Diren özgürlük!

“Bu tasarı polis devletine giden yolun son adımıdır. Özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Çünkü biliyoruz ki özgürlük olmadan güvenlik olmaz. Bu yasa tasarısına herkesi dur demeye çağırıyoruz” diyen Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Güvenlik Tasarısı‘na dikkat çekmek amacıyla bir kampanya başlattı. Güvenlik Tasarısı yasalaştığında başımıza gelecekleri Semih Poroy çizdi, Şendoğan Yazıcı tasarladı.

Kamuoyunda farkındalık ve bir karşı duruş yaratmak amacıyla hazırlanan, “Tasarı Yasalaştığında” başlıklı görsel metinlerin ilk kısmı sosyal medyada #direnözgürlük hashtag’iyle paylaşılmaya başlandı. Avukatlar taslağın muhtemelen görüşüleceği salı gününe kadar yeni görseller paylaşmaya, ortak eylemler örgütlemeye ve kamuoyunda farkındalık yaratmaya devam edecekler.

diren özgürlük

Polis devletinden önce son çıkış!

Önümüzdeki hafta herkesi potansiyel suçlu ilan ederek Türkiye’yi yarı açık cezaevine dönüştürecek Güvenlik Yasa Tasarısı’nın meclis genel kuruluna gelmesi, hatta yasalaşması bekleniyor. Kısacası polisin; silah kullanma yetkisinin genişletilmesine, savcı yetkilerini doğrudan kullanabilmesine, istediği kişiyi ve aracı hakim kararı olmaksızın durdurup aramasına, aldığı tedbirlere uymayanlar hakkında itiraza imkan olmayan müdahalelerde bulunmasına, telefonları 48 saat boyunca adli denetim olmadan dinlemesine sayılı günler kaldı.

 

diren özgürlük

 

Bu tasarı yasalaşırsa sadece polisin yetkileri artmayacak vali de doğrudan gözaltı kararı verebilecek, toplumsal olaylarda belediye araç gereçlerine el koyabilecek, personeline doğrudan polis zoruyla emir verebilecek, savcı yetkilerini kullanabilecek polislerin atamasını sağlayabilecek. Aynı zamanda toplumsal gösterilere katılanların üzerine üç gün çıkmayan boyalı su sıkılabilecek, kiralık araçların kayıt bilgilerinin anlık olarak emniyet sistemine entegre edilmesi sağlanacak, çipli nüfus kimlikleri ile tüm hareketlerimiz izlenebilecek, herkesten zorunlu olarak parmak izi, damar izi, avuç alası gibi kişisel veriler alınabilecek.

Ne güzel demiş Benjamin Franklin: “Biraz güvenlik için özgürlükten vazgeçebilenler ne özgürlüğü ne de güvenliği hak ederler.” #direnözgürlük