Duyur Sesini: Reklamın iyisi kötüsü olur!

25 Ocak 2015 Tarihinde Tarafından Duyur Sesini!, Kadın, Velev ki Kategorisinde Yayınlanmıştır.

Kadın pedi markası Orkid hem kadınları hem de eşcinselleri aşağılamak için kullanılan, bir eylemi “kız gibi” yapmaya farklı bir bakış getirdi. Özellikle ergenlik dönemine girerken kızların, her şeyi #KızGibi (#LikeAGirl) yapmaktan gurur duymalarına ve kendilerine güvenmelerine yardımcı olmayı amaçlayan bu küresel kampanya, medyanın cinsiyetçi dilinden yaka silken kadınlara derin bir oh çektirdi.


P&G markası Orkid’in sponsorluğunda gerçekleştirilen Research Now’ın yürüttüğü araştırmaya göre, ergenlik döneminin başı ve ilk adet dönemi, kızların kendilerine güvenlerinin en düşük olduğu dönemler. Bu güven eksikliğini artıran en önemli etkense kullanılan olumsuz ifadeler.

 

 

Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa

 

#KızGibi (#LikeAGirl) kampanyasının bir parçası olarak Orkid, belgesel yönetmeni Lauren Greenfield ile birlikte, her yaştan insanın “Kız Gibi” ifadesine algısını gösteren sosyal bir deney yürüttü. Ödüllü yönetmenin “kız gibi ifadesine pozitif anlam yüklemeye yönelik bir hareketin parçası olmaktan heyecan duyuyorum” dediği bu deney, çok az cesaretlendirmeyle bile kadınların neler yapabileceğini ortaya koydu.