Dostlar beni hatırlasın

« Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeğe gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kayarak düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe .yakalanmıştım… Çiçek zorlu geldi. Sol gözüme çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan. »

Babasının oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çaldı, sonra tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer’in teşvikleriyle kendi türkülerini yazarak bizlere büyük bir miras bıraktı.


Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, 25 Ekim 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi.Annesi Gülizar, babası “Karaca” lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. İki kız kardeşinin yaşamına sebep olan çiçek hastalığı nedeniyle henüz yedisinde bir sabiyken iki gözünü birden kaybetti.

 

aşık veysel

 

 

Avşar boyunun Şatırlı obasına mensup bu büyük halk ozanı 21 Mart 1973’te akciğer kanseri sonucunda aramızdan ayrıldı. Bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yapan Veysel, 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı.

 

aşık veysel
Dili ustalıkla kullandığı, yalın bir Türkçenin hakim olduğu eserlerinde yaşama sevinci de bulursunuz, hüzün, iyimserlik ve umut da..

 

Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirler de yazan ozanın eserleri Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

 

aşık veysel