Bu adamlardan korkulur!

10 Şubat 2015 Tarihinde Tarafından Emek, Göçmen, Hayat, Hayvan, Kadın, Velev ki Kategorisinde Yayınlanmıştır.

Jacques Servin ve Igor Vamos veya projelerinde kullandıkları Andy Bichlbaum ve Mike Bonanno isimli ikilinin marifetleri saymakla bitecek gibi değil. Ya sahte web siteleri hazırlıyorlar ya politikacıların veya büyük şirket temsilcilerinin kılığına girip toplantılara katılıyorlar. Hatta kendilerini şirketlerin veya kurumların temsilcileri olarak tanıtıp, ‘kurbanlarının’ tutumlarının ya da politikalarının tam tersi olacak şekilde, absürd açıklamalar yapıp ses getiren eylemlere imza atıyorlar. Yaratıcı eylemleriyle kamuoyunu şaşırtmayı başaran The Yes Men, 16-28 Şubat tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde olacak.

Yaptıkları işi ‘’Kimlik Düzeltmesi’’ olarak tanımlayan ve bugüne kadar Dünya Ticaret Örgütü, George Bush, Heritage Foundation, Dow Chemical gibi kurum ve kimlikleri eleştiren The Yes Men, ’Motivasyonumuz her zaman hem politika yapmak, hem eğlenmek oldu” diyor.

 

Andy Bichlbaum ve Mike Bonanno

Andy Bichlbaum ve Mike Bonanno

 

Bir defasında Amerikan Ticaret Odası’ndan bir yetkilinin kılığında beyanat veren ikili bu eylemin nasıl sonuçlandığını da şöyle anlatıyor: “Ticaret Odası yetkilisi gibi iklim değişikliği mevzuatına karşı tavrımızı değiştirdiğimizi, Kongre’de yasayı destekleyeceğimizi duyurduk. Anında bizi bu yüzden dava ettiler ama gelen baskılar yüzünden tavırlarını değiştirmek zorunda kaldılar.”

 

Andy Bichlbaum ve Mike Bonanno

 

The Yes Men / Boğaziçi Chronicles etkinlikleri

 

19 Şubat 2015

16:00 Film Gösterimi “The Yes Man Fix the World” (The Yes Men Dünyayı Kurtarıyor)
17:30 The Yes Men’den Andy Bichlbaum ile Söyleşi
Yer: Rektörlük Konferans Salonu, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampus
 

26 Şubat 2015

16:00 “Bir Direniş Yöntemi Olarak İktidarın Taklidi”
The Yes Men’den Mike Bonanno ve Zaytung’un kurucusu Hakan Bilginer buluşması
Yer: Albert Long Hall-BTS, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampus
Etkinliklerde simultane Türkçe tercüme yapılacaktır.