Cumbul: “Biz aslında işçiyiz”

Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul, dizi setlerindeki ağır çalışma koşulları hakkında yasal düzenleme gerektiğini söyledi. 6 aylık bebeklerin, uykusu gelmesin diye, biberonlarına kahve koyulduğuna dikkat çeken Cumbul, “Bizler işverenimizin dediği saatte, yerde ve şekilde çalışan insanlar olarak nasıl işçi değil de serbest çalışan olarak görülüyoruz?. Özellikle 160-170 dakikaya varan dizi süreleri nedeniyle aralıksız 36 saat çalışmak zorunda kalıyoruz. Bununla birlikte, tuvalet bile bulunmayan sağlıksız set ortamları sektörün diğer bir gerçeği. 6 aylık bebeğin saatlerce karda, uykusu gelmesin diye gerekirse biberonun içine kahve konarak sınırları zorlanması sadece bir örnek, bunun gibi yüzlercesi var. Bu yönde yasal düzenlemelere ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından, ‘Prof. Dr. Berin Ergin’e Saygı Günü’ çerçevesinde, önceki gün düzenlenen etkinlikte konuşan Meltem Cumbul, “Sahne ve perde çalışanlarının hukuki sorunları” konulu panelde konuştu. Set çalışma şartlarının ağırlığı hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumbul, dünyada işçi olarak kabul edilen oyuncuların Türkiye’de serbest çalışan olarak muamele gördüğüne işaret etti ve sorunlarına muhatap bulamamaktan yakındı.

 

dizi seti

 

Sahne ve perde çalışanlarının hukuki sorunları” konulu panelde konuşan Cumbul, set çalışma şartlarının ağır çalışma koşullarını eleştirdi: “Nasıl olsa çok para kazanıyor, çalışma koşullarının önemi yok’ gibi bir algı var. Al Pacino o kadar para kazanıyor, ölmesi mi gerekiyor?”