Çok üzgünüz

14 Ocak 2015’de solunum yetmezliği nedeniyle İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan, Türkiye edebiyatının en büyük yazarlarından Yaşar Kemal, hayatını kaybetti. Yapay solunum desteği uygulanan usta kalem, tedavi altına alındıktan 1.5 ay sonra bugün, 92 yaşında aramızdan ayrıldı.


Türkiye’de Nobel Edebiyat Ödülü‘ne aday gösterilen ilk yazar olan Yaşar Kemal, Sarı Sıcak, İnce Memed, Yer Demir Gök Bakır, Yılanı Öldürseler, Karıncanın Su İçtiği, Ağrıdağı Efsanesi gibi pek çok önemli esere imza attı. İnce Memed kitabı yaklaşık kırk dile çevrilerek yayımlandı.

 

yaşar kemal
Ortaokuldan ayrıldıktan sonra folklor derlemelerine başlayan yazarın, 1940-1941 yılları arasında Çukurova ile Toroslar’dan derlediği ağıtları içeren ilk kitabı Ağıtlar, Adana Halkevi tarafından 1943 yılında yayınladı. İlk hikâyesi Pis Hikâye‘yi 1944 yılında, Bebek, Dükkâncı, Memet ile Memet öykülerini de 1950’lerde yayımladı.

Önceleri Kemal Sadık Göğceli adı ile çeşitli yayımlarda yazarken, Yaşar Kemal adını ilk kez Cumhuriyet gazetesine girdiğinde kullandı. 1952 yılında yayımlanan ilk öykü kitabı olan Sarı Sıcak‘ta da yer alan Bebek öyküsü burada tefrika edildi.

 

yaşar kemal
1947’de İnce Memed’i yazdı fakat yarım bıraktı ve 1953-54’te bitirdi. Bu romanı yazma nedeni ise eşkiya olan amcasının oğlunun dağda vurulmasıydı. 1987 yılındaki bir söyleşisinde çocukluğunun eşkiyalığın içinde geçtiğini, dayısının “en büyük” eşkiyalardan biri olduğunu, o çevrede 1936’lara kadar beş yüze yakın eşkiya bulunduğunu söylemişti.

 

yasar kemal

 

17 yaşından itibaren sosyalist politikanın içinde yer alan usta yazar, 1962’de Türkiye İşçi Partisi‘ne katıldı. Emekçi sınıfının tamamen yönetime gelmesini isteyen Kemal, yönetiminde de yer aldığı TİP’te sekiz yıl çalıştı. TİP’ten ayrılma nedenini ise partinin niteliğini yitirmesine, bürokratların eline geçmesine ve emekçilerden kopmasına bağladı.