Duyur Sesini: Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ses Çıkar Forumu

Cezayir Toplantı Salonu’nda, 3 Mart Perşembe günü düzenlenecek olan Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ses Çıkar Forumu’na konuşmacı olarak Arın Gül Yeniaras, Funda Ata, İdil Ügüt, Nebiye Arı ve Nil Mutluer katılacak. Moderatörlüğünü Deniz Güngören’in üstleneceği forum saat 19.00’da başlayacak.

Cinsiyetçiliğe ve erkek şiddetine karşı ses çıkarmak isteyen herkesin davetli olduğu forumla ilgili duyuru metni şöyle:

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ses Çıkar Forumu

Kadın cinayetleri ve kadın erkek eşitsizliğinde dünyada en kötü durumdaki ülkelerden birinde yaşıyoruz. Ve elbette kadınların her gün görmekte oldukları şiddet bu ölçülebilir alanlarla sınırlı değil.

Özgecan Aslan’ın öldürülmesi üzerine parlayan tepki kadın cinayetlerinin politik olduğu gerçeğini daha duyulur hale getirmiş; vahşice işlenen bu cinayete hem medyadan hem ana akım siyasetin sözcülerinden gelen ahlakçı tepkiler eklenince, senelerdir biriken öfke patlayarak, belki ilk defa bu denli kitlesel biçimde sokakta ifadesini bulmuştu.

Her ne kadar o günden bu yana kadın cinayetlerine verilen tepkinin gücü ve niteliği geri dönülemez bir şekilde değiştiyse de, kitlesel bir süreklilikten söz etmek hâlâ zor.

Kadın cinayetleri ve erkek şiddeti medyanın haberleştirmeye layık bulduğu olaylardan ibaret değil. Ve biliyoruz ki failler bu hikayelerde resmedildiği gibi pusuda bekleyen canîler değil, öldürülen kadınların arkadaşları, sevgilileri, kocaları, akrabaları. Ve bu olayları münferit trajediler gibi anlatan, öldürülen kadınlardan neden orada olduklarına dair izahat isteyen, kıyafetlerini veya yaşam biçimlerini tartışmaya açan herkes faillerle ortaktır.

Bu yüzden, tüm tacizci tecavüzcü ve katillere cesaret veren, kollayan; şiddete uğrayan kadınların yalnızca küçücük bir azınlığının adalet aramasına sebep olan cinsiyetçi fikir ve pratikler silsilesinin kendini nasıl örgütlediğini ve bu fikirleri geriletecek olan mücadeleyi nasıl büyüteceğimizi tartışmak ve elbette harekete geçmek bir an bile önem ve âciliyetini yitirmiyor.

3 Mart Perşembe günü cinsiyetçiliğe ve erkek şiddetine karşı ses çıkarmak isteyen herkesi bekliyoruz!

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ses Çıkar!

Adres: Hayriye Cd. No:12, Beyoğlu
İletişim: [email protected], 05362196341