun.edu.tr/sites/default/files/soma_web.pdf

Duyur Sesini: Tepecik Filarmoni Orkestrası, down sendromlu çocuklar için sahne alıyor

Ayrımcılığa müzikle isyan eden, ilk konserlerini ‘İlle de Mozart Olsun‘ adıyla veren konservatuvarlı Roman gençlerin kurduğu Tepecik Filarmoni Orkestrası, bu kez down sendromlu çocuklar için sahne alıyor.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Tepecik Filarmoni Orkestrası, down sendromlu çocuklar için sahne alıyor

Duyur Sesini: Baki Koşar hiç unutulur mu?

İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği tarafından 7 yıldan bu yana düzenlenen “Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası” bu yıl kültür ve sanat festivaline dönüştü. 20-28 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin son günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi‘nde Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali Ödül Töreni yapılacak.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Baki Koşar hiç unutulur mu?

Duyur Sesini: Ya rüyalarımız da hayatımız kadar gerçekse?

Ömer Faruk Sorak’ın, Türkiye-Almanya ortak yapımı yeni filmi “8 Saniye” 27 Şubat’ta beyaz perdeye yansıyacak. Film, Berlin’de doğup büyüyen Esra İnal’ın sıradışı hayat hikayesinden esinlenilerek senaryolaştırıldı.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Ya rüyalarımız da hayatımız kadar gerçekse?

Duyur Sesini: Nüktedân hi-caz severler topluluğu Raba Dı Babba

Bundan yıllar önce “iyi bir şey yap izi kalsın” şiarıyla, dokunduğu kulakları ısırmamaya özen göstererek kurulan Raba Di Babba, dinleyeni ilk temasta korkutmayacak kadar popüler, idolleşmeyecek kadar avangard bir müzik grubu. Metalaşmak için değil paylaşmak için çalan ve çalarken eğlenmeyi de becerebilen grup, çeşitli müzik türlerini esin kaynağı olarak kullanıyor. Bu nüktedân hi-caz severler topluluğu, müziklerini her enstrümandan bir tutam katarak renklendiriyor.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Nüktedân hi-caz severler topluluğu Raba Dı Babba

Duyur Sesini: Ufak da olsa bir gülücük kondurmak için…

Hepimizin bildiği gibi, İslam Devleti IŞİD‘in saldırıları sonucu, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce Ezidi zorunlu göçe maruz kaldı. Şu anda sadece Şanlıurfa‘nın Suruç ilçesinde 20 bini çocuk, 6 bini bebek olmak üzere, 60 bin göçmen yaşam mücadelesi veriyor. İşte bu çocukların yüzüne ufak da olsa bir gülücük kondurmak isteyen dört jonglör, iki müzisyen ve iki gönüllüden oluşan sekiz kişilik bir grup savaş mağduru çocuklara çocuk olduklarını hatırlattı!

Okumaya devam et Duyur Sesini: Ufak da olsa bir gülücük kondurmak için…

Duyur Sesini: 3. sayfa haberlerini istemiyoruz!

Türkiye’deki gazetelerde 3. sayfa haberleri olarak ne okuruz? Kan, göz yaşı, şiddet, kaza haberleri… Ancak, haberimiz bununla ilgili değil! İngiltere’de The Sun Gazetesi okuyucusu, 3. sayfada 1970’lerden bu yana soft-porno haberler okuyor. Yazar ve aktris Lucy-Anne Holmes‘un öncülüğünde, kadının cinsel obje olarak kullanıldığı bu sayfaların kaldırılması için, #NoMorePage3 (Artık Üçüncü Sayfa İstemiyoruz!) kampanyası başlatıldı.

Okumaya devam et Duyur Sesini: 3. sayfa haberlerini istemiyoruz!

Duyur Sesini: Reklamın iyisi kötüsü olur!

Kadın pedi markası Orkid hem kadınları hem de eşcinselleri aşağılamak için kullanılan, bir eylemi “kız gibi” yapmaya farklı bir bakış getirdi. Özellikle ergenlik dönemine girerken kızların, her şeyi #KızGibi (#LikeAGirl) yapmaktan gurur duymalarına ve kendilerine güvenmelerine yardımcı olmayı amaçlayan bu küresel kampanya, medyanın cinsiyetçi dilinden yaka silken kadınlara derin bir oh çektirdi.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Reklamın iyisi kötüsü olur!

Bu da direnişin şarkısı

Günlerdir süren Candan Erçetin ve Beyaz atışmasına 165 gündür Taksim Bedaş önünde direnen işçilerden cevap geldi. İşçi sağlığı ve güvenliği istedikleri için işten atılan Bedaş işçileri, “sıııııı elektrik faturası, gitti maaşın yarısı, işte bu direnişin şarkısı” dedi.

Okumaya devam et Bu da direnişin şarkısı

Duyur Sesini: Yazarlar göçmen kadınlar için buluşacak

Savaştan dolayı göç etmek zorunda kalan kadınlar ve çocuklar için organize edilen “Paylaşmaya Ben De Varım” kampanyası kapsamında bir araya gelen Ece Temelkuran, Seray Şahiner, Şebnem İşigüzel ve Vivet Kanetti 24 Ocak Cumartesi günü, Mefisto Kitabevi’nde buluşacak. Kadın yazarlar bu defa kitap değil tişört imzalayacak.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Yazarlar göçmen kadınlar için buluşacak

Duyur Sesini: Hayat devam ediyor, biliyorsunuz değil mi?

ABD’de yaşayan ikiz kardeşler Aaron ve Austine Rhodes cinsel yönelimlerini babalarına açıkladıkları telefon konuşmasını YouTube’da yayınladılar. “Başka nasıl söylenir bilmiyorum ama Austin ve ben eşcinseliz, sadece bunu söylemek istedik” diyen Aaron’a babalarının yanıtı ise şöyle oldu: ” Hayat devam ediyor, biliyorsunuz değil mi? İkinizi sevdiğimi de biliyorsunuz ve bu asla değişmeyecek.”

Okumaya devam et Duyur Sesini: Hayat devam ediyor, biliyorsunuz değil mi?

Duyur Sesini: Yasaklanan tangoyu canlandıran arpçı

Müzikte yeni tarzlar yaratan arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu’nun 2010 yılında başlattığı teatral sahne projesi Cafe Tango, konser canlılığında bir albüme dönüştü. Tango müziği değil belki ama dansı, hatırlayacağınız gibi Batman’da ‘yasaklılar’ kategorisine girip, günlerce tartışılmıştı.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Yasaklanan tangoyu canlandıran arpçı

Duyur Sesini: Barış isteyen kadınlar kampanya başlattılar

Barış İçin Kadın Girişimi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’nin Irak’ta başlayan saldırıları sonucu, çoğunluğu kadın ve çocuk olan binlerce Ezidi sorunlu göçe maruz kaldı. Hepimizin bildiği gibi çocuklar yollarda öldü, kadınlarsa tecavüze uğradılar, esir pazarlarında satıldılar. Daha sonra İslam Devleti (İD) adi altında yapılan saldırılar yönünü Suriye, Kobanê’ye çevirdi ve 15 Eylül 2014 tarihinden beri daha şiddetli bir biçimde devam ediyor. Bu yoğun saldırı sonucunda yine çoğunluğu kadınlar ve çocuklar olan yüz binlerce insan, sınırın kuzeyine geçmek durumunda kaldı.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Barış isteyen kadınlar kampanya başlattılar

Duyur Sesini: Yüzleşin Hrant’la, soykırımla…

1915’in yüzüncü yılı, Hrant Dink cinayetinin örtülmesinin, delillerin karartılmasının, katillerin korunup kollanmasının, devlet içindeki cinayet sorumlularının gizlenmesinin, mahkeme adına müsamere yapılmasının sekizinci yılı.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Yüzleşin Hrant’la, soykırımla…

Duyur Sesini: Falımızda pembe hayat çıktı!

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nce düzenlenen 4’üncü Pembe Hayat KuirFest’in tanıtım videosu yayınlandı. Festivalin açılış gecesini sunacak Ayta Sözeri’nin fal baktığı tanıtım filminde Gonca Vuslateri ve Serra Yılmaz da rol alıyor.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Falımızda pembe hayat çıktı!

Duyur Sesini: Ediz Hafızoğlu’nun şerefine!

Türkiye’nin önemli davulcularından Ediz Hafızoğlu’nun Nazdrave adlı albümü Lin Records etiketiyle raflarda yerini aldı!

Okumaya devam et Duyur Sesini: Ediz Hafızoğlu’nun şerefine!

Duyur Sesini: “Benim gibi hisseden başka çocuklar da var!”

http://www.youtube.com/watch?v=bWPEvmwG9Vw

8 yaşındaki trans çocuk, cinsiyet kimliğini sahnede rap yaparak paylaştı. “Benim gibi hisseden başka çocuklar olduğunu da biliyorum” diyen Alex, annesinin yardımıyla yazdığı şarkı aracılığıyla dinleyenlerine şöyle seslendi: “Birlikte hayatın getirdiği ne varsa üstesinden gelebiliriz / Sevmeye devam edeceğiz / Ben de şarkı söylemeye devam edeceğim / Benim gibi hisseden başka çocuklar olduğunu da biliyorum / Onların ne yaşadıklarını gerçekten anlıyorum. Lütfen herkese kendinize davranılmasını istediğiniz gibi davranın / Hepimiz sevgi, saygı ve özgürlüğü hak ediyoruz.”

Duyur Sesini: Kentsel dönüşüm belasına yıkılması planlanan Küpeli

Diyarbakır’ın Suriçi semtinde surların hemen dibinde çok uzun yıllardır faaliyet gösteren Küpeli havuzu, peştamalla yüzenler, nevi şahsına münhasır atlayışları ve envai çeşit efsanelerle dolu bir serinleme mekânıdır. Zamanla kendi jargonunu, kurallarını, işleyişini oraya gelenler tarafından oluşturmuş bir toplanma yeridir aynı zamanda. Küpeli havuzunun kentsel dönüşüm belasına yıkılması planlanmaktadır. Hidden away in the Suriçi quarter of Diyarbakır, the Küpeli swimming pool has been a place to cool off in the heat of summer for many years. The pool is known as a draw for swimmers in waist-cloths and idiosyncratic divers and the source of many a legend. Its future, however, is uncertain given plans to demolish the site as part of an urban regeneration project.

Küpeli

Yönetmen/Director: Çetin Baskın&Metin Akdemir

Yapım/Producer: Layen Film

Görüntü Yönetmeni/DOP: Ali Kemal Çınar

Kurgu/Edit: Veysel Cihan Hizar

 

Okumaya devam et Duyur Sesini: Kentsel dönüşüm belasına yıkılması planlanan Küpeli

Duyur Sesini: Kolektif İstanbul’un ölümsüz kontu Richard Laniepce!

Sosyal medyada, “akraba düğünlerinden dağ-bayır kaçanları deli dürtmüş gibi oynatan”, “çaldıkça zıvanadan çıkan, zıvanadan çıktıkça güzelleşen” grup olarak tanımlanan Kolektif İstanbul, zahmetli derleme çalışmalarıyla en bilinmedik Balkan türkülerini ve en fıkır fıkır havaları bizlere taşımaya devam ediyor.

Okumaya devam et Duyur Sesini: Kolektif İstanbul’un ölümsüz kontu Richard Laniepce!