Ömer Şerif

Doktor Jivago’dan kötü haber var!

83 yaşındaki Mısırlı sinema oyuncusu Ömer Şerif‘in alzheimer hastalığına yakalandığı yolundaki haberler oyuncunun oğlu tarafından doğrulandı. Şerif’in oğlu Tarık, İspanya’da yayınlanan El Mundo Gazetesi‘nde yayınlanan röportajda babasının alzheimer hastalığına yakalandığını ve durumunun gün geçtikçe daha da kötüye gittiğini söyledi. Hafıza problemleri yaşadığını belirttiği babasının artık bazı detayları hatırlayamadığını söyledi.Şerif’in oğlu ünlü oyuncunun kendisinin Doctor Jivago filminde oynadığını, ünlü bir aktör olduğunu hatırladığını ancak filmin ne zaman, kiminle çekildiğini hatırlayamadığı ve bazı filmlerini diğerleriyle karıştırdığını anlattı.

Ömer Şerif (Omar Shariff – Michel Demitri Chalhoub) Kimdir?

doktor jivago

1934 yılında İskenderiye’de doğan ve kariyeri onlarca ödülle dolu olan Ömer Şerif, 1953 yılında Mısır’da başladığı aktörlük kariyeri boyunca 100’den fazla filmde oynadı. Arabistanlı Lawrence, Doktor Jivago, Top Secret! gibi sinema tarihinde önemli yer edinmiş filmlerde rol alan ünlü aktör, en son, 2015 yılında çekimlerine başlanan İbn-i Heysem’in Dünyası ve 1001 İcat (1001 Inventions and the World of Ibn Al-Haytham) adlı filmde anlatıcı ve büyükbaba rolüyle görev aldı.

Arabistanlı Lawrence Film Posteri
Arabistanlı Lawrence filmindeki unutulmaz Şerif Ali (Sheriff Ali) performansıyla 1963 yılında En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oscar‘a aday gösterilen Şerif; aynı yıl bu performans ile Yılın Yeni Erkek Starı ve En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Altın Küre ödüllerine layık görüldü. 1966 yılına gelindiğinde ise Doktor Jivago (Doctor Zhivago) filmindeki Dr. Yuri Zhivago rolü ile Tom Hanks, Robert De Niro, Al Pacino, Michael Douglas, Nicolas Cage, Marlon Brando gibi sinema tarihinin en önemli oyuncularının da sahip olduğu Altın Küre En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nü (Drama) aldı.